DOLAR 20,3996 1.51%
EURO 22,0157 1.83%
ALTIN 1.285,472,30
BITCOIN 5677112,13%
Burdur
18°

HAFİF YAĞMUR

03:34

İMSAK'A KALAN SÜRE

Genç yeteneklere akademi eli: MAKÜ Spor Akademisi

Genç yeteneklere akademi eli: MAKÜ Spor Akademisi

ABONE OL
4 Temmuz 2022 12:10
Genç yeteneklere akademi eli: MAKÜ Spor Akademisi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, “Kentine Yönelen Üniversite” sloganıyla Burdur ilinin gelişimine katkı sağlayacak birçok projeye imza attı. Spor alanında yaptığı proje ve altyapı yatırımları sayesinde Burdurlu gençleri sporla buluşturmak ve genç yetenekleri erken yaşlarda keşfedip Türk sporuna kazandırmak için “MAKÜ Spor Akademisi” uygulamasını hayata geçiriyor.

MAKÜ Spor Akademisi, toplam 41.824 metrekarelik kapalı, 47.000 metrekarelik açık spor alanlarına sahip olan Burdur MAKÜ Sporcu Eğitimi ve Kamp Merkezinde gerçekleştirilecek., Merkez, Türk sporuna; nitelikli teknik elemanlar, sporcular ve spor profesyonelleri kazandırarak ülke sporunun gelişimine ve bölgedeki spor turizmine katkı sağlıyor. Aynı zamanda akademi ile spor sektörünün ortak düzlemde buluşması bakımından özgün bir oluşum olan Merkez, dünya ve ülkemizdeki gelişmeler ve devletin güncel spor politika hedefleri doğrultusunda çalışmalarına devam ediyor. Merkez bugüne dek birçok branştan ulusal de uluslararası takımlara da hizmet verdi.

Bugün gelinen noktada Türkiye’nin sayılı tesislerinden birine sahip olan MAKÜ’nün bu noktaya gelmesinde büyük bir çaba gösteren Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz, proje ile ilgili olarak; “Kentine Yönelen Üniversite sloganıyla Burdur’da MAKÜ Spor Akademisi projesini de başlatıyoruz. MAKÜ Spor Akademisi; Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi ile Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Gençlik ve Spor Kulübünün (MAKÜSPOR) ortaklaşa oluşturduğu bir projedir. Her alanda kentiyle bütünleşmiş üniversite misyonunu benimsemiş olan üniversitemizin uygulaması olan spor akademisi uygulaması; Burdur ilindeki genç ve çocukların spor kültürü edinmelerini ve bunun yanında sporu çağdaş yaşam biçimi olarak kavramalarını, spor yoluyla sağlıklı bireyler olmalarını, ülke değerleri yanında spor değerlerini de kazanmış birer birey olmalarını ve aynı zamanda çocuk ve gençlerin sadece sportif gelişimi değil çok yönlü gelişimini amaçlamaktadır. Aslında bu proje için çalışmalarımız üç yıldır devam ediyordu. Ancak küresel salgın nedeniyle bugüne ertelemek zorunda kaldık. Bu süreçte boş durmayıp hem zihinsel hazırlıklarımızı yaptık hem de kamp eğitimi yanında projeye de katkı sağlayacak tesislerimizi tamamlama fırsatımız oldu. Uluslararası standartlarda üç antrenman sahası ve buna entegre edilmiş Sporcu Performans Geliştirme ve Kondisyon Merkezimiz hizmete açıldı. Böylelikle tesislerimiz Süper Lig takımlarımızın, diğer lig takımlarımızın ve yabancı spor kulüplerinin hem futbol hem de diğer branşlarda cazibe merkezi haline geldi. Milli takımlarımıza da ev sahipliği yapan tesislerimiz Burdur’un tanıtımı açısından önemli bir misyonu da yerine getiriyor” ifadelerine yer verdi.

Proje ile ilgili olarak Rektör Danışmanı ve MAKÜSPOR Kulüp Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Kılınç da “Üniversitemiz misyonu doğrultusunda MAKÜ Spor Akademisi uygulamasını basketbol, futbol, voleybol, yüzme, tenis, judo ve temel hareket eğitimi branşlarındaki eğitimlerimizle başlatıyoruz. Eğitim formatlarımız normal bir spor okulu formatı dışında olup, Spor Bilimleri Fakültesinde görev yapan öğretim elemanları tarafından tasarlanmaktadır. Antrenman uygulamaları ise, öğretim elemanları gözetimi ve denetiminde, mezun veya ilgili branşlardaki uzmanlık öğrencileri tarafından yürütülecektir. Eğitimler sırasında belli aralıklarla yetenek ve performans testleri uygulanarak sporcuların gelişimi hakkında bilimsel geri dönütler verilecektir. 12 aylık bir sürece yayılan eğitimler sonunda çocuklarımız ve gençlerimiz MAKÜSPOR adı altında çeşitli branşlarda lisanslı sporcu olma fırsatı yakalayabileceklerdir. Böylelikle MAKÜSPOR’un alt yapısı oluşturulacaktır. Tüm Burdurlu gençlerimizi ve çocuklarımızı MAKÜ Spor Akademisine bekliyoruz. Ayrıca önümüzdeki günlerde Spor Toto BAL liginde mücadele eden ve Burdur’umuzu temsil eden tek takım olan MAKÜSPOR futbol kulübünün tüm yaş gruplarında altyapı oluşumuna gidilecektir. Bu kapsamda il genelinde bilimsel yöntemler kullanılarak alt yapı seçmeleri yapılacaktır. Burdur’da güçlü bir spor alt yapısının oluşturulması ve bu fırsatlardan yararlanılabilmesi için desteklerini esirgemeyen projenin fikir sahibi Rektörümüz Prof. Dr. Adem Korkmaz’ a çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.