EkonomiManşetGenç Girişimci Akile Öğüt: “Hayallerinizi gerçekleştirmek için geç kalmayın!”

10 ay ago

Her hafta girişimci kadınları konuk ettiğimiz ‘on parmağında 10 marifet!’ yazı dizimizin bu haftaki konuğu, şehrimizdeki Oyuncak Dünyası işletmecisi Akile Öğüt oldu.

6 ve 9 yaşlarında iki erkek çocuğu annesi olan genç girişimci Akile Öğüt ev, iş yeri ve çocukları arasında yaşadığı sıkıntıları bizler ile paylaşarak, iş hayatına atılmak isteyen bayanlara hayallerini ertelememeleri konusunda çağrıda bulundu.

Genç Girişimci Akile Öğüt; “uzun yıllar özel güvenlik görevlisi olarak çalıştım. Ama hep aklımda oyuncakların olduğu, çocukların istediği oyuncağa sahip olup mutlu ayrıldığı, masal dünyası gibi bir işletmenin sahibi olmak vardı. Sürekli bunun hayalini kuruyordum. Her şey bir tesadüfle başladı. Bu caddede çocuklarım ile gezerken dükkânın boş ve kiralık olduğunu gördüm. Büyük bir dükkândı, cadde üzerindeydi ve hayalimdeki dükkândı. Birkaç gün ne yapabilirim, nasıl olur diye düşündükten sonra bir cesaret ile dükkân sahibiyle konuştum ve hayallerimi gerçekleştirme yolunda ilk adımımı attım.

Dükkân tadilatı, düzenlemeler derken ben 15-20 gün gibi kısa bir içerisinde ben işletmemi hazırladım ve açılışını gerçekleştirdim. İş yerime çocukların en çok ihtiyacı olan, sevecekleri, zekâ ve el becerilerini geliştirecekleri oyuncaklar ile doldurdum. İş yerimi açalı 6 ay oldu ve ben gerçekten bu iş yerini iyi ki açmışım diyorum. Ben çocuk ruhlu bir insanım. Oyuncakları da, çocukları da çok seviyorum.

Çocuklarımın da oyuncak tutkusu böyle bir iş yerine sahip olmama vesile oldu. Çocuklar buraya gelince çok mutlu oluyorlar. Ben gelen çocukların aileleri onlara oyuncak alsın ya da almasın buradaki oyuncaklar ile oynamasına izin veriyorum. Kısa bir süre de olsa o oyuncaklarla oynamak onları çok mutlu ediyor ve o oyuncağa karşı merakları ve hevesleri az da olsa geçiyor.

Çünkü gerçekten oyuncak bazı oyuncakların fiyatları çok yüksek ve aileler almakta zorlanıyor. Bende onların oyuncaklarla oynamalarına izin vererek hem aileleri rahatlatıyorum, hem de çocukları mutlu ediyorum. Güzel ve sevimli bir işletmem var ama tabi her esnaf gibi bende ev, işyeri ve çocuklar arasında zorlanıyorum ve yoruluyorum. Hafta sonu da işletmem açık olduğu için ancak akşamları çocuklarım ile ilgilenip bir şeyler yapmaya çalışıyorum. Temizlik konusunda yardım alıyorum. Çünkü evde temizlik yapmaya fırsatım olmuyor. Sabah çocukları okula bırakıp, iş yerimi açıyorum.

Akşamüzeri çocukları okuldan alıp ya babaannelerine bırakıyorum ya da iş yerime getiriyorum. Yaz döneminde burada oyuncaklar ile oynayarak zaman geçiriyorlardı, şimdi ise burada boş kaldığımız saatlerde birlikte ders çalışıyoruz. Akşam eve gidince de onlara yemek hazırlamak, doyurmak ve yatırmak derken zaman geçiyor.

Sosyal hayat da yok denilecek kadar az diyebilirim. Ama daha önce de dedim ya iyi ki hayallerimin peşinden gitmişim ve bu iş yerini açmışım. Gerçekten ben burada çok mutlu oluyorum. Bir iş yeri hayali kuran bayan asla hayallerini ertelememeli diye düşünüyorum. Kaybedilecek tek şey para oluyor. O da aslında birçok insan için önemli olsa da, bir sağlık, bir mutluluk, bir huzur kadar önemli değil. Bazı şeylere, özellikle sevdiğimiz, hayalini kurduğumuz şeyleri gerçekleştirmeye geç kalmamak lazım” diye konuştu.

Kodlama : SadeMedia Interactive