EkonomiGündemManşetGazi Caddesi’nde ‘ÇİFT YÖN’ nasıl karşılandı?

5 sene ago

Şehrimizde Gazi Caddesi’nde çift yön trafik akışı dün’den itibaren başladı. Yeni trafik düzeni kentin gündemini belirleyen konu olarak öne çıkarken, Burdur siyasetinde de tartışılan, özellikle sosyal medyada karşılıklı açıklamalarla şimdiden polemik mevzusu oldu.

Burdur Belediyesi’nin uygulamaya koyduğu yeni trafik düzeni şehrin gündemini epeyce meşgul edeceğe benziyor. Gazi Caddesi ve çift yön üzerinden pek çok tartışmanın olacağını, özellikle şehrimizde CHP ile AK Parti dinamiklerinin Gazi Caddesi üzerinden siyasi gündemi şekillendirmeye çalışacakları görülüyor.

Peki Burdur kamuoyunda uzun bir süredir tartışılan, Gazi Caddesi’nde tek yön’den çift yön’e geçiş nasıl karşılandı? Esnafların ve halkın yeni düzenlemelere bakışı nasıl? Bu sorular ve cevapları önümüzdeki günlerde Burdur gündeminde öne çıkan konu başlıkları olacak.

Lakin; Gazi Caddesi konusunda toplumun şimdiden iki’ye bölündüğünü, karşı çıkanlar veya yanında olanların daha şimdiden pozizyon aldıklarını, bu pozisyonlarını da siyasi çerçeveden yorumladıklarını görmek mümkün…

Gün boyunca yeni uygulama hakkında sokağın nabzının tuttuğumuzda, yeni düzenden memnun olanların ya da tam tersine hiçte hoşnut olmayanlara rastladık.

“Ana cadde giriş-çıkış olmalıydı, doğrusu buydu diyenler, artık dışarıdan gelenler de Gazi Caddesi’ni görecek diyenler, Gazi caddesi’nde araç parkının kaldırılmasını sağladığı için” olumlu görüşlerini dile getiririrken, “çift yön’ün Gazi Caddesi’nde şimdiden bir sıkışıklık oluşturduğunu öne sürenler, trafik kazalarında artış olacağını, yolu ortadan bölen saksıların yolu daralttığını, bu şekilde yeni bir akışın fayda olmayacağını” belirterekkarşı görüşlerini dile getirdiler.

İlk günkü tabloya baktığımızda; olumlu bakanların; ‘uzun süreli parkın kalkmasına, otopark alışkanlığına katkı sağlayacağına, ilerleyen süreçte halkın bu yeni akışa uyum göstereceğine’ vurgu yapmaları öne çıkarken, yeni düzenlemeyi beğenmeyenler ise; ‘geçici olarak ortaya konulan saksıların estetik olmadığını, yolu daralttığını, yaya geçişlerinin sınırlı olduğunu, özellikle dolmuşların arkasında beklemenin sıkışıklık, tıkanıklık oluşturduğuna, bu durumun kazaları artıracağına’ dikkat çektiler.

Yeni uygulamaya eleştiri getirenlerin dikkat çektiği bir diğer öne çıkan nokta, çift yön’e geçişle birlikte diğer güzergahlardaki planlamanın eşgüdüm içersinde olmadığı, Gazi Caddesi’ne bağlantı yollarında gerekli planlama yapılmadığı, bu uygulama aceleye getirildiği için diğer güzergahlarda, özellikle yönlerin değiştiği noktalarda bir karmaşanın yaşandığını, bu karışık durumun çift yön uygulamasına zarar verdiğini iddia ettiler.

Gazi Caddesi’ndeki çift yön uygulamasının çıkış noktası; Gazi Caddesi esnafının talebi idi… Cadde esnafının uzun bir süredir çift yön’ü istediği, beklediği konuşuluyordu. Nitekim son on yıllık süreçte CHP yönetimleri ve başkan adayları gerek 2009 gerekse 2014 yerel seçimlerinde Gazi Caddesi’ni çift yön’e dönüştürme sözü vermişlerdi…

Genel beklenti esnafın da yeni uygulamaya sıcak bakacağı şeklinde iken, yeni durumun esnafın beklentisini karşılamayacağını, esnafın çift yön’le işlerinin artacağı beklentisi taşırken, araç parklarına müsaade edilmediği, özellikle de uzun süreli park durumu ortadan kalktığı için bu yeni düzenin esnafın isteklerini karşılamayacağını, daha önce çift yön diyen esnafın bile bu durumdan memnun olmayacağını, işlerinin artması bir yana araç parkındaki yeni realiteden dolayı işlerinin bile azalacağını iddia edenler de var…

Çift yön’ün ilk günü nasıl geçti, esnaflar ve yöneticiler ne dedi?

Gazi Caddesi’nde çift yön uygulaması 23 Ağustos Pazar günü başladı. Pazartesi günü ise esnafın başlıca konusu çift yön uygulamasıydı. Çift yön’ün ilk gününü değerlendiren esnaflar, uygulamanın olumlu ya da olumsuz olup olmayacağının, belli bir müddet geçtikten sonra anlaşılabileceğini belirttiler.

ESNAF NE DEDİ?

Gazi Caddesi esnafı, ağırlıklı olarak, yolun çift yön uygulaması için daha fazla genişletilmesi gerektiği kanaatinde. Saksıların büyük ve estetik olmadığını düşünen esnaflarda var. Ayrıca, Müze Parkı karşısındaki esnaflar da, yola bir yaya geçişi daha yapılmasını istiyor.

Esnafların dile getirdiği bir başka husus ise, Köprübaşı’ndan, Müze kavşağına kadar olan kısımda tek sıra araçların park edilmesi. Esnaflar, bu kısımda da park yasağının uygulanması görüşünü savunuyor.

OTOPARKLAR ARTTIRILMALI

Gazi Caddesi esnafının, en çok dikkat çektiği konu ise; otopark sorunu. Çift yön uygulamasıyla birlikte, Burdur Belediyesi’ne ait Katlı Otopark’ın yetersiz kalacağına dikkat çeken esnaflar, yeni bir katlı otopark ihtiyacının doğabileceğine işaret ediyor. Aşağı Pazar’da yapılan Bedesten Çarşı’da yeraltı otopark’ının olduğunu söyleyen esnaflar, ancak ne yazık ki bu otoparkların çok kullanılmadığına vurgu yapıyor.

BAŞKAN ERCENGİZ NE DEDİ?

Çift yön uygulaması çalışmalarının başladığı haftasonu cadde de çalışmalar devam ederken yerinde incelemeler yapan Başkan Ercengiz, gazetemize esnafların kaygılarının giderileceğini, önce uygulamanın sonucunu görüp, daha sonra eksiklikleri tamamlamak için düğmeye basacaklarını söyledi. Gazi Caddesi’ne koyulan çiçek saksılarının, araç sürücüleri uygulamaya alıştıktan sonra kaldırılacağını açıklayan Başkan Ercengiz, “Vatandaşımızın her noktadan geçişine engel olmak zorundayız. Aksi takdirde trafik açısından yoğunluğu artacak olan bir yol sıkıntıya sebep olur. Fiziki ayrımları yaptık. Sinyalizasyon çalışmalarını da tamamlıyoruz. Önümüzdeki süreç içerisinde öngöremediğimiz eksiklikleri düzelteceğimizi umut ediyorum. Mutlaka düzeltemediğimiz eksiklikler olacaktır. %10 hata payımız var. Geri bildirimler alacağız.” dedi.

Adliye Caddesi’nde Müze önünden Adliye’ye doğru mevcut olduğu gibi tek yön olarak devam ettiğini söyleyen Başkan Ercengiz, çift yön uygulamasının olumlu sonuçlar vereceğine olan inancını dile getirerek, vatandaşlardan caddeye park alışkanlıklarından vazgeçmelerini rica etti.

ESNAFLARIN EŞYA İNDİRME SAATLERİ

Gazi Caddesi’nin çift yön’e geçmesiyle birlikte, yola araç park etmek te yasaklandı. Bu da beraberinde, esnafların malzemelerini nasıl indireceği sorusunu? gündeme getirdi. Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, esnafların malzemelerinin indirebilmeleri için saatler belirlendiğini açıkladı. Ercengiz, esnafların öğleden önce 09.00-11, öğleden sonra 14.00-16.00 saatleri arasında malzemelerini indirebileceklerini dile getirdi.

 

Kodlama : SadeMedia Interactive