EkonomiGündemManşetGAZİ CADDESİ’NDE “ÇİFT YÖN” BAŞLIYOR

5 sene ago

Şehrimizde uzun bir süredir gündemde olan kentin en merkezi konumundaki Gazi Caddesi’nde trafik akışı çift yön’e dönüşüyor, yeni uygulama 23 Ağustos 2015 Pazar günü başlayacak.

Gazi Caddesi’nde tek yön tartışmaları, çift yön beklentisi neredeyse on yıldır gündemde olan bir konu… 10 yıllık aradan sonra Gazi Caddesi’nde trafik akışı yine geliş-gidiş şeklinde çift şeritli olacak. Belediye yönetiminin hazırladığı şehrimizdeki yeni trafik düzeni, İl Trafik Komisyonunda da görüşülerek kabul edildi.

Bilindiği gibi; AK Parti’li Belediye Başkanı Sebahattin Akkaya döneminde Gazi Caddesi’nde trafik akışını rahatlatmak, trafik kazalarını azaltmak amacıyla trafik akışı tek yön’e çevrilmiş, trafik akışının bir kısmı da (Eski Burdur Oteli önü, Müze köşesinden) Adliye Caddesi’ne kaydırılmıştı. Dönemin Belediye yönetimi bu uygulama ile birlikte Adliye Caddesi’ni de önemli bir alternatif haline getirerek kentteki ticari yaşamı diğer caddelere de yaymayı amaçlamıştı…

Tek yön tercihine başlangıcından itibaren bazı çevreler yoğun tepki gösterdi. Özellikle Gazi Caddesi esnafı, işlerin azaldığından, dışarıdan gelenlerin şehri görmediğinden yakındı. Tek yön uygulamasında; kente dışarıdan gelenlerin şehri, ana caddeyi görmediği eleştirisi en çok dillendirilen husus oldu. 2009 ve 2014 yerel seçimlerinde gündemi en çok meşgul eden konu başlıklarından biri tek yön tartışmaları, esnafın çift yön talebi oldu.

2014 yerel seçimlerini kazanan CHP’li Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in ajandasında, Gazi Caddesi’ni çift yön’e çevirmek, şehirde daha düzenli bir trafik akışını sağlamak öncelikli hedefleri arasında yer aldı. Bu noktada yaklaşık altı aydır hazırlıkları yürütülen çift yön uygulamasında artık sona gelindi.

Burdur’da, Gazi Caddesi’nde çift yön, diğer caddelerde tek yön uygulamasına geçilecek mi geçilmeyecek mi? derken, Belediye Başkan Yardımcısı Ali Say, merak edilen sorunun yanıtını Gazetemiz Muhabiri Hacer Zeren’e verdi. Say, 23 Ağustos Pazar günü Gazi Caddesi’nde, Cumhuriyet Meydanı’na kadar çift yön, diğer caddelerde ise tek yön uygulamasına start verileceğini açıkladı.

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, bir süre önce yaptığı açıklamada 15 Ağustos Cumartesi günü Burdur’da yön uygulamalarının değişeceğini ve yeni uygulamanın başlayacağını açıklamıştı. Ancak, bir süre önce Belediye Basın Danışmanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, bu tarihin ileri bir tarihe ertelendiği duyurulmuştu.

Belediye Başkan Yardımcısı Ali Say, gazetemize 23 Ağustos Pazar günü uygulamanın başlayacağını açıkladı.

KARAR NEDEN ERTELENMİŞTİ?

Kararın ertelenme nedenini de açıklayan Ali Say, geçtiğimiz hafta konunun İl Trafik Komisyonu’nda görüşüleceğini, ancak komisyona başkanlık eden ilgili Vali Yardımcısının izinli olması nedeniyle kararın verilemediğini belirtti.Bunun üzerine, toplantının 18 Ağustos Salı günü gerçekleştirildiğini ifade eden Say, toplantıda, yön uygulamasıyla ilgili 12 maddenin İl Trafik Komisyonunca kabul edildiğini açıkladı.

İşte, Ali Say’ın açıklamasına göre; Burdur’da caddelerde uygulanacak yeni trafik düzeni, uygulamaları:

HANGİ CADDE ÇİFT YÖN HANGİ CADDE TEK YÖN?

Şehit Ersan ve Bayer Sokak Köprübaşı istikametinde tek yön,

Köprübaşı’ndan – Gazi Caddesi istikametinde Cumhuriyet Meydanı’na kadar çift yön,

Atatürk Caddesi – Öğretmenevi istikametine tek yön,

27 Mayıs Caddesi’nden-Namık Kemal Caddesi’ne, giriş istikametinden Cumhuriyet Meydanı altı, kontrollü kavşağa kadar tek yön,

Barbaros Sokağı’ndan, Atatürk Caddesine çıkış istikametinde tek yön,

Eski Ortaokul Sokak- Cumhuriyet Caddesine gidiş istikametinde tek yön,

Toscalı Sokak’tan Şehit Özpolat Caddesi iniş istikametine tek yön,

İbrahim Bey Sokak’tan Eski Ortaokul sokağına çıkış istikametine tek yön,

Dede Korkut Caddesi’nden- Rıza Doğrul Caddesi bitiş noktası istikametine kadar tek yön,

Cengiz Topel Caddesi’nden- Bülbül Sokak gidiş istikametine kadar tek yön,

Kalekapı Caddesi-Güzelleştirme Caddesi iniş istikametine tek yön,

Uğuz Sokak’tan (İstasyon Park önünden) Gazi Caddesi’ne çıkış istikametinde tek yön.

Hacer ZEREN

Kodlama : SadeMedia Interactive