Genel“Gazeteciliğin güçlenmesi, demokrasinin teminatıdır” (BGC üyeleri kahvaltıda buluştu)

4 sene ago

Burdur’daki gazetecileri, basın mensuplarını daha çok biraraya getirerek ilimizdeki basın ailesi arasındaki bağları güçlendirme iddiası taşıyan Burdur Gazeteciler Cemiyeti’nin yeni yönetimi etkinliklerine devam ediyor. Pazar sabahı Cemiyet üyeleri, aileleri ile birlikte kahvaltı için İstasyon Park’ta buluştular. Burdur Gazeteciler Cemiyeti üyeleri, yazılı, görsel ve internet medyası temsilcilerinin katıldığı programda, ana tema birlik ortamının daha da güç kazanması olurken, bir ay önce gerçekleşen ülkemizi kaos ortamına sürüklemek isteyen FETÖ silahlı kanlı darbe girişiminde, basın özgürlüğünün, bağımsız medyanın öneminin de bir kez daha ortaya çıktığı vurgulandı.

Burdur Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kürşat Tuncel, “bu hain kalkışmanın bastırılmasında facetime’dan tv’den yapılan bir canlı bağlantının, halkın meydanlara çağrılmasının darbeyi önlediğini gördük. Bu gösteriyor ki Türkiye’de gazetecilerin güçlenmesi demek, demokrasinin teminata alınması demek. Bu gösteriyor ki ; Gazeteciler Cemiyetinin güçlü olması demek, demokrasimizin daha rahat etmesi demek” ifadelerini kullandı.

Gazetecilerin aileleriyle katıldığı programda konuşan Cemiyet Başkanı Kürşat Tuncel, bu yılki 24 Temmuz 2016 Basın Bayramı ve sansürün kaldırılışının 108. yıldönümünde geniş kapsamlı, ortak paydanın Burdur olduğu bir etkinlik hazırladıklarını ancak 15 Temmuz darbe teşebbüsü nedeniyle bu etkinliği ileri bir tarihe ertelediklerini hatırlattı.

Burdur’da gazeteciler arasındaki birlik ve beraberliği sağlamak üzere bu tarz etkinlikleri sürdüreceklerini belirten Başkan Tuncel, “Önümüzdeki aylarda ilçe gezileri planlıyoruz. Arkadaşlarımız hazırlığını sürdürüyor. Muhtemelen Salda gezisi düzenleyeceğiz. Bir tematik gezi planlıyoruz. Hep söylediğimiz gibi Burdur’un tanıtımı öncelikli çalışmalarımız arasında olacak. Bu arada son olaylar gösterdi ki ifade özgürlüğünün, basın özgürlüğünün ne denli önemli olduğunu 15 Temmuz gecesi bizzat tanık olduk. Bu hain kalkışmanın bastırılmasında facetime’dan telefonla tv’den yapılan canlı bağlantının darbeyi önlediğini gördük. Bu gösteriyor ki; Türkiye’de gazetecilerin güçlenmesi demek, demokrasinin teminata alınması demek.

Bu gösteriyor ki; Gazeteciler Cemiyetinin güçlü olması demek, demokrasimizin daha rahat etmesi demek. Bu bağlamda hepinize teşekkür ediyorum. Sohbet toplantılarına ve bu tür etkinliklere devam edeceğiz” diye konuştu.

Kodlama : SadeMedia Interactive