Çok eski yıllardan beri sadece Burdur’da yapılan ve Burdura ait özgün bir tatlı ve ikram yiyeceği olan ‘Burdur Ceviz Ezmesi’, Gastronomi yazarı Eray Kılıç’tan tam not aldı.

Türkiye’nin tarihi, kültürel zenginliklerini tanıtmak üzere başlatılan ‘Her Şehri Ünlülerle Geziyoruz’ projesi kapsamında Burdur’a gelen Gastronomi yazarı Eray Kılıç, “Burdur Ceviz Ezmesi’ni tattım. Tüm Türkiye’nin bu lezzetle tanışması lazım.” dedi.

“Türkiye’nin bu lezzetle tanışması lazım”

Burdur ziyaretinde gazetemiz muhabiri Muhammet Fatih Başcı’ya konuşan Gastronomi yazarı Eray Kılıç; “Burdur’da Ceviz Ezmesi’ni tattım. Haşhaşlı ve kenevirlisi de vardı onlar da gayet başarılı. Bence tüm Türkiye’nin bu lezzetle tanışması lazım. Hem Burdur’un tanıtımı için hem de insanların faydalı, sağlıklı, güzel bir tatlı yemesi için güzel bir lezzet. İnşallah bizde elimizden geldiği kadar tanıtmaya çalışacağız. Sosyal medya hesaplarıma videolarını koyacağım.” diye konuştu.

“Bir şehrin tanıtılmasında gastronomi de çok önemli”

Eray Kılıç; “Bir şehrin tanıtılmasında tabiki tarih ve doğal güzellikler çok önemli ama gastronomi de çok önemli. Herkes bir yere gittiğinde sonuçta 3 öğün yemek yiyiyor. Gezilerin arasında lezzetlerle tanışmak istiyor. O yüzden Burdur’un da lezzetlerinin biraz öne çıkması bu bağlamda çok önemli. Ceviz ezmesinin tanıtımıyla alakalı da çok güzel girişimlerde bulunacağım. İnşallah tüm Türkiye Burdur’un meşhur Ceviz Ezmesi’ni, haşhaşlı ve kenevirli çeşitleriyle birlikte tanır ve tadar.” ifadelerini kullandı.

-Muhammet Fatih Başcı