ÇevreManşetFOTOKAPANLAR, doğadaki hayvanları belgeliyor, kaçak avcıları da yakalıyor

5 sene ago

Merkezi Burdur’da olan, Batı Akdeniz bölgesinde Antalya, Isparta ve Burdur illerine hizmet veren Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar 6. Bölge Müdürlüğü fotokapan uygulamasıyla hem doğadaki hayvanları kayıt altına alıyor, belgeliyor, hem de kaçak avcılık yapan kimseleri daha kolay yakalıyor.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü VI. Bölge Müdürlüğüne bağlı Antalya-Konyaaltı Kemer ve Kumluca bölgelerinde bulunan Beydağları Sahil Milli Parkı doğal güzelliği ve tarihi değerleri ile flora fauna açısından da çok büyük önem arz etmekte olduğu 6. Bölge Müdürlüğü resmi sitesinden de duyuruldu.

Yapılan açıklamada, günümüz teknolojik imkânlarından da faydalanılmak suretiyle, milli parkın bir çok noktasına yıl sonu itibariyle foto kapan yerleştirilmeye başlanıldığı belirtildi. Yerleştirilen fotokapan cihazları desteğiyle, bölgede bulunan yaban hayvanlarının envanteri izlenebildiği gibi, sahada kaçak avcıların da tespiti yapılabiliyor. 2014 yılı başından itibaren Beydağları Sahil Milli Park Müdürlüğü ile Kemer ilçe Jandarma Komutanlığı iş birliği kapsamında milli parkın belli bölgelerinde çok sayıda fotokapan yerleştirildi, fotokapan tarafından görüntülenen yaban hayvanları dışında alanda yasadışı avcılar da yakalanarak onlar hakkında gerekli yasal işlemler yapıldı. Bu olay bölgede geniş bir etki yaratmış, gazetelerde haber olarak yer almış ve sonucunda alan da kaçak avcılıkla ilgili gözle görülür bir azalma olduğu tespit edildi.

Burdur’un önemli doğa koruma, milli parklar ve ormanlık alanlarına da fotokapanlar yerleştirerek doğada yaşayan hayvanlar belgeleniyor. En son yapılan çalışmalarda vaşak ailesi, domuz ve gelincik gibi hayvanların resimleri kayıt altına alındı. kezi Burdur’da olan, Batı Akdeniz bölgesinde Antalya, Isparta ve Burdur illerine hizmet veren Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar 6. Bölge Müdürlüğü fotokapan uygulamasıyla hem doğadaki hayvanları kayıt altına alıyor, belgeliyor, hem de kaçak av yapan kimseleri daha kolay yakalıyor.

Ali KAPAN

Kodlama : SadeMedia Interactive