ManşetFotoğrafçılık mesleği kan kaybediyor! ‘ELİNE FOTOĞRAF MAKİNASI-CEP TELEFONU ALAN FOTOĞRAFÇI OLURSA!’

5 sene ago

Fotoğrafçılar, dijital fotoğraf makinaları ve cep telefonları ile fotoğraf çekimleri başladıktan sonra mesleğin girdiği darboğazdan yakınıyor. Eline fotoğraf makinası alan herkesin, fotoğrafçı olması ve korsan fotoğraflar çekmesi de profesyonel fotoğrafçıların sektörde zorlanmasına neden oluyor.

Fotoğrafçılık aslında; ‘mesleki eğitim, yetenek, tecrübe ve ehliyet’ gerektiren bir meslek. En iyi pozu yakalayabilmek, ışık ayarını yapabilmek için dakikalarca fotoğraf stüdyolarında kalan fotoğrafçılar, dijital fotoğraf makinaları ve yüksek hafızalı cep telefonları ile anın görüntülenip hemen sosyal medyada paylaşılması nedeniyle kötü günler yaşıyor.

DİJİTALLER VE CEP TELEFONU SEKTÖRÜ ZORLUYOR

Sektörün yaşadığı zorlukları gazetemize anlatan Derya Fotoğrafçılığın sahibi Sadık Duman, “Dijital ortama geçildiği için şu anda eski fotoğrafçılık yok.” dedi. Cep telefonu ile fotoğraf çekilmesi nedeniyle de sektörün zorlandığını anlatan Duman, “İnsanlar harddisklerin çöktüğünü, bazı verilerin silindiğini, arşivlenemediğini anladığı zaman bize geliyor. Ama bu maddi bir külfete neden oluyor. Cep telefonundan çektiği resimleri bastırmaya kalktığında maddi olarak zorlanacağı için fotoğrafçılar kan kaybediyor.” diye konuştu.

Üniversite öğrencilerinin mezuniyet dönemlerinde bir hareketlilik yaşandığına dikkat çeken Sadık Duman:, anılarını saklamak isteyen öğrencilerin, fotoğrafçılarda resimlerini bastırmak istediklerini kaydetti. Bedelli askerliğin Burdur’dan kaldırıldığı dönemde, işyerinin camına astığı ‘askerim geri gelsin’ pankartını hatırlatan Duman, “ama bu şekilde farklı şekillerde yorumlansaydı. Okullar ya da kurumlar buraya gelmiş olsaydı daha iyi olurdu.” vurgusu yaptı.

3 FOTOĞRAFÇI KEPENK KAPATTI

Burdur’da 3 fotoğrafçının dükkan kapattığına dikkat çeken Sadık Duman, sektörün yaşadığı zorluklar ile ilgili şunları söyledi: “Fotoğrafçılık ölmez. 3 tane fotoğrafçımız kapattı. Şu anda 9 fotoğrafçı var. İnsanlar, hatıraları bir şekilde dijital ortamda da çekseler, anı saklamak istiyorsa bunu bastırmak zorunda. Herkes fotoğraf çekebilir ama fotoğrafçı gözüyle çekemez. Biz bu işe çıraklıktan başladık. Bir gelin damat resmi çekeceksiniz onun pozunu verdirmek, o bakışları yakalamak, o pozu vermek sanat işidir.

8 yıldan beri kupa, yastık, kol saati, duvar saati, tişört ve tabak üzerine de fotoğraf baskısı yapıyoruz. Potansiyeli büyütmek için bu alanlara girmek gerekiyordu.

YENİLİĞE AYAK UYDURMAK ZORUNDAYIZ

Bu meslek hiçbir zaman bitmez. Eskiden dükkanda oturarak para kazanıyorduk, şu anda sahaya çıkarak para kazanıyoruz. Biz sanatkarız deyip biziz kapımıza gelip resmimi çektirmek istiyorum diyen az şu anda, biz vatandaşın ayağına gitmek, yeniliğe ayak uydurmak zorundayız. Dürüst sanatkar, dürüst esnaf olursanız, güler yüzlü olursanız bu işten her zaman ekmek yersiniz. Çalışmak lazım. Burdur küçük bir şehir. Ufak hatalar, sosyal medya olduğu için anında duyuluyor. Ya da ufak bir olumlu reklam çok çabuk etki ediyor. Onun için işimizi temiz yaparsak, para kazanırız.”

KARABORSA FOTOĞRAFÇILARI PİYASADA

Foto Rengin’in sahibi Mehmet Altaş ise profesyonel olmayan insanların da, karaborsada fotoğraf çekmeye başladıklarına dikkat çekti. Eline fotoğraf makinası alan herkesin, profesyonel fotoğrafçıymış gibi piyasada çekim yapmaları nedeniyle, profesyonel fotoğrafçıların iş yapamadığının altını çizen Altaş, bunların denetimlerini yapacak bir mekanizmanın mutlaka olması ve hareket geçmesi gerektiğini savundu.

Hacer ZEREN

Kodlama : SadeMedia Interactive