ManşetSporFenerbahçe-Beşiktaş derbi maçının Gözlemcisi Hamza Işın

3 sene ago

Türkiye’de futbolseverlerin hafta sonu 23 Eylül Cumartesi akşamı  nefeslerini keserek beklediği  Fenerbahçe-Beşiktaş derbi maçına Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Gözlemci olarak ilimizin önde gelen spor adamlarından Hamza Işın’ı görevlendirdi.

2017-2018 sezonunda TFF bünyesinde 28 Üst Klasman Gözlemcisinden biri olan, Burdur’u temsil eden Işın, kritik maçta  görevlendirildi. Hakemlik yapan, kritik maçlarda meşin yuvarlakta düdük çalan Hamza Işın, daha sonra da futbol dünyasında çeşitli görevler üstlendi. Merkez Hakem Kurulu’nda yönetim kurullarında da görev alan Hamza Işın, şimdi de maçlarda Gözlemci olarak görev yapıyor.

TFF’nin organize ettiği bu yılki sezonun Süper Lig’in altıncı haftasında  İstanbul’da Fenerbahçe, Ezeli rakibi Beşiktaş’ı konuk ediyor. 23 Eylül 2017 Cumartesi (yarın) saat 19.30’da Ülker Şükrü Saracoğlu Spor Kompleksi’nde başlayacak olan, Ali Palabıyık’ın yöneteceği maçta, TFF Gözlemci olarak Hamza Işın’ı görevlendirdi.

FUTBOL MAÇLARINDA GÖZLEMCİ NE YAPAR?

Gözlemciler, futbol maçlarında sonucu doğrudan etkileyemeyen ama sahada olup bitenleri rapor ederek hakemlik müessesi üzerinde etkili, raporlarıyla da Merkez Hakem Komitesi’ne yön veriyorlar…

Gözlemci kimdir?

“Gözlemci” sıfatını almanın en temel koşulu daha önce Süper Lig’de hakemlik yapmış olmak… Eğer bu temel koşula sahip değilseniz başka hangi  özelliklere sahip olursanız olun gözlemci olamıyorsunuz.

Süper Lig’de şu anda “üst klasman” kategorisinde 28 Gözlemci görev yapıyor. Ayrıca ulusal ve bölgesel klasmanlar da var.

Hakem-gözlemci ilişkisi

Futbol hakemliği üzerinde bu kadar belirleyici olan Gözlemcilik müessesesi, gücünü raporlarından alıyor. MHK, gözlemci raporlarını baz alarak hakemlere notunu veriyor.

Kodlama : SadeMedia Interactive