EğitimManşetFATİH PROJESİ TAM GAZ “Burdur’da öğrenciler tabletlerine kavuştu”

5 sene ago

Burdur Öğretmenevi”nde 2011 yılında hayata geçirilen FATİH Projesi kapsamında Burdur Anadolu Lisesi öğrencilerine tablet bilgisayarları dağıtıldı. Tablet dağıtımı 81 il’le eş zamanlı olarak düzenlendi.

Eğitim ve öğretimde fırsat eşitliğini sağlamak ve okullarda teknolojiyi iyileştirmek amacıyla , 2011 yılında Cumhurbaşkanı, dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından başlatılan FATİH Projesi kapsamında, okullarda tablet bilgisayar dağıtımına devam ediliyor. Burdur”da bugüne kadar 25 okulda dağıtımı gerçekleşen tablet bilgisayarlar,  Burdur Anadolu Lisesi 9. Sınıf öğrencilerine dağıtıldı.Dağıtım törenine, Vali Yardımcısı Hamdullah Suphi Özgödek, Milletvekili Bayram Özçelik, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Hüseyin Çetinkaya, milli eğitim şube müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.

Programda konuşan İl Milli Eğitim Müdür Vekili İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Çetinkaya, FATİH Projesi’ni “Geleceğe daha güvenle bakmanın yolu ve bu noktada öne çıkan milli bir proje.” olarak tanımladı. Eğitime yeni yaklaşımların sunulduğu komple bir eğitim projesi olan FATİH Projesi kapsamında, Etkileşimli Tahta dağıtılan okul sayısının 42, dağıtılan etkileşimli tahta sayısının 866, tablet dağıtılan okul sayısının 25, tablet sayısının 3065, doküman kamera dağıtılan okul sayısının 27, yerel ağ kurulumu tamamlanan okul sayısının 23, dağıtılan çok fonksiyonlu yazıcı-okul sayısının 229, eğitim verilen öğretmen sayısının 417 olduğunu kaydeden Çetinkaya, 2015 yılı sonuna kadar, ilçeler dahil olmak üzere 86 okulda etkileşimli tahta ve yerel ağ kurulumunun tamamlanmasının planlandığını açıkladı.

Köy ve ilçelerde açılan yetiştirme kursları açarak, öğrencilerin eksikliklerini gidermeye çalıştıklarını dile getiren Çetinkaya, “Milli Eğitim Müdürlüğü olarak değerlerimiz üzerine kurulu eğitim sistemine geçmeye çalışıyoruz. Bunların meyvelerinin güzel olacağına inanıyoruz. TEOG ve üniversiteye giriş sınav sonuçlarında Bakanlık sıralamaları açıklamıyor ama TEOG ve LYS’de ilk 4 veya 5. sıradayız” dedi.

İl Milli Eğitim Müdür Vekili Çetinkaya, 2015 yatırım programında 30 milyon TL”ye yakın yatırım desteği ile 30 proje başlattıklarını da açıkladı.

Fatih Projesi”nin adının nereden geldiği ile ilgili kısa bir açıklama yapan Milletvekili Bayram Özçelik, “4+4+4+4 eğitim sisteminde Türkiye”nin modernleşmesi gelişmesi küresel dünyada yer almak adına bir şeylerin fethinin yapılması gerekiyordu. Bu da neslimizin bu teknolojileri kullanarak ülkemizde sizden sonra gelecek nesillere kapı açmak onun için projenin adı Fatih oldu” dedi.

2002 yılında Burdur’un sınavlarda 27. sırada olduğuna dikkat çeken Özçelik, “her türlü paydaşları devreye sokarak , okuldaki idareciler, öğrenciler, veliler, özel eğitim veren yerler ve halk desteğini de alarak eğitimde marka olduk. OKS ve SBS sisteminde birinci olan ili açıklamak için canlı yayın yapılıyordu. Biz arka arkaya 4 yıl Türkiye birincisini olarak canlı yayında ilimizin açıklandığını izledik. Sonra iller sıralaması açıklanmadı. Bazı vilayetler çok geride kalınca açıklama yapılmamaya başlandı. Ama biz şifaen Bu yıl ilk 3’teyiz.” diye konuştu.

Türkiye”de yıllarca bütçe yapılırken en fazla paranın Milli Savunma Bakanlığı”na ayrıldığına dikkat çeken Özçelik, şöyle konuştu: “Yaptığımız hiçbir tank uçak yok. Hep satın alıyoruz. O sayfalar kapandı. 8 yıldır Türkiye”nin birinci sıradaki bütçesi Milli Eğitim Bakanlığı. Bu yıl 64 milyar TL”lik bütçesi var. Burdur’da Fen Lisesi yoktu. Türkiye’de 21 vilayette Güzel Sanatlar Lisesi olmayan illerden biriydik. Birçok okul açtık. Her ilçede bütün okullarda, yeni yapılan okullarda çok kaliteli anaokulu açtık.Türkiye’yi çok güzel günler bekliyor. Okumak isteyenlerin, hedefi olanların mutlaka bu ülkede geleceğini hazırlamak istiyoruz. Projenin mimarı Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dır. Sizlerin huzurunda kendisine teşekkür ediyoruz.”

Konuşmaların ardından, öğrencilere tablet bilgisayarları dağıtıldı.

Burdur”da önümüzdeki hafta geriye kalan 21 okulda tablet dağıtımına başlanacak.

 

Kodlama : SadeMedia Interactive