EkonomiManşetFasulye’den sonra; İnsuyu Domatesi de marka olma yolunda

2 sene ago

Türkiye’nin taze fasulye ihtiyacının yüzde 30’luk kısmının karşılandığı Burdur’un İnsuyu ovası üç yıl önce başlayan sera domatesçiliğinde de marka olma yolunda ilerliyor.

İnsuyu Ovasında 400 dekar alandaki serada yılda 8 bin ton domates üretilerek çeşitli illere gönderiliyor.

DHA’ya konuşan Burdur Ziraat Odası Başkanı İbrahim Demir; “son üç yıldır İnsuyu Bölgesinde fasulyeden sonra yayla sera domatesciliği kendini gösterdi. Geçen yıl zamansız kar yağışından dolayı çiftçimiz zarar görmüştü. Bu yıl ki domates fiyatlarından çiftçimiz memnun. Çiftçinin yüzü güldüğü gibi tüketicide temiz ve organik bir şekilde domates yiyebilmektedir. İlimizdeki İnsuyu Bölgesindeki çiftçilerin yayla sera domatesciliğine önem vermelerini Ziraat Odası olarak önemsiyor ve destekliyoruz. Fiyatlar 2 lira ile 3,5 lira arasında değişiyor. Domates fiyatı 1,50 den aşağı düşmezse çiftçi para kazanır. Bu bölgenin orjinal özelliği havadar olması. Domatesin aroması harika ve raf ömrü uzun. Tüketici alıp gittiği zaman hemen çürüyen, funguslarla hastalanan bir domates çeşidi değil çok dayanan ve aromasını kaybetmeyen bir domates. Şu anda 400 Dekar alanda domates üretiliyor ama gelecek yıllarda domates üretiminin katlanarak devam edeceği görülüyor. İlimizin ve ülkemizin ekonomisine katkı sunduğu için çiftçilerimize teşekkür ediyorum” dedi.

Üretici Cemal Arlı ise; “Üretim bu yıl güzel. Fiyatlar da iyi olunca yüzümüz güldü. Geçen yıl çok zararımız vardı. Geçen yıl 40 Kuruş ile 70 kuruş arasında satabilmiştik. Bu yıl 3,5-4 liraya kadar sattık. Bu sene domates yüz güldürdü” diye konuştu. Abidin Bulut isimli üretici de bu yı ki fiyatlardan memnun olduklarını belirtti.

Kodlama : SadeMedia Interactive