BölgeEkonomiGündemİlçeManşetFasulye üreticisinin yüzü güldü

4 hafta ago

TÜRKİYE’nin taze fasulye ihtiyacının önemli bölümünü karşılayan Burdur’daki İnsuyu Bölgesi’nde üretici bu yıl fiyattan memnun. Üreticiler sezonun sonuna yaklaşıldığı bugünlerde, bu yıl verimde düşüklük yaşanmasına rağmen fiyatların yüksek olduğunu belirtti.

Burdur merkeze bağlı Halıcılar, Çatağıl, Çine, Taşkapı, Kayaaltı, Kurna ve Günalan köylerinde üretilen ve Türkiye’nin ihtiyacının önemli bir bölümünün karşılandığı taze fasulyede bu yıl verim yaşanan olumsuz hava şartları nedeniyle önceki yıllara göre yarı yarıya azalmasına rağmen fiyatın yükselmesi üreticinin yüzünü güldürdü.

Koronavirüs nedeniyle işçinin az geldiğini bunun da fiyatlara yandığını söyleyen Ahmet Uysal isimli üretici, “18 yıldır fasulye üreticiliği yapıyorum. Bu yıl Koronavirüsten dolayı işçi az geldi. İşçi masrafı biraz fazlaydı. Biraz zorluklar yaşadık ama bu sezon fasulye 3 lira ile 4 lira arasında satıldı. Fiyatlar iyi, memnunuz” diye konuştu.

Hüseyin Sağlık isimli üretici ise “bu yıl fiyatlar başa baş geldi. İşçi maliyetleri fazlaydı” dedi.

Üretici Necdet Doğan “Allah bin bereket versin bu sene para kazandık. Sezon başında 2 lira olan fasulye fiyatları şu anda 4-4,5 liraya yükseldi. Koronavirüs nedeniyle işçi az geldi. İşçi maliyeti arttı ama fiyatlar bu sene yüzümüzü güldürdü. Allah bin bereket versin” ifadelerini kullandı.

Sadık Sertbaş isimli üreticide “sezon başında fiyatlar düşüktü. İşçi maliyetleri koronavirüs nedeniyle arttı. Şimdi sezonun sonuna geldik. Şu anda fiyatlarımız iyi. 2-2,5 liradan başlayan fiyatlar şu anda 4 liraya kadar yükseldi. Fiyatlar kalitesine göre değişiyor. Ortalaması 3-3,5 lira. Bu sene bereket versin fasulyeden para kazandık. Kazanmadık diyen yalan söyler” diye konuştu.

10 yıldır fasulye üretimi yaptığını söyleyen Sertbaş, topraklarda ekile ekile yoruldu verim düşüklüğü oluyor, bu yıl ayrıca mevsim şartlarından kaynaklı dolu ve sel zararı nedeniyle verim düşüklüğü olduğunu söyledi.

Burdur Bölgesinden 12-13 yıldır fasulye alan tüccar Ali Elden ise “bu yıl İnsuyu Bölgesi’nde 20-25 bin ton fasulye üretimi oldu. Bu geçen yıllara göre düşük bir rakam. Hava şartlarından dolayı biraz az üretim oldu” diye konuştu.

Bölge çiftçisine 30 yıldır teknik danışmanlık yapan Ziraat Mühendisi İbraim Demir’de bu yıl bölgede önceki yıllara oranla mevsim şartlarından dolayı verim kaybı yaşandığını söyledi.

Demir “bölgemizde düzensiz yağışlar oldu bu da üretimi etkiledi. Bu durumdan çiftçinin mağduriyeti oldu. Daha sonra yüksek sıcaklar oldu. Bu da etkiledi ve önceki yıllara nazaran üretimde düşüş meydana geldi. Bu bölgede yıllık 40-50 bin ton üretim varken bu yıl yarı yarıya düşmüş durumda” dedi.

Demir “Bu arz talep meselesi üretimde azalma olunca fiyatlara yansıdı. Ortalama fiyat bu yıl 3-3,5 lira arasında. Sezon başında 1,8-2 lira iken son günlerde 3 liradan 4,5 liraya kadar fasulye satılıyor. Çiftçi fiyatdan memnun” ifadelerini kullandı.

Demir “Koronavirüsten dolayı işçi getiren taşıtlar yeterli işçi getiremeyince işçi ücretleri yükseldi. Çiftçinin maliyetine yansıdı ama fasulye fiyatlarının yüksekliği çiftçiyi memnun etti” ifadelerini kullandı.

Kodlama : SadeMedia Interactive