ÇevreManşetEXPO 2016 ANTALYA’ya BURDUR BAHÇESİ (LİSİNİA) damgasını vurdu

4 sene ago

Komşu ilimiz Antalya’da başlayan EXPO 2016’da Burdur Bahçesi (Lisinia) adından şimdiden sıkça söz ettirmeye başladı. Medyanın, ziyaretçilerin, konuk grupların büyük ilgisini çeken, büyük beğeni toplayan EXPO 2016 alanındaki Burdur Bahçesi-Lisinia alanı aynı zamanda Burdur’un tanıtımı için de bir fırsat oldu. EXPO’daki Burdur alanı, ilimizin önde gelen tanıtım araçlarından, enstrümanlarından biri haline geldi.

Vali Hasan Kürklü ve eşi Nesibe Kürklü EXPO 2016 Antalya’nın 22 Nisan Cuma günü düzenlenen resmi açılış programına katıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu tarafından açılışı gerçekleşen Türkiye’nin ilk EXPO’su olan EXPO 2016 Antalya, Nisan-Ekim 2016 tarihleri arasında ziyaretçilerini kabul edecek. Teması ‘Çiçek ve Çocuk’ olan EXPO 2016 Antalya’nın, sloganı ise “Geleceği Yeşertmek”.

İlimizin de yer aldığı bu önemli organizasyonda Burdur Bahçesi (Lisinia) çok önemli 521 proje arasından sergilenmeye değer bulunarak EXPO 2016 Antalya’da Burdur’u temsil etmeye hak kazandı.                                 Burdur Valiliği İl Özel İdaresi, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ve Lisinia Doğal Yaşam Merkezi Projesinin sahibi Öztürk Sarıca’nın katkılarıyla düzenlenen Burdur Bahçesi en doğal proje olarak EXPO 2016 Antalya’ya damga vurdu.

Burdur Gölü, Salda Gölü ve Çorak Göl’ün minyatürlerinin yer aldığı Burdur Bahçesinde ayrıca Yeşilova Akçaköy Lavanta Deresi ve Lisinia Doğal Yaşam Merkezinin minyatürleri de sergileniyor.

Burdur Bahçesi tema olarak; su, doğa ve aromatik bitkiler olarak misafirlerini ağırlıyor. Lavantanın yanında Kekik, Ada Çayı, Çalba, Ardıç gibi az su isteyen bitkilerin de yer aldığı Burdur Bahçesinde su tüketimine dikkat çekiliyor.

Lisinia Doğal Yaşam Merkezi içerisinde yer alan ardıç’tan kuleler farklı medeniyetleri temsil ediyor. Ayrıca bu kulelerin içerisinde Burdur’un tarihi yerlerini ve Lisinia Doğal Yaşam merkezini tanıtan bilgilendirme tabelaları Burdur’un tanıtımına katkı sunuyor. Burdur Bahçesinde Burdurlu Sanatçı Durul Bakan tarafından ardıç’tan yapılan keçi, kartal ve doğanın dilini simgeleyen iki insan figürü şu ana kadar en fazla  dikkat çeken görseller olarak göz kamaştırmakta.

Kodlama : SadeMedia Interactive