DOLAR 20,3968 1.5%
EURO 22,0203 1.87%
ALTIN 1.284,522,23
BITCOIN 5670931,97%
Burdur
18°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Ev sahipleri dikkat! Bu listede varsanız emlak vergisi ödemeyeceksiniz

Ev sahipleri dikkat! Bu listede varsanız emlak vergisi ödemeyeceksiniz

ABONE OL
25 Mayıs 2023 14:12
Ev sahipleri dikkat! Bu listede varsanız emlak vergisi ödemeyeceksiniz
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bu kişiler muaf tutuldu!

Ev sahipleri dikkat! Emlak vergisinde hem ilk taksit hem de geçmiş döneme ait borçlarınız varsa bunların yapılandırılması için son 10 güne girildi. Bu listede adınız varsa emlak vergisi ödemenize gerek yok. Bu kişiler vergilerden muaf tutulacak! Peki kimler ne kadar vergi ödeyecek? Kimler vergilerden muaf tutulacak? İşte detaylar…

Emlak vergisinde geri sayım başladı. Yapılan duyuruya göre, emlak vergisinde hem ilk taksit hem de geçmiş döneme ait borçlarınız varsa bunları yapılandırabileceksiniz. Son 10 gününüz kaldı. Hemen listeyi kontrol edin! Adınız varsa vergi ödemelerinde muaf olacaksınız. Peki kimler emlak vergisinden muaf olacak? Kimler ne kadar vergi ödeyecek?

EV SAHİPLERİ DİKKAT! BORÇLAR SİLİNMEYE BAŞLADI

Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı yapılandırma paketinin içine emlak vergisinde dahil edildi. Yapılandırma ile birlikte 48 ay taksit imkanı sunulurken, 2 bin liranın aşağısında olan borçlar silinecek. Birikmiş borçlara ise indirim uygulanacak. Yapılandırma başvurusunda bulunanların borçlarının gecikme faizi ve cezaları silinerek, yerine enflasyon farkı hesaplanacak. Peşin ödeme yapanların, gecikme faizi yerine hesaplanan enflasyon farkının yüzde 90’ı silinecek.

ÖDEMELER NEREYE VE NASIL YAPILACAK?

Emlak vergisi borcu olup olmadığını sorgulamak ve teyit etmek isteyenler, bu işlemleri bulundukları belediyelerden veya e-Devlet aracılığıyla Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) sunduğu İnternet Vergi Dairesi hizmeti işlemlerinden öğrenebilir. Emlak vergisi taksitleri gayrimenkulün bağlı bulunduğu belediyeye direkt olarak yapılabilir. Ayrıca belediyelerin hesabının bulunduğu banka şubelerine de ödeme yapılabilir.

EMLAK VERGİSİ NASIL BELİRLENİYOR?

Emlak Vergisi değeri, 4 yılda bir toplanan takdir komisyonlarınca belirleniyor. 2022-2025 emlak vergi değerlerinin hesabında dikkate alınacak olan arsa ve arazi metrekare birim değerleri, Haziran 2021’de tespit edildi. İlk yıl artış yapılmadan yeni değerler üzerinden ödeme yapıldı. Ara yıllarda ise yeniden değerleme oranının yarısı (bu yıl yüzde 61.46) eklenerek hesap yapılıyor. Böylece verginin tahakkukunda esas alınacak emlak vergi değeri ortaya çıkıyor. Çıkan sonuçta 1.000 liraya kadar olan değer dikkate alınmıyor.

Büyükşehir sınırlarındaki konutlarda ortaya çıkan bu vergi değerinin binde 2’si, büyükşehir olmayan yerlerde ise binde 1’i hesaplanıyor. İşyerlerine ait değerin büyükşehirlerde binde 4’ü, diğer illerde binde 2’si, arsalarda büyükşehirlerde binde 6’sı, diğer illerde binde 3’ü, arazilerde büyükşehirlerde binde 2’si, diğer illerde binde 1’i hesaplanıyor. Ödeme esnasında kültür payı adı altında verginin yüzde 10’u kadar da katkı payı tahsil ediliyor.

VERGİLERDEN KİMLER MUAF TUTULACAK?

Emlak Vergisi Kanunu’na göre, hiçbir geliri olmadığını belgeleyenlerin, gelirleri münhasıran kanunla kurulan sosyal güvenlik kurumlarından aldıkları aylıktan ibaret bulunanların, gazilerin, engellilerin, şehitlerin dul ve yetimlerinin Türkiye sınırları içinde brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek meskeni olması (intifa hakkına sahip olunması hali dahil) halinde, bu meskenlerine ait vergi oranları sıfıra iniyor. Hisse ile bile olsa birden fazla eve sahip olanlar muafiyetten yararlanamıyor. Muafiyetten yararlanmak için belediyeye dilekçe verilmeli. Muaf olduğunu bilmeden ödeme yapanlar ise 5 yıl geriye dönük iade alabiliyor. Bunun için belediyeye ‘düzeltme dilekçesi’ verilmesi yeterli.

Kaynak : (Karar.com)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.