Ev hanımlarına emeklilik hakkı tanıyacak yasal düzenleme için Cumhurbaşkanı Erdoğan talimat verdi. Sosyal Güvenlik Başuzmanı İsa Karakaş, ev hanımlarına yönelik emeklilik düzenlemesinin gelecek torba yasada yer alacağını söyledi. Ev hanımları, isteğe bağlı sigorta primi ödeyerek emekli olabilecekler. Devlet ise ev hanımlarının prim tutarının üçte birini karşılayacak.

Ev hanımları, asgari 6.400 TL üzerinden isteğe bağlı sigorta primi yatıracaklar. Devlet ise bu tutarın üçte biri olan 2.133 TL’yi destek olarak ödeyecek. Böylece bir ev hanımı yılda 25.596 TL destek almış olacak. Bu destek, ev hanımlarının emeklilik sistemine dahil olmasını sağlayacak.

Ev hanımlarının emekli olabilmeleri için hangi şartları yerine getirmeleri gerektiği henüz netleşmedi. Ancak ev hanımlarının Bağkur kapsamında emekli olabilecekleri tahmin ediliyor. Ev hanımlarına çocuk sayısına göre emeklilik yaşında indirim ve kısmi emeklilik gibi bazı avantajlar da sunulacak.

Ev hanımlarından bazıları daha önce çalışmış ve prim ödemiş olabilir. Bu ev hanımları, emeklilik şartlarını sağlamışlarsa, yasal düzenleme çıkar çıkmaz emekli olabilecekler. Bu kişiler, prim ödemeye devam etmeden emekli maaşı alabilecekler.