EkonomiGündemManşetET SATIŞLARINDA YENİ DÖNEM (hijyen)

5 sene ago

Burdur’da kasaplar: ‘Bu tür düzenlemelerle müşteriler büyük marketlere kayıyor, küçük esnaf bitiyor!’

1 Temmuz 2015’ten itibaren, kasaplarda   hazır, markasız, açık kıyma, kasap sucuk ve köfte satışı yasaklandı. İlimizdeki bazı kasaplar, uygulamaya tepkili….

1 Temmuz 2015 tarihinden itibaren et ve ürünlerinde yeni bir dönem başladı. 13 Şubat 2015’te yürürlüğe giren Et ve Et Ürünleri Tebliğine göre kasaplara tanınan sürenin Temmuz ayında dolmasıyla, hazır, markasız, açıktan kıyma, kasap sucuk ve köfte satışı yasaklandı. Artık vatandaşlar kasapların vitrinlerinde açık kıyma, sucuk ve köfte göremeyecek.

Hijyene özen göstermek, ambalajsız ürün satışının önüne geçmek amacıyla yapılan uygulamayla ilgili Burdurlu ER-ET Kasap Sahibi Yusuf Erçoban, vatandaşın sağlığını herkesten önce kendilerinin önemsediğine dikkat çekerek, “Hazır ve markasız, açıkta kıyma, sucuk ve köfte satılamaması tabi ki hijyen açısından iyi bir şey. Bizden köfte gibi gıdaları müşteri istediği anda hazırlamamızı isteniyor. Ancak bu ne kadar mümkün olabilir. Müşteri ben köfte hazırlayana kadar bekler mi? Dolayısıyla müşteriler büyük marketlere kayıyor. Küçük esnaf bitiyor” dedi.

Erçoban, et fiyatlarının çok yüksek olmasından dolayı vatandaşın et yiyemediğini de vurgulayarak, et fiyatlarının mutlaka ucuzlaması gerektiğine dikkat çekti.

Hacer ZEREN

 

 

Kodlama : SadeMedia Interactive