EkonomiManşet‘ESNAFIN yüzü gülsün istiyoruz’

1 sene ago

Burdur’da 22 Temmuz 2016 yılında Burdur Manavlar ve Sebzeciler Odası Başkanı Tuncay Yiğit tarafından kurularak hayata geçirilen S.S Yeni Burdur Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi esnafın yüzünü güldürme, destek olma iddiasıyla her geçen gün üye sayısını artırarak yoluna devam ediyor.

Kooperatifin kuruluş amacı ve çalışmaları hakkında bilgi veren Tuncay Yiğit Muharbirimiz Filiz Eryılmaz’a şunları söyledi:

“Öncelikle 2014 yılında Manavlar ve Sebzeciler Odası Başkanlığına seçildim. Burdur’da esnaflara yardımcı olmak maksadıyla arkadaşlarımızla birlikte yeni bir kooperatif kurma kararı aldık. Bir çalışma yapalım, ‘esnafımıza daha fazla imkânlar sağlayalım ve Burdur esnafı ilerlesin, geleceğe doğru büyük adımlar atsın, esnaf büyüsün’ istedik. Esnaf arkadaşlarla birlikte büyük gayretler sonucu Yeni Burdur Esnaf ve Sanatkarlar Kefalet ve Kredi Kooperatifi‘ni kurduk. Burada siyasilerimizin de çok destekleri oldu, kendilerine Burdur’daki esnaflara sağladıkları desteklerden dolayı teşekkür ederim.

Bu şekilde kuruluşumuz oldu. Resmi olarak 22 Temmuz 2016 tarihinde açılışını gerçekleştirerek, esnafımıza gelir sağlamak amacıyla kooperatifimizi kurduk, çok güzel çalışmalar yapıyoruz. İlk kurulduğumuz tarihte 112 kurucu ortak ile başladık. Şu anda aktif 334 kurucu ortağımız var. Tabi ilk kurulduğumuz dönemler de baya sıkıntılar yaşadık.

Kooperatifler 7 basamaktan oluşuyor. Biz 7. basamaktan 75 bin TL kredi verebilecek şekilde çalışmalarımıza başladık. Bir yıl 7. basamakta kalma zorunluluğumuz vardı. Şu an 3. grup’tayız ve kredi verme limitimiz 150 bin TL. Bizim kooperatif olarak kullandırdığımız kredi ödenekleri Hazine’den geliyor. 2 yılda 304 kişiye 23 milyon TL kredi kullandırdık.

Başbakanlığın açtığı iş yeri edindirme kredisi ile de 3 esnafımızın iş yeri açmasına vesile olduk. Bunlar 2 yıllık bir kooperatif için gerçekten büyük bir başarı diyebiliriz. Tabi şu an plasman gelmediği için birkaç aydır esnafımıza kredi kullandıramıyoruz, ama plasman geldiği an yine kredi kullandırmalarına başlayacağız. Burada çalışan arkadaşlarımız ve yönetim kurulu üyelerimiz gerçekten özveri ile çalışıyorlar. Bize gelen esnafın buradan memnun ve mutlu bir şekilde ayrılması için elimizden gelen çalışmaları yapıyoruz. Bizim için öncelik esnaf memnuniyeti. Şu an esnaf kredisi için en çok tercih edilen kooperatifiz.

Tabi Kooperatif olarak sadece burada kredi vermekle kalmıyor birçok sosyal faaliyete katılıyor, sosyal faaliyetler de düzenliyoruz. Özel günlerde, kandillerde aşure, kandil simidi dağıtma, esnaf ziyaretleri, esnafların sorun ve sıkıntılarını yerinde dinleme gibi çalışmalarımız oluyor. Eğitim seminerlerimiz oluyor. Tüm kamu kurum ve kuruluşların, sivil toplum örgütlerinin düzenlemiş olduğu programlara katılıyoruz.

Biz burada Kooperatif Başkanı Tuncay Yiğit, Başkan Vekili Alisan Doğan, Kooperatif Müdürü Barış Karademir ve Sekreterimiz Ayşen Kurt olarak hizmet veriyoruz. Bizi en çok mutlu eden konu ise bize gelen esnafların; ‘kredi alamasak bile size geldiğimizde gösterdiğiniz güler yüz, samimi davranışlar ve sıcak ortamınız bizi memnun etti’ demeleri. Genç ve dinamik bir ekip olarak yola çıktık, bundan sonra da esnafımızın teveccühü ile devam edeceğiz inşallah” dedi.

Manavlar ve Sebzeciler Odası Başkanlığı görevine de değinen Yiğit; “Ben ayrıca Türkiye Pazarcılar Federasyonunda Denetim Kurulu Başkanıyım. 2014 yılında Burdur Manavlar ve Sebzeciler Odası Başkanlığı‘na seçilmemin hemen ardından esnafımızın sorunları ile yakından ilgilenmeye başladım. Çünkü bende manavların içinden geliyor ve halen manavlık yaparak geçimimi sağlıyorum. Manav esnafının sorunlarını sık sık Ankara’ya taşıyarak çözüm yolu bulunmasını sağlıyorum. Pazarcı esnafımızın iyi ve kötü gününde hep yanında olmaya çalışıyorum. Ben S.S. Yeni Burdur Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifinin kuruluş aşamasında bize destek olan ve bugüne kadar yine arkamızda durarak bizden desteklerini hiç esirgemeyen tüm üyelerime ve esnaf arkadaşlarıma teşekkür ediyor hep birlikte nice başarılı hizmetlere imza atmayı hedefliyorum.”

Kodlama : SadeMedia Interactive