EkonomiGündemManşetESNAFIN KERMES TEPKİSİ!

5 sene ago

Burdur Lokantacılar ve Pastacılar Odası Başkanı Birol Kaval açıklama yaptı.

Havaların ısınmasıyla birlikte şehrimizde son günlerde artan kermes etkinliklerine esnaf tepkili… Küçük esnaf, kermeslerin amacı dışına çıkmaya başladığını, başlangıçta yardım amacı taşıyan, el emeği ürünlerin sergilendiği kermeslerin giderek başka bir boyut kazandığına dikkat çekerek, bu duruma tepki gösteriyor, yöneticilerden çözüm bulmalarını bekliyor. Burdur Lokantacılar ve Pastacılar Odası Birol Kaval’da dün yaptığı açıklamada, kermesleri gündeme taşıdı. Esnafın vergisini verirken, dükkan kirası, sigorta parasını ödemeye çalışırken on gün süren bu kermesler yüzünden işlerinin iyice zayıfladığını belirten Kaval, “Güzelleştirme Park ile Öğretmenevi bahçesinde yapılan kermesler artık amacını aştı. Esnafın hakkı yeniyor. Kermes ürünleri annemizin eşimizin evde yaptığı el ürünleri ve yemekleriyle yapılan ve bu yemek ve el ürünlerinin satışından elde edilen gelirle yapılan yardımdır. Ama görüyoruzki Ofis civarındaki Park’ta Erzurum Cağ Kebabı, Öğretmenevinin bahçesinde Deve Döneri ve sayamadığım yemekler tatlılar yapılıyor. Bir de yemek menüsü gibi el ilanlarıyla insanları buraya çekmeye çalışıyorlar. Soruyorum bu tip kermeslere izin veren ve parkını bahçesini açan resmi kurumlara bizler vergimizi sigortamızı Bağ-kurumuzu yatıramadığımız şu dönemde Burdur esnafına yapılan bir haksızlık değil mi?”dedi.

Kaval’ın açıklaması şöyle:

”İlimiz Güzelleştirme Parkı (Ofis civarı) öğretmen evi bahçesinde yapılan kermeslerin artık amacını aştığını kamuoyuna bir kez daha belirtmek istiyorum.Kermeslerin amacı dışında yapılan bu uygulamadan dolayı Burdur ilimizdeki on bine yakın esnafın’da hakkını yenmiş sayıyorum.

Kermes ürünleri annemizin eşimizin evde yaptığı el ürünleri ve yemekleriyle yapılan ve bu yemek ve el ürünlerinin   satışından elde edilen gelirle yapılan yardımdır. Ama görüyoruzki ofis civarındaki parkta Erzurum cağ kebabı öğretmenevinin bahçesinde deve döneri ve sayamadığım yemekler tatlılar yapılıyor. Bir de yemek menüsü gibi el ilanlarıyla insanları buraya çekmeye çalışıyorlar

Soruyorum bu tip kermeslere izin veren ve parkını bahçesini açan resmi kurumlara bizler vergimizi ,sigortamızı Bağ-kurumuzu yaptıramadığımız şu dönemde Burdur esnafına yapılan bir haksızlık değil mi?

Her yıl Odamız olarak Belediye ,Valilik,Defterdarlık Tarım il müd.yazılar yazdım hiçbir sonuç alamıyoruz.Bizlerde mi Burdur esnafı olarak sokağa dökülüp hakkımızı arayalım.Bu uygulamalara izin veren Öğretmenevi fahiş fiyatlarla devletin bu yerini kermes adı altında kiraya veriyor.

Sayın Müdürüm Burdur Esnafına gareziniz mi varda bu tip uygulamalara müsama gösteriyor. Öğretmenevi zaten biz esnafların belini büküyor devlet yardımıyla memur amir kesimine 3.50 TL. gibi fiyatlarla yemek veriyor. Bizler vergimizi, kiramızı ödeyemediğimiz bu dönemde öğretmenevi, polisevi, köy hizmetleri gibi devlet kurumlarıyla nasıl fiyatta rekabet edelim.

Sizlerin de aracılığıyla Sayın Valim, Belediye Başkanım ve tüm resmi kurum kuruluş başkanlarına sesleniyorum. Bu kermes adı altındaki ticari faaliyetleri bir an önce durdurulmasını istiyoruz.

Bizleri kermes adı altında ticari faaliyet yapan kesimle karşı karşıya getirmemeniz dileğiyle…”

Kodlama : SadeMedia Interactive