Burdur Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanlığı’na adaylığını açıklayan Muhammet Taşkın, Burdur’da görev yapan basın mensuplarıyla buluştu.

Burdur Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanlığı’na adaylığını açıklayan Taşkın, “Yaklaşık 45 gündür birebir esnafla iç içeyim. Esnaflarımızın sorunları hat safhada. Sağ olsunlar esnaflarımız bizlere çok teveccüh gösteriyorlar. Esnaflarımız şu an ki ekonomik krizden dolayı da dolmuş vaziyette. Esnafımızın mal tedarikinde, yan sanayide, imalat sanayisinde özellikle büyük sıkıntıları var. Beklentimiz güveniyoruz, bu sıkıntıları yakın sürede atlatırız. Eski güzel günlere döneriz diye düşünüyorum.  Her mesleki kuruluşumuzun, her esnafımızın ayağına gideceğiz. Herkesin ne sorunu varsa onları çözmeye çalışacağız. Tüm sorunlar yetkililere ulaştırılacak. Sorunlar bundan sonra göz ardı edilmeyecek. Silsile yoluyla bunlara çalışacağız. Bu sorunların üzerinde duracağız. Esnafın ne sorunu varsa bunları asla göz ardı etmeyeceğiz. Esnaf Odaları’nın ne işe yaradığını göstermek için aday olduk.” dedi.

‘Biz varız’ diyerek aday olduklarını söyleyen Muhammet Taşkın konuşmasında şunları kaydetti;

“Esnafımızla iç içe olacağız”

“Esnaf kardeşlerimizin kafalarında ‘esnaf odaları ne işe yarıyor’ diye bir olgu oluşmuş. Buradan hareketle kendim dedim ki esnaf odaları ne işe yarıyor. Bende yaklaşık 8-9 yıldır esnafım. Ben esnaf odaları ne işe yarıyor diye baktım, araştırdım, inceledim, kafa yordum. Esnaf ve Sanatkârların kuruluş kanunu var. Kuruluş gayesi şu; ‘esnaf ve sanatkârlar ile bunların yanlarında çalışanların mesleki ve teknik ihtiyaçlarını karşılamak.’ Hemen bakıyorum bugüne kadar karşılanmış mı? Karşılanmamış, faydalanılmamış. Yaklaşık 850 esnaf da aynı şeyi söylüyor. Biz hiç bu kanundan faydalanmadık. Diğer maddeye geçiyorum; ‘mesleki faaliyetlerini kolaylaştırmak.’ ‘mesleğin genel faaliyetlerine uygun olarak gelişmelerini ve mesleki eğitimlerini sağlamak’ evet eğitim de önemli. Bunlar sağlanmamış. Bir şeyi eleştirmek çok kolaydır ama önemli olan senin ne yapacağındır. Biz bunu mesleki eğitimleri sağlayacağız. Gerektiği zaman üniversiteden faydalanacağız, kişisel gelişimle ilgili ya da pazarlama teknikleriyle ilgili üniversitemizden hocalarımızla seminer gibi etkinliklerle esnaflarımızı buluşturacağız inşallah, esnaflarımız bize yetkiyi verdiği zaman. Yine ‘meslek mensuplarının birbirleriyle ve halk ile olan ilişkilerinde dürüstlüğü ve güveni hakim kılmak’ bir bir esnaflarımızla iç içe olacağız. Tabi bunları sağlamanın yolu da Esnaf Odaları Başkanlığı’ndan geçiyor.

“Sorunlar bundan sonra göz ardı edilmeyecek”

‘meslek disiplini ve ahlakını korumak ve bu maksatla kurulan tüzel kişiliğe sahip kamu kurumu niteliğinde esnaf ve sanatkarlar odaları ile bu tür odaların üst kuruluşu olan birlik, federasyon, konfederasyonun çalışma, usul ve esaslarını düzenlemek’ evet buradaki konunun özü bu. Diyor ki esnaflarla iç içe olmak, halkla iç içe olmak, mesleki disiplin, mesleki eğitim, bu eğitimin yanı sıra mesleki faaliyetlerde yardımcı olmak. Bunlardan, Esnaf Odaları’ndan maalesef bugüne kadar esnaf kardeşlerimiz faydalanamadı. Ben kendimde uzun yıllardan beri Esnaf Odaları’na kayıtlıyım. Bırakın faydalanmayı hiçbir zaman ziyarete bile gelinmedi. Böyle bir süreçten geçiyoruz. Onun için dedik ki ‘biz varız’ yani lütfen biz olalım artık diyerek elimizi taşın altına koyduk. Nevruz kardeşimiz yaklaşık 20 yıldır ve üzeri bu işi yürütüyor. Evet başarılıdır, başarılı olduğu konular vardır, başarısız olduğu konular vardır. Bizim burada amacımız onu eleştirmek, şunu eleştirmek değil. Biz onların üzerine katkı katarak daha fazlasını elde etmek istiyoruz. Biz Nevruz kardeşimizle yine omuz omuzayız. Yaklaşık 45 gündür birebir esnafla iç içeyim. Esnaflarımızın sorunları hat safhada. Sağ olsunlar esnaflarımız bizlere çok teveccüh gösteriyorlar. Esnaflarımız şu an ki ekonomik krizden dolayı da dolmuş vaziyette. Esnafımızın mal tedarikinde, yan sanayide, imalat sanayisinde özellikle büyük sıkıntıları var. Beklentimiz güveniyoruz, bu sıkıntıları yakın sürede atlatırız. Eski güzel günlere döneriz diye düşünüyorum.  Her mesleki kuruluşumuzun, her esnafımızın ayağına gideceğiz. Herkesin ne sorunu varsa onları çözmeye çalışacağız. Tüm sorunlar yetkililere ulaştırılacak. Sorunlar bundan sonra göz ardı edilmeyecek. Silsile yoluyla bunlara çalışacağız. Bu sorunların üzerinde duracağız. Esnafın ne sorunu varsa bunları asla göz ardı etmeyeceğiz. Esnaf Odaları’nın ne işe yaradığını göstermek için aday olduk.”

Muhammet Fatih Başcı