EkonomiManşetEsnaf kredilerinde faizler yükseldi

6 ay ago

Burdur Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı, şehrimizin deneyimli sivil toplum kuruluşu yöneticilerinden Recep Kalkan gazetemize yaptığı açıklamada, esnaf kredilerindeki değişiklikler hakkında kamuoyunu bilgilendirdi.

Muhabirimiz Filiz Eryılmaz’ a konuşan Başkan Kalkan esnaf kredilerinin temini ve faiz oranları hakkında yapılan değişiklikler hakkında öne çıkan hususları şöyle dile getirdi:

“Esnaf kredilerin son günlerde yeni değişiklikler oldu. Esnaf kredi almakta zorluk çekmiyor. Teminatını veren, kefilini bulan, esnaflık şartlarını yerine getiren tüm esnaflar krediden yararlanabiliyor. Biz hiç kimseyi geri döndürmeden krediden yararlandırıyoruz. Bu arada para sıkıntısı da artık yok. Esnaf kredisi için sürekli ödenekler geliyor.

Ancak 1 Mayıs tarihinden itibaren yeni değişikliklere uğradı. Sistem değişti. Bu sistem içerisinde daha önce 5 yıla kadar vadesi olan krediler 4 yıla düşürüldü. Faiz oranları ise % 8’e çıkarıldı. Yeni kredi alacaklar artık % 8 faiz ile kredi kullanacaklar. 1 Mayıs tarihinden önce % 5 faizle kredi alanlar aynı faizle yani % 5 faizle kredileri bitinceye kadar devam edecekler. Bunun dışında bir esnaf bir yılı doldurmadan kredi talebinde bulunamayacak.

Yani en az bir yıllık esnaf olmuş olacak. Bunun da sebebi, bir yıl içerisinde esnafın işinin, sonucunun ne olacağını, nasıl bir gelişme kaydettiği düşüncesinde yapılmış bir uygulama. Doğru bir uygulama bence. Esnaf olmayan birçok vatandaş kredi ala- bilmek için esnaflığa kayıt oluyor, birkaç ay sonra da esnaflığını sildiriyordu. Bunlara bir sınır getirilmiş oldu. Banka kredileri çok yüksek. Hazine bizim kredilerimizin yüzde 50’sini karşılıyor buna bağlı olarak ta bizim esnafımız yüzde 50 eksik faiz ödüyor. O yüzden bizim esnaf kredisine başvuru ve ilgi çok oluyor.

Hükümetimiz de sağ olsun para gönderiyor. Para sıkıntısı yaşamıyoruz. Esnaflar artık aldıkları parayı yerinde kullanacak. Eğer yerinde kullanamıyorsa, ölü bir yatırım yapıyorsa sıkıntı çekiyor. Bunları kendi işinde, kazanmak için kullanırsa daha güzel olur.

ESNAFLIK, ESKİSİ GİBİ DEĞİL!

Şu an esnaflık eskisi gibi değil. Eskiden meslekler vardı, sanatlar, sanatkârlar vardı. Bu sanatlarda çıraklar, kalfalar yetişiyordu. Dolayısıyla köklü esnaflar ortaya çıkıyordu ve bunlar mesleğe başladığı zaman sonuna kadar işi götürüyordu. Şimdi yeni yeni meslekler oluşuyor ve bu mesleklerde geçici hüviyetlere sahip. Bakıyorsunuz bir iş yeri açılıyor, üç beş ay sonra kapatılıyor ya da el değiştiriyor. Eskiden çıraklar, kalfalar esnaflık kurallarına ve ahlakına uygun yetişiyorlardı. Şimdi çırak bulunmuyor, çırak yetişmiyor. Dolayısıyla o meslekler yavaş yavaş kaybolmaya yüz tutuyor. Bunlara sahip çıkılmıyor.

ESKİ MESLEKLERİN KAYBOLMAMASI İÇİN MESLEK OKULLARINA İHTİYAÇ VAR

Eski mesleklerin kaybolmaması için öncelikle Meslek Okullarına ihtiyaç var. Meslek Okulları gençlerimizi belli bir branşta yetiştirecek ve piyasaya sürecek. Bunlarda o işin çırak ve kalfalığını yaşamış olacaklar ki o sanatı işleyebilsinler ve sürdürülebilir hale gelebilsin. Meslek Okullarına daha çok önem verilmeli ve orada yetişen çocuklara daha fazla imkanlar sağlanmalı. Sanayi sitelerinde mutlaka çıraklık yurtları oluşturulmalı ve desteklenmeli ki çıraklığa herkes heveslenmeli ki medeni bir şekilde çıraklar yetişebilsin.”

Kodlama : SadeMedia Interactive