GündemManşetEsnaf buluşmaları

1 sene ago

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz 31 Mart yerel seçimlerinden sonra, araya giren Ramazan ayı ve İstanbul seçimlerinden dolayı bir araya gelemediği Aşağı Pazar ve manav esnafı ile bir araya gelmek, onların sıkıntılarını, taleplerini dinlemek ve sohbet etmek amacı ile Uzay Çatı altında, dün kahvaltı düzenledi.

Kahvaltıya; Belediye Başkanı Ali Orkun Ercegiz, belediye birim müdürleri, Aşağı Pazar esnafı ve manavlar katıldı. Başkan Ercengiz, düzenlediği kahvaltıda, pazar esnaflarının, pazar yeri, Bedesten Çarşı dükkanları, otopark sorunu ve pazar yeri çevresindeki trafik problemlerini ele alarak, bundan sonra yapacakları çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Esnaflara seslenen Başkan Ercengiz konuşmasında şunları söyledi: “Amacımız birlikte ve beraber olmak. Ramazan Ayında da her mahallede kurduğumuz ‘Gönül Sofraları’nda sizlerle birlikte olmuştuk ama, aradan geçen üç ay içerisinde sizleri tek tek ziyaret etme fırsatımız olmadı. Hem seçim sonrasında bir teşekkür edelim, hem de sizin bize herhangi bir sorunuz varsa, sormak istediğiniz, öğrenmek istediğiniz ya da gelecek ile ilgili planlarımız ile ilgili sizlere bahsetmek istediğimiz bir şeyler varsa bugün onun için bir araya gelelim dedik.

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde şahsıma ve ekip arkadaşlarımıza verdiğiniz destekten ötürü öncelikle teşekkür etmek istiyorum. Bizler size samimiyetimizi ortaya koyduk, sizler bize inandınız ve bir dönem daha bize görev verip Burdur’a hizmet etme şansını bizlere verdiniz. Amacımız iyi niyetle bu kente hizmet etmek. Kaynakları doğru kullanmak ve bu kaynakları da eşit ve adaletli bir şekilde yurttaşımıza ulaştırmak. Bizim hedefimiz budur. Derdimizde budur, gece gündüz çalışmamızın asıl amacı da budur. Biz 31 Mart akşamı Meydan’da yaptığımız kısa konuşmada şunu söylemiştik; ‘bu güne kadar olup bitenler burada kaldı, yarın sabahtan itibaren bu kentte çalışma zamanı’ demiştik. 90 gündür bu sözümüzün arkasında duruyoruz ve bunu da göstermeye çalışıyoruz.

Tabi ki biz bu kente çalışırken tüm paydaşların siyasi unvanı ne olursa olsun, asıl hedefinin bu kente hizmet etmek olduğunu unutmamasını kendilerinden rica ediyoruz. Seçim bitti. Vatandaşımız, Burdur halkı tercihini bizden yana kullandı. Artık biz 2014 yılında çıkardığımız parti rozetimizi daha henüz yakamıza takmadan, takmayacağımızı da söyleyerek bu kente hizmet etmeye devam ediyoruz. Seçim döneminde bazı şeyler söylenmiş olabilir. Biz buna im- tina ettik, gayret gösterdik, ağzımızdan kötü söz söylememeye gayret gösterdik ve söylenenleri de bir kenara bıraktık dedik, bugün iti- bari ile bu kentin eksiklerini hemen hemen şuan da bilmeyen hiçbir dostumuz, arkadaşımız yok, hepimiz biliyoruz, önemli olan bu eksiklerin üze- rine gitmek, bu eksiklikleri gidermek ve bu kentin geleceği için kol kola girebilmektir. Siyasi he- saplaşmaları sandığa bırakacağız, sandıkta gö- receğiz bunun hesabını, bu hesabı da vatandaşın takdirine bırakıp saygı duyacağız.

Biz beş yıllık çalışama sürecimiz içerisinde kimsenin siyasi tercihini, kimsenin siyasi farklılığını ötekileştirmeden gayret gösterdik, her yurttaşımıza eşit çalışmak için ve eşit hizmet edebilmek için davranışlarımızı bu yönde kurguladık ve normalleşmeyi, ardından 23 Haziranda İstanbul’da yenilene seçimlerin sloganı haline gelen her şey güzel olacağı aslında hayatımızın her anına yaydık. Her şey güzel olsun neden olmasın. Düşman değiliz birbirimize.

Yanlış yapılabilir, hatalar yapılabilir. Bunlardan dönmekte bir erdemliktir. Hata da ısrarcı olmamak lazım. Bakın bugün arıtma tesisi için Avrupa Yatırım Bankasına attığımız imzanın 3. yılını geride bıraktık. 13 Haziran 2016 yılında arıtma te- sisinin Avrupa Yatırım Bankasından alınacak kredisi için imzamızı atıp gelmiştik. Aradan 3 yıl geçti maalesef Burdur’un arıtma tesisi ihale bile edilmedi. Bir içme suyu problemimiz vardı. Ben yaptım, sen yaptın. Kim yaparsa yapsın neticede yapılan bu memlekete dedik, yapanı takdir ettik, yapana teşekkür ettik ve bugün 21 Haziran’da arıtma, yumuşatma tesisinin içme suyu ihalesi yapıldı inşallah önümüzdeki süreçte içme suyumuzla ilgili arıtma, yumuşatma tesisini kazanıp Burdur’umuza nitelikle içme suyunu çeşmelerden akar hale getireceğiz.

Ekonominin daraldığı bu günlerde görüyoruz ki esnaf dertli ve sıkıntılı. Nereye gitsek her- kesin sıkıntısı var. Herkes bir şekilde kredi ile ya da umuda bağladığı bir çalışma sistemi ile tica- retini sürdürme çabasında. Gelin birlik olalım. Bakın özellikle son dönemde ülkemizde alternatif turizm seçenekleri içinde yer alan bizimde bölgemizi etkileyen bir takım turizm gelişmeleri oldu. Bundan yararlanalım. Hemen dibimizde bir hikâye yazıldı. Kuyucak köyüne. Geçen yıl 500 bini geçen turist sayısı bu sene bir milyonu geçmesi bekleniyor, lavanta turizmi açısından. Biz bunu Akçaköy ve gölün karşısında Lisinia dediğimiz bizim vahşi hayvan rehabilitasyon merkezimizin bir kısmında başlattık.

Esnafımızın da bu turizm hareketliliğinden yararlanmasını istiyoruz. Hafta sonu özellikle çok yoğun kentimize girişler var. Lütfen bunu esnaf arkadaşlarımız takip etsin ve hizmet üretme konusunda belli bir standardı yakalayıp, vatandaşımıza, ilimize gelen yerli, yabancı turiste hizmet edelim ve bunun karşılığında da para kazanalım. Çok basit şeylerden büyük turizm hikâyeleri yazılıyor biz bunun gerisinde kalmayalım. Bununla ilgili önümüzdeki günlerde bir çalıştay yapmayı planlıyorum. Paydaşlar olarak esnaf odalarını, tüccar ve sanayici arkadaşlarımızı, iş adamlarımızı ve sivil toplum örgütlerimizi bir araya getirip Burdur’un alternatif yok güzergâhlarından nasıl bir fayda sağlanabileceğini masaya yatıralım istiyorum. Bu yıl belki kenarından geçip gidiyorlar ama gelecek sene bu işin içerisinde olmayı çok istiyorum. Burdur’un kendi öz kaynakları belli.

Bu kaynakları büyütmek lazım. Her gün yaptığımız iş üç aşağı, beş yukarı ay sonundaki cirodan belli. İşi büyütmemiz lazım, bu konuda sizlerden destek istiyoruz. Bir konuya daha açıklık getirmek istiyorum. Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da yaşayan hemşerilerimize bir mektup yazmıştım. Burdur Belediye başkanı sıfatıyla yazdım. Herhangi bir parti logosu ve Burdur Belediyesi’nin logosunu kullanmadan bizzat kendi ismimle yazdığım bu mektubun giderlerini de kendi cebimden karşıladım. Bunun da bilinmesini istiyorum. Önümüzdeki günlerde bu- nunla ilgili bir basın açıklaması yapacağım.

Seçim zamanı, uçaklarla, konvoylarla dev- letin arabaları ile propagandaya gelen Sayın Ba- kanlarımız bizim yazdığımız bir mektubu her- hâlde Bakanlarımızın siyasi temsilcileri ilimizdeki bize çok görmüşler ki bunu Belediye’nin büt- çesinden yaptığımı zannederek hakkımda suç duyurunda bulunmuşlar. Biz bununla ilgili gereken belgeleri ilgili makamlara teslim edeceğiz, bu konuda da gönlümüz rahat, kimsenin beş kuruşunda da gözümüz yoktur. Göreve geldiğimizde taşoranla çöpü toplanan bu memleketin, çöp kamyonları kendisinin olup her yıl en az 6 milyon katma değer yaratırken, Belediye Başkanının yazdığı mektuba takılmak bence son derece acizliktir. Bunu da yüce Burdur halkının, çok kıymetli hemşerilerimin takdirine bırakıyorum.”

 

Kodlama : SadeMedia Interactive