Burdur’un Bucak ilçesinde, 17 mart 2021 günü parkta tartıştığı eski sevgilisi Gizem Canbulut’u (17) bıçaklayarak öldüren Eren Yıldız’ın (19) yargılanmasına başlandı. Hakkında çocuğa ya da beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı kasten öldürme suçundan ağırlaştırılmış müebbet istemiyle dava açılan Eren Yıldız, Burdur Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmaya tutuklu bulunduğu Burdur E Tipi Kapalı Cezaevi’nden Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Gizem Canulut’un ailesi ile taraf avukatlarının hazır bulunduğu duruşmada ifade veren Eren Yıldız “Bir an cinnet geçirdim, çok pişmanım” dedi.

Yıldız; “Rahmetlinin ailesine sabır diliyorum. 2 yıllık tanışıklığımız var. 3-4 ay sevgili olduk. Ayrıldıktan sonra bana tutkulu bir hale geldi. ‘ailemden şiddet görüyorum’ diye yalan söyledi. Öyle olmadığını biliyordum. Ayrıldıktan sonra benim adıma instagram hesapları açıldığını fark ettim. Açılan hesapta cinsel içerikli fotolar, hakaretler paylaşıldı. Psikolojik olarak etkilendim. İntihar girişimim oldu. Gizem’e mesaj atıp hesabı kapatmasını istedim. Hesap kapandı. Bir kaç gün sonra hesap yeniden açıldı. Her gün hesap açılmaya başlandı. Çevremdekilerden ‘bıktık senin hesaplarından’ diyen de oluyordu, ‘sapık’ diyen de oluyordu. Savcılığa, Emniyete şikayetçi oldum. İşler çığırından çıkınca sesli mesaj atarak ‘konuşalım’ dedim. Kabul etmedi. ‘Jandarmada komutan tanıdığım var, o senin hesap işlerini halledecek’ dedi. Bir hafta hesap açılmadı. Bir hafta sonra tekrar açıldı.” dedi.

“Yaptığım şeylerin kesinlikle farkında değilim. Çok pişmanım”

Olay günü Gizem Canbulut’a sesli mesaj atarak Yunus Emre Parkı’nda buluştuklarını söyleyen Yıldız “Böyle bir olay yapmaya niyetim yoktu. Hesap işini kendisinin yaptığını düşündüğümü söyledim. İtiraz etti. Aramızda sözlü tartışma başladı. Ben açmadım diye ısrar etti. Daha sonra beni ittirdi ve ‘ben açtım, var mı yapabileceğin bir şey. Elime düştün, senin hayatını mahvedeceğim’ dedi. Biz sana ailece düşmanız dedi. Tükürdü, aç köpek deyip anneme küfretti. Bir an cinnet geçirdim. Bıçağı çıkardığımı hatırlıyorum. Gerisini hiç bir şekilde hatırlamıyorum. Kendisini yerde görünce kan tuttuğu için titremeye başladım. Korktuğum için her çocuk gibi ailemin yanına gittim. ‘Ben böyle bir olay yaptım’ dedim. Ablam dayımı arayıp polise teslim etti. Yaptığım şeylerin kesinlikle farkında değilim. Çok pişmanım. Annem benim için çok değerlidir. Anneme küfredince çok sinirlendim.” diye konuştu.

Gizem Canbulut’un babası Hasan Canbulut, sanığın idam ile cezalandırılmasını istedi.

Mahkeme heyeti tanıkları dinledikten sonra Eren Yıldız’ın tutukluluk halinin devamına karar verip duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

“İlk duruşma görüldü. Çok haksızlıklar var”

Mahkeme çıkışında Yeni Gün Gazetesi’ne konuşan Gizem Canbulut’un babası Hasan Canbulut “İlk duruşma görüldü. Çok haksızlıklar var. Adaletsizlikler çok. Devletin karşısında suçlular daima haklı oluyor. Biz ilk Gizem olmasın dedik. Gizem’ler olmasın dedik. Halen devam ediyor. Ülkemizde Kuran’ı Kerim’de kısasa kısas olduğu halde ne bir idam geliyor ne de ağır müebbet cezaları geliyor. Adamlar içeride besleniyor, çıkıyor tekrar aynı şeyi yapıyor. Benim kızımı öldüren kişi eğer kısa bir ceza alacaksa, hiç ceza almasın, çıksın helalleşelim. Bu kadar basit. Eğer adalet buysa. Niye hala canlar yanıyor? Bir kişiyi dövüyorsa müebbet verilsin, eğer öldürüyorsa idam verilsin ya da kısasa kısas densin. Bu her Cumhuriyette varda biz de niye yok” dedi.

Canbulut “Ben idam istiyorum, ya da kısasa kısas istiyorum. Onlar şu anda 1-0 önde. Benim görüşüme göre onlar 1-0 önde maç skoruysa ben niye geride kalıyorum.” diye konuştu.

Baba Hasan Canbulut “Her şeyden önce bir savcı ya da hakim kararı verirken iyi düşünmeli. Kendi kızı olsaydı eğer nasıl bir tepki gösterirdi. 7-8 yerden bıçaklansaydı, acaba nasıl davranırdı, adamı infaz mı ederdi ?,  yoksa eline çiçek alıp pankart asıp ödüllendirirmiydi?” dedi. 

“Böyle katiller asılsın. Adalet yerini bulsun”

Gizem Canbulut’un annesi Nursel Canbulut ise “Adalet yerini bulsun. İdam edilmesini istiyoruz. 17 yaşında bizim kızımız öldürüldü. Kızlar, bayanlar öldürülüyor. Kimsenin canının yanmasını istemiyoruz. Bizim canımız yandı başka kimsenin canı yanmasın. Böyle katiller asılsın. Adalet yerini bulsun.” diye konuştu.

“17 yaşında bir kız hayallerinden, geleceğinden oldu”

Gizem Canbulut’un ailesinin avukatı Elif Kübra Türkcan’da “Dün Gizem öldürüldü. Bugün Azra öldürüldü. Yarın hepimiz ölebiliriz. Bu coğrafyada kadınlar çok zor hayatta kalıyorlar. Ama bunun sonucunda iyi hal indirimi, etkin pişmanlık, haksız tahrik gibi hususlar bizim mahkemelerimizde nedense çok fazla gözetiliyor. Kadın cinayetleri politiktir. Hiçbir kadın cinayetinin sebebi yoktur diye bir şey söylenemez. Bu sebeple üst sınırdan ceza verilmesi gerekiyor. İyi hal indirimi, kravat taktı indirimi bizim mahkemelerimizde görülmemeli. Bu insanların canı yandı. 17 yaşında bir kız hayallerinden, geleceğinden oldu. Söylenecek başka hiçbir şey yok. Türkiye’de kadın cinayetleri bitmiyor. Allah bütün kadınları korusun. Hepimizin yardımcısı olsun. Çünkü biz gerçekten bu coğrafyada zor yaşıyoruz. Yine de mutluyuz. Tutukluluk hali devam ediyor. Tutukluluğunun devamına karar verildi. Umutluyuz. Ama hiçbir şekilde haksız tahrik ve iyi hal gibi indirimlerin uygulanmaması gerektiğini düşünüyoruz çünkü 17 yaşında bir çocuk öldürüldü, bir kız öldürüldü, bir kadın öldürüldü.” dedi.

Canbulut ailesini duruşma sırasında CHP Burdur Kadın Kolları Başkanı Zinet Gezer ve yönetimi de yalnız bırakmadı.