GündemManşetEski Kız Meslek Lisesi binası gündem konusu

5 sene ago

Şehrimizde son günlerde yerel gündemde öne çıkan konulardan biri de; ‘ESKİ KIZ MESLEK LİSESİ BİNASI’… Burdur’da İstasyon Caddesi’nde yıllarca Kız Enstitüsü, ardından Kız Meslek binası olarak kullanılan, en son MAKÜ bünyesinde Veteriner Fakületsi olarak kullanılan binanın yıkılmak istenmesi çeşitli tartışmalara neden oluyor.

Milli Eğitil Müdürlüğü’ne ait binanın ‘depreme dayanıksız olduğu’ gerekçesiyle yıkım kararı alınmış, geçtiğimiz günlerde yıkım hazırlıklarına başlanmıştı. Bu duruma tepki gösteren Kent Konseyi öncülüğünde sivil toplum kuruluşları ve dernekler imza kampanyası başlatarak yıkıma karşı çıkıyorlar. Ortak basın açıklaması yapan kuruluşlar, bu binanın bir kültürel miras olduğunu, tarihi anlam taşıdığını ifade ederk yıkımına karşı çıkarak, korunması gerektiğini vurguluyor.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü ise; binanın kesinlikle yıkılacağını, yerine TUREM binası yapılacağını açıkladı.

Bir başka ilginç açıklamada, Burdur Sivil topyum Platformu Kemal Arslan’dan geldi. Arslan, böyle konularda doğru bilgi sahibi olmanın önemine değinerek, Kent Konseyi’nin yanlış bilgilerle kamuoyu oluşturmaya çalıştığını ileri sürdü.

Kodlama : SadeMedia Interactive