Bucak ilçesinde yerel seçimlerin ardından sular durulmuyor. CHP'li başkan Hülya Gümüş'ün önceki dönem borçları gösteren afişi belediye binasına asmasının  ardından bu kez de Ak Parti Bucak İlçe Başkanlığı'na cevap niteliğinde afiş asıldı. Ardından basın toplantısı düzenleyen önceki dönem Belediye Başkanı Emrullah Ünal ve Ak Parti Bucak İlçe Başkanı Osman Taşkın, afiş konusunda açıklamalarda bulundu.

Burdur’daki Diyaliz Olayında Hayatını Kaybedenlerin Sayısı 3’e Yükseldi Burdur’daki Diyaliz Olayında Hayatını Kaybedenlerin Sayısı 3’e Yükseldi

Basın toplantısında konuşan Emrullah Ünal, "Mevcut belediye başkanı Hülya Gümüş tarafından belediye binasına asılan belediye borçları konusunda açıklamada bulunarak algıya müsaade etmeyeceğiz. Belediye borcu konusuna açıklama getiren önceki dönem geçtiğimiz günlerde Bucak Belediye Binasına asılan Bucak Belediyesi’nin borçlarıyla ilgili olarak Bucaklı hemşerilerimi bilgilendirmek istiyorum." ifadelerini kullandı.

Konuşmasına devam eden Ünal, "Her şeyden önce, her seçim döneminde Türkiye genelinde gündeme gelen ve kamuoyunda siyasi malzemeye dönüştürülen “belediye borçlarının”  mevcut asılan şekliyle doğruluğu tartışmalıdır. 
Sadece borçları (doğru veya yanlış) dile getirmek kamuoyu nezdinde bilgi kirliliğine ve farklı algılara yol açmaktadır. Bir belediyenin veya iktisadi işletmesinin (doğru olsa bile) sadece borçlarını ifşa etmek veya ilan etmek yalnız başına doğru bir tahlil veya haber değildir. Doğrusu, ilgili kurumların mali tablolarını (bilanço ve gelir tablosunu) ortaya koymaktır.
Kamuoyunu doğru ve eksiksiz bilgilendirmek çok önemlidir. Bir kurum kar mı etmiş, zarar mı etmiş, öz varlığı artmış mı, azalmış mı, borca batık mı değil mi? Borç, yatırıma mı ya da başka yere mi gitmiş? Sorularının cevabı mali tablolarının tahlili ile mümkün olabilecektir. Yoksa sadece borçlar gibi tek bir hesabı ele alarak ilgili kurum hakkında tahlilde bulunmak eksik bir veri olup, yanlış algı ve yanlış yorumlara yol açacaktır. Bunu da Sayın belediye başkanımız meclis toplantısı öncesinde dışarıdan çok fazla eleştiri geldi diye ifade ettiler.
Kamu yönetim sistemimizde ve belediyelerde idari ve mali yönden olmak üzere sürekli denetim yapılmaktadır. Kurumun kendi bünyesinde oluşturulan Meclis denetim komisyonlarınca mali uygunluk ve performans denetimi yapar. Dış Denetim ise; Sayıştay ve İçişleri Bakanlığı tarafından yapılır. Yani belediyeler zaten düzenli bir şekilde denetlenir. Kaldı ki belediyelerin harcamalarının da kanun ve yönetmeliklerce sınırları bellidir. İsteğinize göre sınırsız harcama yapamazsınız.
Bu borç diye asılan harcamalar ilçemizdeki yapmış olduğumuz yatırım ve hizmetlerin karşılığında oluşan harcamalardır. Bu harcamalar, altyapı, üstyapı yatırımları ile sosyal fayda yaratan hizmet giderleri için yapıldı. Öyle oluşturulmaya çalışılan makam şatafatı, lüks araba saltanatı ve israf yapılıyor vs gibi birtakım ALGI harcamaları için değil.
 Borç-alacak durumunu kalem kalem izah ederek, asılan 217 Milyon 826 Bin Tl borçtan, kasada bıraktığımız 28 Milyon 377 Bin Tl ile belediyemizin piyasadan alacağı olan 45 Milyon 903 Bin Tl’yi çıkardığımızda yani borçlar ve alacaklar hesaplandığında net borcun 143 Milyon 545 bin Tl olduğu görülmektedir. “Belediyemizin resmi mali kayıtları incelendiğinde de bu durum açık bir şekilde görülecektir. Diğer taraftan asılan borç listesinde esnaf borcumuzun 101 Milyon Tl olduğu belirtilmiştir. Bu borcun çoğunluğu belediyemize ait personel şirketine olan borçtur. Esnafımıza ve yüklenici firmalara olan borcumuz ise yaklaşık 25 Milyon Tl’dir.
Belediyemizin gerçek mali tablosuna bakıldığında, bankalardan kredi almanın zor olduğu bir dönemde; şehrimizin geleceği açısından büyük önem taşıyan ve 30 yıl boyunca belediyemizin elektrik ihtiyacını karşılayacak Güneş enerji santralimiz için alınan krediden kalan 30 milyon TL’lik kredi de borç olarak gösterilmektedir. Güneş enerjisi kredisini 30 milyon Tl olarak hesaba koyuyoruz ama güneş enerjisinin sadece kendi 5 yıllık bu döneminde 100 milyon civarında bir gelir getireceğini hesaba koymuyorlar.
Yine aynı şekilde belediyemize 26 yeni sanayi dükkanı kazandırdık. Bu dükkânlarımızın bugünkü değeri yaklaşık 78 milyon Tl’dir. Bu şekilde değerlendirmeniz lazım. Yani VARLIKLARI sadece borçlarını böyle ortaya koyup değerlendiremezsiniz. Ayrıca vadesi gelmemiş borçlara, faizlere güncelleme yaparak bir yerlere ulaşmayı çok şık ve doğru bulmuyorum.
2019’da göreve geldiğimizde 92 milyon borçla (borcun 10 milyonu daha faturalandırılmamış borçlardan oluşmaktadır) belediyeyi devralmıştık. Dolar o yıllarda 5.73 Tl iken bugün dolar 32.34 Tl civarında seyretmektedir. Dolar bazında borcumuzu hesaplarsak ben göreve başlarken 2019 yılında 16 Milyon Dolar borcumuz varken, şimdiki borcumuz 6.7 Milyon dolar. Yani borcumuz reel olarak dolar bazında 16 milyondan 6.7 milyona inmiş durumda. Yani yaklaşık 10 milyon dolar borç azalmış durumda. 
Bunun yanında 5 Yıllık görev sürem boyunca alt ve üst yapıda 500 milyon Tl’den fazla yatırım yapmamıza rağmen (güncel değeri 1 milyar Tl’nin üzerinde) devraldığımız eski borcun üzerine dönemimizde sadece 51 milyon 546 TL borç eklemiş olduk. 
Ayrıca bugünün enflasyonist şartlarında borçlanarak faaliyet yürütmek belediyemiz açısından kayıp değil kazanç oluşturmuştur. Yine borçların belediyenin rutin gelirleri ile tolore edilebiliyor olması da ayrı bir konudur. Yani biz ayağımızı yorganımıza göre uzattık.
Bizler kendi ayakları üzerinde durabilen, dışarıya bağımlı olmayan bir belediye inşa ettik. 
Yaptığımız yatırımların birçoğu Bucak’ımız için önemli ve gerekli olan gelir getirici yatırımlar olduğu görülmektedir (içme suyu depoları, Pazar pazarı, hizmet araçları, sanayi dükkanları, Kum-Çakıl tesisi, beton santrali, şirlek petrol istasyonu, ges vb diğer taraftan bu dönemde belediyemizin 2024 bütçesinin de 600 milyon Tl olduğu unutulmamalıdır.
Belediye başkanlığına aday olurken ortaya koyduğumuz seçim vaatlerimizden biri olan ve proje kitapçığımızda da yer alan Seyir terasımız; bisiklet yolu, yürüyüş yolu, karavan ve çadır parkı, otopark alanı ve aydınlatması ile Bucak’ımıza yeni bir turistik değer katacak ve yeni cazibe alanı oluşturacak. Vatandaşlarımızın da misafirlerini ağırlayacağı güzel bir mekan oluşturmuş olacağız. Nezih bir ortamda kafesi ve restoranı ile herkesimden vatandaşımızın geldiği müthiş bir alan olacak.
 Vatandaşlarımız burada düğün ve nişan gibi etkinliklerini de yapacak. Sosyal belediyeciliğin en güzel örneklerinden biri de bu olacak. Seyir terası bitirildiğinde ben tüm hemşerilerimizin bu seyir terasımıza gelip müthiş Bucak manzarasında çayını yudumlayacağına ve misafirlerini ağırlayacağına inanıyorum.
Artık seçimler bitmiş, vakit tartışma vakti değil, zaman öldürme veya zaman geçirme vakti değil, iş yapma vaktidir.
 Bucak’ımız için herkesin var gücüyle çalışması, yaptığımız güzel çalışmalara yeni güzelliklerin eklenmesi gereklidir. Başkanımız bu konuda bizlerden nasıl bir yardım destek isterse biz hazırız. Bizim için aslolan Bucak’tır, gelecek nesillerdir. " ifadelerini kullandı.

438145944 860804269425869 5687338272212735026 N421977436 860804282759201 2706191844367253935 N

Kaynak: HÜSEYİN ÇUBUK