ÇevreGündemManşetErol Kesici, Salda Gölü için yazdı; KİME “NEDEN YOK” DİYE SORAMAZSINIZ?

4 ay ago

“Salda Gölü kendine özgü doğal özellik ve güzelliklerine göre eşsiz, nazik, kırılgan olan doğal göl… Sürekli hatırlatmaktayım lütfen, göl nadide, kavga değil, onun için güzel sözler söylemek gerekir diye… Salda Gölü son günlerde anlamsız bir kısırdöngü içerisinde, hoşgörüsüzlük, bilime saygısızlık, biz biliriz “biz şu kadar sayıdayız, bize şu kuşaktan şu katıldı”, senin haddine mi bunu sormak, konu Salda Gölü’nü korumaksa! Salda Gölü’nü nereye götürüyorsunuz?

Amacınız korumak mı? Ne? Saygı ve hoşgörü, eleştiri ve öz eleştirinin neresindesiniz?

 

KİME NE SORABİLİRSİNİZ!

Gündemde Salda Gölü’ne Millet Bahçesi – Salda Gölü Özel Çevre Koruma Bölgesi Çevre Düzeni Planı var. Konu;T C. Isparta İdare Mahkemesinde, Mahkeme konunun araştırılması için Isparta’daki SDÜ ve ISUBÜ’den akademisyenler belirlenmiş. Salda Gölü Derneği’nden ve Sn. avukatlarca “bilirkişi heyeti hakkında” görüşmeler olmuş. Ben de kendilerine bu bilirkişilerin içerisinde Limnolog (göl bilimci), Hidrobiyolog, Biyolog ve Su Ürünleri Mühendislerinin bulunmasının, Çevre Düzeni Planında yer alan yapıların, Salda Gölü’nün manyezitlerine, su kalitesi- seviyesi – biyolojik çeşitliliğine etkisinin de araştırılmasının, görüşlerinin belirtilmesi bakımından çok yararlı olacağını bildirdim. Dernek ve Sn Avukatlarla bu görüşme sonucunda, bilirkişi içerisinde Limnolog (göl bilimci), Hidrobiyolog, Biyolog ve Su Ürünleri Mühendislerinin de yer alması için T.C Isparta İdari Mahkemesine “NEDEN YOK” şeklinde itirazda bulunmuşlardır. TC. Isparta İdare Mahkemesi’nce de buna gerekli açıklamalarda bulunarak “NEDEN YOK” sorusuna cevap verilmiştir. Bu en doğru ve beklenen davranıştır. Kimse bu konuda yorum yapmadan, karara saygı duymuştur.

TESADÜFE BAKIN…

Mahkemeye “neden yok?” diye sorulmasının sonrasında;   TMMOB tarafından çok değerli bulduğumuz fakat eksikliğini söylemeden geçemeyeceğimiz ‘SALDA GÖLÜ RAPORU’ basında yer aldı. Bu raporu incelediğimizde, ne garip tesadüf ki raporda; Limnolog( göl bilimci), Hidrobiyolog, Biyolog ve Su Ürünleri Mühendislerinin görüşlerine yer verilmemesi de birçok kişi tarafından da “NEDEN YOK” sorusunun haklı olarak sorulmasına neden olmuştur. Bu bir soru, eleştiri bile değil. Cevap vermek varken, yaşananlar çok üzücü!

BEN DE SORDUM FAKAT!

Ben de sordum, neden yoklar diye? Sadece sordum! Soruya cevap almayı bir tarafa bırakın, “hakaretler, algılar, konuyu saptırmalar” birbirini takip etti… İnsanlar sosyal medya aracılığıyla yorumlarını yaparken, hiç tanımadığım TZMO Başkanı olduğu belirtilen Sn. Baki Remzi Suiçmez’in ortada hiçbir şey yokken   “Erol Kesici, siz kıblenizi seçin önce ve sonra bize sövün, biz de bize söven insan arayıp ciddi yanıt verelim, varsa ciddi insana. Mevzunuz gerçekten Salda gölü ise, biz dostu da düşmanı da bi- liriz.” açıklaması herkesi üzmüştür. Hakaret veya kötü söz söylemedim. Sadece neden yok diye sordum?

Bu açıklama bir bilim insanına ve emeklerine saygıya uygun düşmemektedir… Soruya yanıt almayınca, Mahkeme bu uzmanlık dallarında kişiler yok diye tepki gösterildiğinde nasıl hemfikirken, “Salda Savunucularından olan TMMOB” raporunda aynı soruyu sorunca buna uygun cevap vermek varken. Söylemediğimiz sözleri söylemek, suçlamak niyet okumak, çok ama çok düşündürücü!

“Neden yok?” sorusuna cevap verileceğine, Baki Remzi Suiçmez’in TMMOB Raporu üzerine ısrarla Ekolog, Biyolog vs neden yok gibi? TMMOB uzmanlık alanları üzerinde bilimsel olmayan anlamsız bir tartışma üzerinden haksızca TMMOB’a saldıranların eleştirisinde ciddiyet yoksa ve ısrarla suçlayıp kişisel öne çıkma çabası varsa birilerinin, çıkar beklemeden Salda’yı koruyalım diyen bizler için, her ortamda gereken yerlere gerekli yanıtlar verilmeye devam edilecektir. Tek amacı Salda Gölü olmayanlara sözümüz var. Emeğe ve bilime saygı, ancak art niyete müsamaha yok, ‘Salda hepimizin” demekteyiz… Gerçekten şu söz doğru … Amacı Salda Gölü olmayanlara sözümüz var. Emeğe ve bilime saygı, ancak art niyete müsamaha yok. Kıble ölçmekten sonra art niyet ölçmek, müsamahaya yer yok. Salda’yı nereye götürmektesiniz?

Salda Gölü, hakaretler yağdıranın değil de, bilim insanının sayfaya yorum yapmasına, hakkında söylenenlere yanıt verilmesine izin vermeyerek sayfaya ulaşmasını haber vermeden engellemiştir. Kendilerine de dilekçe ile başvurduk yanıt bekliyoruz.

Bu tür haksızlıklara, algılara uğratılmayı hak etmediğimi düşünmekteyim. Sn. Suiçmez’in söylediği “haksızca TMMOB’a saldıranların eleştirisinde ciddiyet yoksa ve ısrarla suçlayıp” sözünde olduğu gibi TMMOB’a saldırım ve suçlamam söz konusu değildir. İspatlanmalıdır. Neyin ürünü bu şaşırmaktayım? Bunun ispat edilmesi gerektiğini düşünmekteyim. Bu konuda TMMOB ve TZMOB’a başvurdum, gerekli açıklama ve araştırmayı yapmanızı hassasiyetle ve saygıyla rica etmekte olduğumu bildirdim.

Meğerse ne tehlikeli bir soruymuş “NEDEN YOK?” sorusu!

Bunları bilmek Salda Gölü’nü korumaktır. Salda Gölü’ne zarar veren ekolojik koşullar içerisinde insanların sosyal davranışları da çok önem arz etmektedir, literatürlerde de yer almalıdır. Emeklere saygı duymak gerek, fanatiklikle, bizden sizdenle yanlış savunulmaz, neden yok sorusuna tahammül edemeyenler önce “iğneyi kendilerine batıramazken”, başkalarını “topa” tutmamalılar.

Biz bilim insanları olarak Salda Gölü için güzel sözler söylemeye, doğruya Salda Gölü korunması bazında söylemeyi, halkımızı bilgilendirmeye ve 20 yılı aşkın süredir yaptığımız gibi Salda Gölü’nün tansiyonundan tutunda, yaşayan yaşam durumunu araştırmaya devam edeceğiz.

Saygılarımızla…”

Kodlama : SadeMedia Interactive