GündemManşetÜniversite-MAKÜERMENİ MESELESİNİ Öğrenmemiz ve bilmemiz gerek

5 sene ago

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Stratejik Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi ve Türk Dünyası Araştırmaları Topluluğu tarafından Millet-i Sâdıkâ’dan İhanete” Yüzyıllık Ermeni Macerası konulu konferans verildi. Bölgemizin önde gelen tarih otoritelerinden biri olan, SDÜ’nün saygın akademisyenlerinden tarihçi Bayram kodaman . Ermeni sorunu hakkında çarpıcı ifadeler kullandı. 2015 uılın girilmesi ile birlikde 1915 Ermeni olaylarının dış dünyada yoğun bir şekilde kullanılacağı uyarısında bulunan kodaman, artık bizim de Ermeni meselesini iyi öğrenmemiz ve bilmemiz gerektiğni vurguladı.

Önceki gün şehrimizde MAKÜ Konferans ve Sergi Salonunda düzenlenen konferansa Vali Hasan Kürklü, Garnizon Komutanı Jandarma Albay Sayit Koca, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Mustafa Saatcı, Öğretim Üyeleri ve Öğrenciler katıldı.

Millet-i Sâdıkâ’dan İhanete” Yüzyıllık Ermeni Macerası konulu konferansa konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Bayram Kodaman, konuşmasının başında, Ermeni Soykırımı iddialarının 100. yılı olduğu için önümüzdeki kış yoğun geçeceği düşüncesini ifade etti. her Ermeni’nin bu olayı iyi bildiğini vurgulayan Kodaman, Her Ermeni, Türk düşmanlığı ile büyütüldüklerini kaydetti.

Türklerin Ermeni soykırımı iddiaları ile ilgili bir bilgisi olmadığını sert bir dille belirten Kodaman, Türklerin Ermeni meselesini öğrenmesi ve bilmesi gerektiği konusunda uyarıda bulundu. !Avrupa için Ermeni meselesi var olduğunu” kaydeden Kodaman, “ancak bizim için yok” dedi.

Ermeniler Avrupa’ya güvenerek Osmanlıya isyan ettiklerini altını çizerek konuşan Kodaman, Osmanlı o zaman Ermeni İsyanını bastırdığını bildirdi.

Ermenilerde kendi gücüyle devlet kuralım fikrinin olmadığını ifade eden Kodaman, “Ermeniler sadece kargaşalık, isyan, ortalığı karıştırmak fikrine sahiptir. Ermenilerde vatan şuuru, devlet şuuru yoktur. Onlarda milli şuur var olduğu için edebiyatta ve sanatta iyidirler. Ermeniler toplu olarak hiçbir yerde durmamışlardır. Ermeniler zanatkaar oldukları için hiçbir savaş yapmamışlardır. Böylelikle savaş yapma kabiliyetleri de yoktur” dedi.

Kodaman’nın konuşmasının ardından Vali Hasan Kürklü kendisine teşekkür ederek çiçek takdim etti. Rektör Saatcı ise Kodaman’a Üniversitenin anmalığını takdim ederek sonrasında hatıra fotoğrafı çektirdiler.

Kodlama : SadeMedia Interactive