GündemManşetERCAN AKIN’DAN FLAŞ AÇIKLAMA: TARTIŞMALARA SON NOKTAYI KOYDU

5 sene ago

İlimizin önde gelen işadamlarından Ercan Akın geçtiğimiz hafta sonu gündemi meşgul eden, Büğdüz’deki arazisinde yol kapatma iddiaları hakkında açıklama yaptı. İnternet sitelerinde gündeme gelen, hafta sonunun öne çıkan tartışma konusu (köy yolunun kapandığı, çevre köylerin ulaşım sorunu yaşadığı ve Çöplük sahasına giden Belediye temizlik araçlarının sıkıntı yaşadığı iddiaları) hakkında çarpıcı açıklamalarda bulunan Akın, yol meselesinin AVM yatırımıyla bir ilgisi olmadığının altını çizdi.

Büğdüz’deki arazilerinde yaşanan yol probleminin Burdur Belediyesi ile ilişkilendirilmek istenmesinin, AVM yatırımıyla bağlantı kurulmasının yanlış olduğunu belirten Ercan Akın, AVM yatırımına da yaptığı açıklama ile son noktayı koydu.

‘AVM fikri sosyal sorumluluk projesi idi’

Burdur kamuoyunda geniş yankı bulan Büğdüz’deki arazisine AVM yapma fikrinin, tamamıyla Burdur’daki yoğun istekten kaynaklandığını, kamuoyunun bu arzusunu dikkate alarak sosyal sorumluluk gereği AVM yatırımını gündeme taşıdığını, girişimlerde bulunduğunu belirtti.

“Başkan Ercengiz’in ve Belediye yönetiminin AVM yapacaklarına dair Burdur halkını defalarca bilgilendirmeleri bizi son derece rahatlattı” diyen Ercan Akın, “Burdur Belediyesinin bu bilgilendirmelerinden sonra bizim zaten AVM yatırımı yapmamıza gerek kalmamıştır. AVM yatırımı yapma düşüncemiz tamamen zamanında halkımızın şahsıma yoğun baskı yapmasıyla ortaya çıkmış bir sosyal sorumluluk projesi idi. Bu sorumluluğu yerine getirme konusunda Belediyenin son zamanlarda aktif ve yatırımcı ruhuyla hareket ederek bu konuya sahip çıkması bizim için çok önemlidir. Burdur Belediyesinin bu girişimini destekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Yol neden kapandı?

Yol konusuna da açıklık getiren işadamı Ercan Akın, İl Özel İdaresi Yol Şube Müdürlüğü’nün yol konusundaki tavrından dolayı konunun bu noktaya geldiğini belirterek, “yolun kapanmasının asıl sebebi kendi özel mülkümüze giriş ve çıkışa izin verilmemesidir. Bunun sorumlusu biz değil, ilgili kurumdur. ” cevabını verdi.

İşadamı Ercan Akın’ın konu hakkındaki açıklaması şöyle:

“Değerli Burdur Halkı,

Özel mülkiyetimizden geçen Büğdüz kavşağı ve yolu ile ilgili muhatap olduğumuz kurumun (Yol Şube Müdürlüğü) bizi bu harekete zorlaması nedeniyle istemediğimiz bir olayla karşı karşıya kaldık. Kamuoyunda bu hareketimizin AVM yatırımımızla ilgili Burdur Belediyesi’ne atfen gerçekleştirildiği söylentisi oluşmuştur. Kesinlikle Burdur Belediyesi ile veya AVM yatırımımızla uzaktan yakından alakası yoktur.

Burdur Belediyesi ile de hiçbir sorunumuz yoktur. Bilakis, altını çizerek söylüyorum, Burdur Belediye Başkanı ve Yönetimine teşekkür ediyorum. Çünkü kendilerinin AVM yapacaklarına dair Burdur halkını defalarca bilgilendirmeleri sonucunda bizi son derece rahatlatmış bulunmaktadırlar. Burdur Belediyesinin bu bilgilendirmelerinden sonra bizim zaten AVM yatırımı yapmamıza gerek kalmamıştır. AVM yatırımı yapma düşüncemiz tamamen zamanında halkımızın şahsıma yoğun baskı yapmasıyla ortaya çıkmış bir sosyal sorumluluk projesi idi. Bu sorumluluğu yerine getirme konusunda Belediyenin son zamanlarda aktif ve yatırımcı ruhuyla hareket ederek bu konuya sahip çıkması bizim için çok önemlidir. Burdur Belediyesinin bu girişimini destekliyoruz.

Yol durumuna gelince:

Yaklaşık 60 dönüm civarında olan arazimizin hemen kenarında devlete ait yaklaşık 27 dönüm civarında arazi bulunmaktadır. Yol Şube Müdürlüğü’ne bizim arazi yerine bu araziden geçmeleri yolun sağlığı açısından ve bizim arazinin bölünmemesi açısından daha isabetli olacağını söyledik ama kabul edilmedi. Halbuki devlete ait arazinden geçirilseydi yolu kullananların güvenliği açısından yolun dikliği de azalacaktı kanaatindeyiz. İkinci bir öneri olarak bizim arazinin ortasından değil de kenarından geçmelerinin uygun olacağını söyledik. Bu da kabul edilmedi. Daha sonra Yol Şube Müdürlüğü arazimize giriş çıkış vereceğine dair söz verdi. Hatta kurumun bize söz verdiği projeye uygun olarak mimarımız AVM’nin avam projesini de çizmişti.

Fakat sonradan böyle bir söz vermediklerini ifade ettiler. Böylece istemeyerek de olsa yol şu anki duruma geldi. Ancak kendi arazimizin bölünmesine sebep olan bu uygulama neticesinde biz arazimize hiç olmazsa giriş çıkış yapabilelim talebimizi sürekli yeniledik. Fakat ilgili kurum bunu hiç dikkate almadığı gibi şu anki yapılan yol uygulamasında arazimize HELİKOPTER HARİÇ herhangi bir aracın giriş çıkış yapması mümkün değildir. Bayram sonrası ilgili Yol Şube Müdürü’ne bu sıkıntımızı tekrar anlatmamıza rağmen yine sonuç alamadık. Asfaltlama çalışmasının başladığı pazar günü Yol Şube Müdürü ile yapmış olduğumuz görüşmede kesinlikle araziye giriş çıkışla ilgili yapabilecekleri bir şey olmadığını ısrarla belirtti ve uzun süre tartıştık.

Bu tartışma sonucunda özel mülkiyetimizden geçtiğini hatırlattık ve “Olabilir, istediğin tasarrufu kullanabilirsin, kapatabilirsin.” diyerek konuyu bu çözümsüz noktaya kadar getirdi. Yolun kapanmasının asıl sebebi kendi özel mülkümüze giriş ve çıkışa izin verilmemesidir. Bunun sorumlusu biz değil, ilgili kurumdur. Kim olsa özel mülkünün ortasından bu şekilde yol geçirilip bir de üstelik araç giriş çıkışına izin verilmeyerek mağdur edilmeyi kabul edemez. İleride bu araziye Burdur için faydalı olabilecek değişik alanlarda herhangi bir yatırım yapılabilir. Ama arazi bu hale getirilirse bu mümkün olmayacaktır ve arazi tamamen işe yaramaz hale gelecektir.

Kamuoyu benim Burdur milliyetçiliği adına neler yaptığımı, ne düşündüğümü ve her konuda sorumluluk bilinciyle hareket ettiğimi iyi biliyor. Konuları irdelerken halkımızın empati kuracağından eminim. Umarım bu konu mantıklı bir şekilde düzeltilir ve Burdur Belediyesi temizlik işlerinin ve köylülerimizin mağduriyeti biran evvel giderilir.

Saygılarımla…”

Ercan AKIN

 

Kodlama : SadeMedia Interactive