EkonomiManşetERCAN AKIN’dan AR-GE YATIRIMI; Mermer Tozları ekonomiye kazandırılıyor

2 sene ago

Burdur’un önde gelen iş adamlarından, doğal taş ve mermer sektöründeki yatırımlarıyla dikkat çeken Ercan Akın, yeni yatırımlarını sürdürüyor. Akın, mermer tozlarını ve Burdurdaki pomza yataklarını ekonomiye kazandırdı. Akın, 2008 yılında başlattığı Ar-ge çalışmaları sonucunda 11 aydır deneme üretimi yaptığı İZOBOX adını verdiği inşaat malzemesini piyasaya sürdü.

Mermerde Geri Dönüşüm Projesini 2008 yılında başlattıklarını belirten Akın “Ar-Ge çalışmalarımızı noktaladık. Burdur İkinci Organize Sanayi Bölgesi’nde fabrikamızı kurduk ve üretime başladık. Şu an itibariyle il dışı Denizli Bölgesinde bayilik anlaşması yaptığımız firmaya ilk sevkiyatımızı yapıyoruz. 2008 yılından 2016 yılına kadar yoğun bir şekilde çalışmalarımızı sürdürdük. Ana hammadeleri Mermer tozu ve pomzadan meydana gelen,çeşitli formüllerle üretilen tamamen doğal ve hiç bir zararlı kimyasal içermeyen, Türkiye’de ve dünyada benzeri olmayan bir bir ürün elde ettik. Patent çalışmalarımızı bu doğrultuda tamamlamak üzereyiz” dedi.

Isı Yalıtımı konusunda iddialı bir ürün yaptıklarını aktaran Akın şunları söyledi: “Hem hafifliği, hem inşaat maliyetini düşürmesi, enerji tasarrufu, kesinlikle yanmaz oluşu, bütün blok olması nedeniyle tesisat döşeme avantajı, sıva kolaylığı, duvar örmede hafif olması nedeniyle daha seri çalışma imkanı ortaya koyduğumuza inanıyoruz. Ama asıl önemlisi; geri dönüşüm ve mantolama maliyetini ortadan kaldırarak sağlıklı bir yuva oluşturmasıdır. Yaklaşık 11 aydır fabrikamızda deneme üretimi yaparak tamamen arkasında durabileceğimiz, güvenebileceğimiz bir ürün elde ettik.”

Mermer Tozunun ekonomiye kazandırılmasının önemli odluğunu vurgulayan Akın ” Mermer tozunu nereye atacağımızı, nasıl bertaraf edeceğimizi bilemiyorduk. Bu konuda ciddi sıkıntılar yaşıyorduk. İlerleyen zamanlarda hem bu problem ortadan kalkacak, hem de mermer tozunu atıl bir ürün olmaktan enerji tasarrufu sağlayan bir ürün olarak ekonomiye kazandıracağız.” diye konuştu.

Akın elde ettikleri ürünle inşaat maliyetlerinin düşeceğini belirtti. Akın “bu ürünle binalardaki MANTOLAMA masrafı olmayacak. Hafifliğinin ön planda olması nedeniyle binalardaki demir, beton v.s. gibi malzemelerin kullanımı bu oranda azalacaktır. Bu da inşaat maliyetini etkileyecektir. Asıl önemlisi mantolamanın ortadan kaldırılması. Bu da bizim üzerinde durduğumuz en önemli konulardan birisiydi. Ürünün Lambda (ısı iletkenlik) değerinin 0,11 olması nedeniyle kesinlikle mamtolamaya ihtiyaç duyulmayacaktır, ilimize ve ülkemize hayırlı olsun” diye konuştu.

Fabrikadaki makina tasarımlarını yapan Ercan Akın’ın oğlu Makina Mühendisi Alper Akın’da “ar-Ge çalışmaları sonucu ortaya çıkan bu ürünün belli bir makinası yok. Çalışmalrı babamla birlikte yürüttük. Yeni bir ürün olduğu için önemli olan bu ürünün seri üretimini yapmaktı. Bütün makina tasarımlarını kendimiz oluşturarak seri üretime başladık. Günde 10 bin adet üretim kapasitemiz var. Önümüzdeki günlerde bir üretim hattı daha kurarak önce 20 bin daha sonra da 40 bin adete çıkarmayı düşünüyoruz” dedi.

Kodlama : SadeMedia Interactive