EğitimEkonomiManşetErcan Akın, Ticaret Lisesi öğrencilerine deneyimlerini anlattı

5 sene ago

Burdurlu İşadamı Ercan İş hayatındaki başarılarını Çayboyu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (Ticaret Lisesi) öğrencileri ile paylaştı. Burdur Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi  tarafından düzenlenen ve okuldan mezun olan başarılı kişilerin iş ve hayat tecrübelerini anlattığı Kariyer Günlerinin son konuğu Burdurlu İşadamı Ercan Akın oldu.

Öğrencilere tavsiyelerde bulunan Akın önemli olanın sorumluluk duygusu olduğunu belirtti. Burdur’un Yeşilova İlçesi Gökçeyaka Köyü’nde  6 çocuklu, çok varlıklı olmayan  bir ailenin evladı olarak dünyaya geldiğini belirten Akın “Babam hepimizi okuttu. Biz üç kardeş öğretmeniz, bir kardeşimiz maliye müfettişi, bir kardeşimiz banka müdürü bir de kızkardeşimiz var.” bilgisini paylaştı.

‘Bu okulda okumaktan dolayı çok şanslısınız ticaretin gereklerini burada öğreniyorsunuz’ diyen Akın “Ben de bu okuldan mezun oldum ve ticaret hayatımın temelini burada öğrendiklerimle attım.” dedi.

Ercan Akın ilkokuldan başlayıp öğretmenliğe ve öğretmenlik yaptığı sırada yaşadığı güçlüklerle ticari hayata başlayışı sırasında yaşadığı zorluklardan örnekler sunarak başarıya giden yolu anlattı.

İşadamı Ercan Akın Tecrübelerini Ticaret Lisesi Öğrencileriyle Paylaştı

İl merkezindeki Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerine deneyimlerini anlatan İşadamı Ercan Akın, Ticaretin başlangıcı bu okuldan geçtiğini ve kendisinin de bu okuldan mezun olduğunu söyledi. Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Müdürü İbrahim Sak, öğretmenler ve öğrencilerin katıldığı konferans okulun salonunda gerçekleştirildi.

Burdur’un Yeşilova İlçesi Gökçeyaka Köyü’nde dünyaya gelip 6 çocuklu bir ailenin evladı olarak her zaman kendilerini okutmak için çaba harcayan babasına şükranlarını sunan İşadamı Ercan Akın, “Sizler gibi ben de Ticaret Lisesi mezunuyum. İyi ki bu okuldan mezun oldum, bu okulun ve ticaretin temelini bu okuldan öğrendim. Bizlerin zamanında daktilo dersi vardı, 1970’li yıllarda en çok sevdiğim ders de oydu, 10 parmak yazmaktan çoğu zaman yüksek not alırdım. Sizler de ticaretin ilk temellerini aldığınız bu okulda okuduğunuz için çok şanslısınız” dedi.

Önce güven ve işine sahip çıkmanın çok önemli olduğunu açıklayan işadamı Ercan Akın, çocukluk hayatından kesitler göstererek mesleki tecrübesini ve Mardin’in köyünde ilk öğretmen yaptığı yılları öğrencilere paylaştı. O yıllarda eğitimin ve öğretimin zorlukları öğretmenlerin zor şartlar altında hizmet verdiğini hatırlatarak, “en sonunda Burdur’da öğretmenlik görevini yürütürken her zaman hayalimdeki ticarete atıldım. Öğretmenlik mesleğimden okumanın bilincinin bilen biri olarak elimden gelen desteği verip Burdur’ a kazanıp yine Burdur’ da yatırım yapmayı amaç edinip Fen Lisesinin yapımına katkı sağladım”dedi.

Program sonrasında Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Müdürü İbrahim Sak ,mesleki tecrübesin paylaşan Ercan Akın’a teşekkür etti.

Kodlama : SadeMedia Interactive