EğitimManşetErcan Akın Fen Lisesi Burdur’un gururu oldu

4 sene ago

‘Eğitim kenti Burdur’da şehrimizin en önde gelen eğitim kurumlarından biri olan Ercan Akın Fen Lisesi başarılarıyla adından söz ettiriyor. Ercan Akın Fen Lisesi öğrencileri bu yılki üniversite 2016 LYS’de sınav başarılarının üzerine koymayı başardı.

l 6 yıl önce Burdurlu hayırsever iş adamı Ercan Akın tarafından yaptırılarak faaliyetlerine başlayan, Ercan Akın Fen Lisesi başarılarına her yıl bir fazlasını ekleyerek Türkiye’nin sayılı Fen Liseleri arasına girmek için çıtayı yükseltiyor.

2015-2016 eğitim öğretim yılında mezun olan Ercan Akın Fen Lisesi öğrencisi 39 gençten 33’ü önemli fakültelere yerleşerek Burdur’un gururu oldular.

Mezun olan öğrenciler ve yerleştikleri fakülteler hakkında bilgi veren Ercan Akın Fen Lisesi Baş Müdür Yardımcısı Recep Aksoy “bu sene fen lisemizden 39 öğrenci mezun ettik. Üçüncü mezunlarımızı verdik. 33 öğrencimiz fakültelere yerleşti. 6 öğrencimiz tercih yapmadı mezun durumunda şimdi. 19 tıp fakültesi, 1 eczacılık, 3 diş hekimliği, 6 mühendislik, 1 mimarlık, 1 hukuk ve 2 fizik tedavi olmak üzere 33 öğrencimiz yerleşti” dedi.

Kaliteli kadro, öğrenciler ve destek veren veliler başarıyı getirdi

Başarının sırlarını da aktaran Aksoy “Fen Liseleri başarılı öğrencilerin geldiği okullar. Ancak bu başarının sürdürülebilmesi gerekli. Burdur Ercan Akın Fen Lisesi yeni bir okul. Bu sene üçüncü mezunlarımızı verdik. Ancak kurumsal kültürü oluşmuş ve oturmuş olan bir okul. Kadromuzda başarılı öğretmen arkadaşlarımız var ve yeni gelen idari kadro ile öğretmen arkadaşlarımızın bütünleşmesi, fikir birliği yapması sonucunda bu başarının geldiğini düşünüyorum. Tabi bu başarıda velilerimizin katkılarını da unutmamak lazım. Velilerimiz de her türlü katkı ve desteği sağlıyorlar. Biliyorsunuz Dershanelerin kapatılmasından sonra Milli Eğitim Bakanlığımızın açtığı destekleme ve yetiştirme kurslarımız var. Biz bu destekleme ve yetiştirme kurslarını çok önemsiyoruz. Aynen Dershane mantığında olduğu gibi kurallar el verdiği ölçüde eğitim vermeye çalışıyoruz. Geçen yıl yaptığımız bu destekleme ve yetiştirme kurslarındaki tempomuz, disiplinli çalışmamız bu başarıda etkili oldu diye düşünüyoruz. Biz özellikle ara sınıflarımızda da bunu önemsiyoruz ancak son sınıflarımızda öğrencilerimiz üniversite sınavı potasına girdiklerinden dolayı son sınıflarımızın kurslarını daha yoğun hale getiriyoruz. Son sınıflardaki öğrenci açısından bu disipline baktığımız zaman kurslara devam açısından da incelediğimiz zaman öğrencilerimizin büyük bir çoğunluğunun kurslara devam ettiğini, okulumuzu tercih ettiğini görüyoruz ve bu disiplinli çalışmanın da başarıyı getirdiğine inanıyoruz” diye konuştu.

Bu sene Ercan Akın Fen Lisesi’ni 150 öğrenci tercih etti

Yeni kayıtlar konusunda da bilgi veren Baş Müdür Yardımcısı Aksoy “Bu sene 9. sınıflarımıza 150 öğrenci kaydı yaptık. Biz kayıt yaparken şuna da dikkat ediyoruz, bu okula yerleşirken Türkiye kaçıncısı olarak yerleşmiş ve mezun ettiğimizde Türkiye kaçıncısı olarak mezun olmuş. Bu da önemli bizim için. Biz örneğin öğrencimizi Türkiye 40 binincisi, 50 binincisi olarak aldığımız öğrencimizi ilk 5-6 bin’in içerisinde mezun etmenin haklı gururunu yaşıyoruz, Ercan Akın Fen Lisesi’nin yükselen başarı grafiğinin önemli bir göstergesi olarak düşünüyoruz. Başarı açısından Türkiye’deki sayılı Fen Liseleri başarısına yaklaştık. Aldığımız öğrenci kaynağımızda önemli. Şu anda çevre illerdeki Fen Liselerine baktığımız zaman Aydın, Denizli, Isparta’daki Fen Liselerinin aldığı öğrenci puanları yüksek. Zamanla bizim de başarılarımız neticesinde daha fazla tercih edilen okul olma yönünde ilerliyoruz. Bu sene 150 öğrencinin 96 tanesi il dışından geldi. Bu da Burdur dışından okulumuza talebin büyük olduğunu gösteriyor. Bu başarının ardındaki sebeplerden bir tanesi de okulumuzun fiziki anlamdaki yeterliliği. Burası 24 derslikli yeni bir okul. Ercan Akın Bey tarafından yaptırılmış ve Milli Eğitime bağışlanmış bir okul. Her türlü fiziki anlamda imkanları olduğu bu okul için Ercan Akın Bey’e teşekkür etmeyi bir borç biliyoruz” dedi.

 

 

Kodlama : SadeMedia Interactive