EğitimGündemManşetEngelli sayımızı düşürmek için her türlü tedbiri alacağız

2 sene ago

3 Aralık Dünya Engelliler günü dolayısı ile Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından geçtiğimiz Pazartesi günü Öğretmen evi Konferans salonunda kutlama programı düzenlendi.

Programa Vali Vekili Hayri Sandıkçı, Vali Yardımcısı Ali Nazım Balcıoğlu,Tırtıllı Araç Sürücü Eğitim Alay Komutanı Tank. Alb. Aytaç Tokçalar, Belediye Başkan Yardımcısı Serdar Başgül, Jandarma Alay Komutanı Jandarma Alb. Orhan Kılıç, Daire Müdürleri, Siyasi Parti İl Temsilcileri, Sivil Toplum Kuruluşları İl Temsilcileri, Engelli vatandaşlar ve aileleri katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Hasan Güven; “Birleşmiş Milletler Öncülüğünde tüm Dünyada kabul gören 3 Aralık Dünya Engelliler gününü. Engelli kardeşlerimizin meselelerini, sıkıntılarını hatırlamak, başarılarının farkına varmak sadece bir güne hapsedilmeyecek kadar önemlidir. Bununla birlikte 1992 yılından bu tarafa 3 Aralık Dünya Engelliler günü Engelli vatandaşlarımızın topluma kazandırılması, haklarının tam ve eşit bir şekilde sağlanması noktasında ciddi bir farkındalık yaratmaktadır. Ülkemizde 3 Aralık münasebetiyle düzenlenen etkinliklerin oluşan hassasiyetin engelli kardeşlerimizin hayatlarını daha da kolaylaştırmasına vesile olmasını temenni ediyorum. Birleşmiş Milletler verilerine göre Dünya nüfusunun yüzde onunu engelliler oluşturuyor. Bizim araştırma verilerimize göre ülkemiz nüfusunun yüzde 12,3 ü engelli kardeşlerimizden oluşuyor. Aileleri ile birlikte ele aldığımızda engellilik konusu 78 milyonluk nüfusumuzun yaklaşık 30 milyonunu çok yakından ilgilendiriyor. Hiçbir siyasetçinin, bürokratın, hiçbir ferdin buna sessiz kalması gözünü kapatması mümkün değildir. Onun için bu meselenin kamu ve özel sektör kuruluşlarımızın, Belediyemizin, sivil toplum örgütlerimizin, üniversitelerimizin, iş adamlarımızın ana önceliklerinden bir tanesi olması gerekiyor. Engellilerin toplum hayatına tam ve sorunsuz bir şekilde katılabilmesini elbette kamunun inisiyatif alması ve liderlik yapması şarttır. Ancak bu meselenin çözümü için tüm toplum kesimlerinin adeta bir seferberlik ruhu ile hareket etmesi önce insan diyen insanı yaratılmışların en şereflisi olarak gören herkes engelli kardeşlerimizin sorunları ile yakından ilgilenmek durumundadır” dedi.

Vali Vekili, Hayri Sandıkçı; “Dünya engelliler günü tabii ki, engelliler, engelli aileler, toplumda engellilerin sorunları konularına dikkat çekmek, farkındalık yaratmak, bunları çözmeye yönelik politikalar geliştirmek ve kamuoyu dikkatini engellilere çevirmek amacı ile kutlanmaktadır. Dünyada engelli sayısı ortalama yüzde on. Türkiye’de 12.3. Neden daha fazla Türkiye de. Onu biraz düşünüp irdelediğimiz zaman Türkiye’de engelli kaynakları, engelli olmaya neden olan olayları düşündüğümüzde başta trafik kazası, ikincisi terör, üçüncüsü akraba evliliği, iş güvenliği kurallarına uymama, yanlış tedavi politikaları gibi sıralanıp gidiyor. Dolayısı ile biz Dünya’ya göre Türkiye olarak bu konuya daha fazla dikkat çekmek ve bu konu üzerine eğilmek zorundayız. Engelli sayımızı öncellikle düşürmek için her türlü tedbiri alacağız. Trafik kazalarında bir kişinin hatası ile bazen 10 bazen 20 kişi ölüyor ve ya sakat kalıyor. Bir kişinin hatasının bedelini o kadar kişi ödeyemez. Bu haksızlık olur. Öncelikle trafik kurallarına uyacağız. Trafikte sevgi, saygı ve kurallar içerisinde adam gibi araç kullanacağız. Trafik kazalarını en aza indirgemek zorundayız. İkincisi bu içerisinde yaşadığımız topraklarla ilgili bir konu. Terör meselesi. Türkiye stratejik olarak Dünyanın merkezinde. Dolayısıyla tabiki bu ülke üzerinde emperyalist güçlerin, özelikle büyük devletlerin gözü var. Bu ülkeyi korumanın ve bu ülkede yaşamanın bedeli var. Bu bedeli de ödemeye devam edeceğiz. Terörü en aza indirmediğimiz sürece yine engelli sayımızda artış maalesef devam edecek. Akrabalar arasında bazı hastalıkların nüksetmesi genlerin yakın olması sakat doğumlara neden oluyor. Dolayısı ile bu konuyu da toplum olarak incelemek zorundayız. İş güvenliğine dikkat edeceğiz. İş Yaparken güvenlik tedbirlerini mutlaka almamız gerekir. Kader deyip geçemeyiz. Sağlıklı beslenip sağlığımıza dikkat edeceğiz. Bu konuda tüm kuruluşlarda görevini yapacak. Zararlı, genleri değiştirilmiş, hormonlu her türlü zararlı gıdaları topluma yedirmeyeceğiz. Bunu engellemek için hepimiz bir gayret içerisinde olacağız. Engelli sayımız 12.3. Bu 10 milyona yakın bir rakam yapıyor. Bu az bir rakam değil. Engellilerimizin hayatlarını devam ettirebilmesi, kendi ayakları üzerinde durabilmesi, toplum içine çıkabilmesi ve onurlu bir insan gibi yaşayabilmesi için kendileri ve aileleri yeterli olmayabilir. Onlara bakmak, onların her türlü ihtiyacını gidermekte her babayiğit devletin harcı değil. Çünkü yüksek bir oran Ama Türkiye Cumhuriyeti bu kadar badireyle uğraşırken engelliler konusunda, sosyal politikalar konusunda son yıllarda büyük mesafeler almıştır. Ortada aç insan bırakmamıştır ve bırakmamaya da devam ediyordur. Engellilerimizin eğitim alması, devlet dairelerinden hizmet alması, kamusal alanlardan yararlanabilmesi ve ulaşılabilir olması hepimiz için çok önemli” diye konuştu.

Konuşmaların ardından engelli çocuklar tarafından mehteran, çiftetelli ve müzik korosu gibi gösteriler sunuldu. Program sonunda engelli ailelerine Vali Vekili Hayri Sandıkçı tarafından plaket takdim edildi.

Kodlama : SadeMedia Interactive