GündemManşetSiyasetENERJİ BAKANI TANER YILDIZ’DAN YOĞUN BURDUR PROGRAMI

5 sene ago

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, geçtiğimiz Cumartesi günü ilimize gelerek çeşitli temaslarda bulundu, açılış törenlerine katıldı. AK Parti Hükümetinin önemli isimlerinden biri olan Enerji Bakanı Yıldız, Cumartesi gününü Burdur’a ayırdı. Bakan Yıldız’ın 7 Haziran 2015 genel seçimleri öncesinde Burdur gezisinin 4 ayağı vardı. İlk önce Kemer ilçesindeki programa katılan Yıldız, Bucak’ta İmam Hatip Okulu temel atma, Burdur’da İmam Hatip Okulu binasının açılışını gerçekleştirdi. Bakan Yıldız, Burdur gezisinin finalinde Serenler Tepesi’nde ilimizdeki sanayici ve işadamlarıyla buluştu… Enerji Bakanı Yıldız’ın Burdur turunu Gazetemiz Muhabiri Hacer Zeren takip etti.

Enerji Bakanı Yıldız Kemer’de

Bir dizi açılışlar yapmak üzere Burdur’a gelen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, ilk olarak Kemer ilçesini ziyaret ederek, burada düzenlenen programa katıldı. İlçede, Halk Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen ‘100 Temel Eser Kitap Okuma Yarışması’nda dereceye giren öğrencileri ödüllendirmek için düzenlenen törene katılan Bakan Yıldız, Türkiye’nin okuma rakamlarıyla ilgili; “Bakınız, Türkiye’de yapılan bir araştırmada günde 6 saat ortalama televizyon izliyoruz, ortalama 3 saat internete bakıyoruz ama ortalama 1 dakika kitap okuyoruz. Japonya bizim nüfusumuzun yaklaşık iki katı, bir yıl içinde 4.2 milyar adet kitap basılıyor, Türkiye’de 23 bin adet basılıyor ve bizde 3 bin civarında tiraj varken orada 100 bin civarında tirajlar yapılıyor. Yani kardeşim, zihin açısından, akıl açısından, televizyon izlemek çok ucuz bir faaliyettir ama kitap okumak insanın hayal dünyasında gerçekleşen bir hadisedir.” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Burdur programı kapsamında, ilk olarak Kemer ilçesinde düzenlenen programa katıldı. Bakan Yıldız burada, Burdur Valisi Hasan Kürklü, Ak Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, Garnizon Komutanı Jan. Alb. Sayit Koca, İl Genel Meclisi Başkanı Osman Karakaya, İl Genel Sekreteri İbrahim Şimşek, Kemer Kaymakamı Oğuzhan Sargın, Kemer Belediye Başkanı Durmuş Erdem, ilçe belediye başkanları ve Kemer ilçe halkı tarafından karşılandı.

Kemer’de Burdur Halk Eğitim Merkezi tarafından programın yanısıra Enerji Bakanı Yıldız, Kemer İlçesi Hükümet Konağı’nın açılış törenine katıldı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, “O yüzden bizler, gelişen toplumlar, büyüyen toplumlar olmak istiyorsak bunu mutlaka uygulamamız gerekiyor. Bakın Türkiye büyüyor, gelişiyor ve istikrarı ile beraber ve istikrarın sürdürülebilir olmasına olan inancıyla beraber yoluna devam ediyor. Öyle olaylar var ki sanki babalarımızın, dedelerimizin zamanında olmuş, daha 15 yıl önce olmuş, dünya güllük gülistanlıkken, Türkiye’de krizler oldu. Bir ülkenin idaresi ve yönetimi bu açıdan çok önemlidir. Dünyada 2008 yılında dünyanın üç büyük ekonomik krizinden birisi yaşandı ve Türkiye bunu çok fazla hissetmedi çünkü Türkiye ekonomik olarak da, siyasi olarak da, idari olarak da, sosyal olarak da büyüdü, büyümeye devam edecek. Bütün bu hizmetlerin yapılabilmesi istikrardan geçiyor. Şimdi size çok basit ve net bir şey söyleyeceğim. 2001 yılındaki kriz Türkiye’nin kendisi kadar kaybettirdi. Türkiye kendisi kadar ekonomik değerinden kaybettirdi. Biz iktidara geldik, gece gündüz hamdolsun iyi bir niyetle ve yapıcı bir gayretle çalıştık. Peki ne oldu da hizmetlerin önü açılmış oldu, biz bir yerde define mi bulduk. Biz bir yerde altın mı bulduk? Hayır en önemli insan kaynağını, en önemli kaynağını ve o da insan olan insan kaynaklarında başta Recep Tayyip Erdoğan’ı ve şu anki Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu’nu bulduk. Bakın bir ülkenin idare edilmesi, dokusu, yapısı sağlam insanlarımızla beraber gerçekleşiyor. Burada temiz yürekli vatandaşıma biz hangi hizmeti getirsek azdır. Daha fazlasını inşallah yapacağız. Kemer’de Burdur’da sizlerle bir arada olmaktan duyduğum memnuniyeti ifade ediyorum” diye konuştu.

Törende, Milletvekili Bayram Özçelik ve Kemer Belediye Başkanı Durmuş Erdem de birer konuşma yaptı.Enerji Bakanı Taner Yıldız, konuşmasından sonra 100 Temel Eser Kitap Okuma Yarışma Ödül Töreni’nde dereceye giren öğrencilere ödüllerini vermesinin ardından, Kemer Hükümet Konağı’nın açılışını gerçekleştirerek, Bucak ilçesine geçti.

 

Bucak’ta İmam Hatip Ortaokulu açılışında konuşan Bakan Yıldız:

 ‘İmam Hatipler Türkiye’de normalleşmenin önemli noktasıdır’

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Kemer ilçesi programının ardından, Bucak ilçesinde 32 derslik Bucak Anadolu İmam Hatip Lisesi temel atma törenine katıldı. Bucak’ta Ayşe Sak Ortaokulunun açılışını gerçekleştiren Bakan Yıldız, İmam Hatiplerin Türkiye’deki normalleşmenin en önemli noktalarından biri olduğunu belirterek, “İmam Hatipliler çok ideolojiyi peşinden sürüklemişlerdir. Ana muhalefetin genel başkanı dahi ‘biz iktidara gelirsek İmam Hatipleri kapatmayacağız’ dedi. Kendilerine teşekkür ediyoruz. Her zaman doğruya ihtiyacımız var, doğruya olan ihtiyaç iktidar partisi, ana muhalefet partisi diye geçmez her birimizin siyasi istikrar konmasına da ihtiyacımız vardır.” dedi.

Bucak ilçesinde 32 derslikli Anadolu İmam Hatip Lisesi temel atma töreninde konuşan Bakan Taner Yıldız “Türkiye’deki normalleşmenin en önemli noktalardan bir tanesi imam hatip okullarıdır. İmam Hatipler bir simge haline gelmiştir. Neyin simgesi aslında 28 Şubat’ta zulmün simgesi haline gelmiştir. Bırakın başı örtülü bir kızımızın, öğretmenimizin teknik üniversitelere girmesini aslında onlar imam hatiplere ve Kur’an okudukları ilahiyat fakültelerine başı örtülü olarak giremiyorlardı. Türkiye her noktadaki normalleşmesini burada da sağladı. Başı açık, başı örtülü kardeşim hiçbir fark olmaksızın devlet dairesinde çalışabilecekler, istediği okulda okuyabilecekler ve istediği okullarda mezun olabilecekler.” diye konuştu.

Katsayı problemini çözdük

Katsayı problemi ile ilgili de konuşan Yıldız, “Bir ucube idi, iki tane öğrenci aynı yaşta başlamış, aynı yaşta okula devam ediyordu ama biri diğerine göre daha dezavantajlı idi. Böyle bir şey olabilir mi?. Böyle bir şey kesinlikle olamaz Biz buna dur demek zorunda idik, biz bunun önünü açtık. Şimdi bütün öğrencilerimiz istedikleri okula gidip puanları çerçevesinde istedikleri gibi şekilde görev alabilecekler.

İmam Hatibin önü kesilsin diye çok ihtiyaç duyduğumuz meslek liselerinin de önünü kestiler

Her zaman doğruya ihtiyacımız var, doğruya olan ihtiyaç iktidar partisi, ana muhalefet partisi diye geçmez. Bugün o günlerde 60 bin’e kadar düşen imam hatipteki öğrenci sayısı 1 milyona kadar ulaştı. Zamanında imam hatibin önü kesilsin çok ihtiyaç duyduğumuz meslek liselerinin de önü kesilmiş olsun hiç fark etmez dediler” dedi.

Türkiye’nin her yönü ile normalleşmesini sağlamak gerektiğinin altını çizen Bakan Taner Yıldız “zamanında imam hatiplerin önünü açmamız lazım dediler. Tek partili dönemlerde araştırdıklarını imam hatiplerinin açma sebebi olarak cenaze yıkayacak imam yetiştirilemediğini ve zamanında imam hatiplere cenaze yıkama diye okul koymuşlardı böyle bir zulüm olur mu, biz Türkiye’nin her yönü ile beraber normalleşmesini sağlamamız lazım işte biz şimdi temelini attığımız okullar olduğunu söyledi.

Bakan Yıldız, “doğduğu toprağa borcunu ödeyenler olduğunu Bucak’ta da hayırseverler bulunduğu yere okul yapanlar olduğunu, devletin ödeneklerine ve kamu bütçesine ihtiyaç hissetmeksizin doğduğu toprağa okul yapan insanlarımız var. Baktığımız zaman Bucak’ta da okul yaptıran hayırseverlerin listesi kabarık” diyerek konuşmasını noktaladı, ilimizin en büyük ilçesi Bucak’ta okul yaptıran ve diğer bağışlarla pek çok katkı koyan Bucak’lı hayırseverlere teşekkür etti.

‘Burdur’un Akdeniz’in incisi eğitimin birincisiyiz’ sloganını hatırlatan Vali Hasan Kürklü Burdur’un sınavlardaki başarısına dikkat çekti. İlimizin, eğitimin her kademesinde en kötü ihtimal ile ilk beş’te olduğunu söyleyen Vali Kürklü, “En büyük eksikliklerimizden birisi dini ilimler ile modern ilimleri bir türlü bir araya getiremeyişimizdir. İmam Hatipler vesilesi ile inşallah çocuklarımız hem dini ilimlerini hem de modern ilimlerini öğrenecek ve ülkesine, milletine iyi bir fert olarak yetiştirilecek” vurgusu yaptı.

Ak Parti Milletvekili Bayram Özçelik ise; mermer, hayvancılık ve eğitim olmak üzere Burdur’un üç lokomotifi olduğunu belirterek, “Burdur mermer, hayvancılık ve eğitimi ile Türkiye’de marka yolunda büyük adımlar atıyor. Özellikle eğitimde SBS’de, TEOG’da Türkiye birinciliğini elinde bulunduran bir vilayetiz. Bucak, Burdur’un eğitimde birinci olmasında büyük bir öncü rolü oynuyor. Bucak’ta hayırseverlerimiz önceki yıllarda eğitime öncülük ederek okullar yapmışlardır” dedi.

Bucak denince akla taşın aş ve iş olduğu bir ilçe geldiğini dile getiren Bucak Belediye Başkanı Süleyman Mutlu ise, “Bucak salebi ile, eğitimi ile, mermeri ile, sanayisi ve tarım hayvancılığı ile gelişmekte olan kentimiz bugün temelini atacağımız lise ile daha da artacaktır” vurgusu yaptığı konuşmasında, 27 ilkokul, 21 ortaokul, 12 bin 987 öğrenci, 898 öğretmen görev yaptığını ilçede 2 lisans 4 meslek yüksek okulu olduğunu açıkladı. Yapılan konuşmaların ardından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Vali Hasan Kürklü ve bir imam hatip öğrencisi ile birlikte Bucak Anadolu İmam Hatip Lisesinin temelini attılar. Bakan Taner Yıldız, daha sonra hayırsever Ayşe Sak tarafından yaptırılan Ayşe Sak Ortaokulu’nun açılışını Bucaklı hayırsever Ayşe Sak ve bir öğrenci ile birlikte kurdelesini kesti.

Bakan Taner Yıldız tarafından hayırsever Ayşe Sak’a plaket, Vali Hasan Kürklü ise onur belgesi verdi. Bucak’ta temel atma ve okul açılışına Enerji ve Tabi Kaynakları Bakanı Taner Yıldız’ın yanı sıra Burdur Valisi Hasan Kürklü, Burdur Ak Parti Milletvekili Bayram Özçelik, J.Albay Sait Koca, Bucak Kaymakamı İsmail Bayata, Bucak Belediye Başkanı Süleyman Mutlu çevre ilçe ve beldelerin belediye başkanları öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Bakan Yıldız, Burdur merkezde Abdi Özeren Ortaokulu’nun açılışını yaptı

Kemer ve Bucak ilçelerinde açılışlara ve temel atma törenlerine katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, daha sonra şehir merkezinde Abdi Özeren İmam Hatip Ortaokulu’nun açılışına katıldı. Hayırsever Abdi Özeren’e okulu yaptırdığı için teşekkür eden Bakan Yıldız, 28 Şubat döneminde Türkiye’de 60 bin İmam Hatipli varken, bugün bu sayının 1 milyona ulaştığını aktardı.

Abdi Özeren İmam Hatip Ortaokulu’nun açılışı, bir öğrencinin Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Daha sonra bir konuşma yapan Bakan Taner Yıldız, “Ben de böylesine hayırlı bir iş’te Burdur’da olmaktan dolayı duyduğum memnuniyeti ifade etmek istiyorum. Dokusu sağlam, yapısı sağlam, güzel insanlarımızın bulunduğu Burdur’da ve bir İmam Hatip’in açılışındayız. Biraz önce de Bucak ilçesinde bir İmam Hatip’in temel atmasında bulunduk. Her şey kamudan, devlet bütçesinden tabiiki beklenmiyor. Her birimizin belli sorumlulukları ver mükellefiyetleri var çünkü ülkemiz büyüyor, ülkemiz ilerliyor ve ülkemiz her zaman olduğu gibi inşallah genişliyor. Son 12 yılda bu ülkenin idaresine konan güçlü irade birçok yönleriyle beraber büyüdü” dedi.

28 Şubat döneminde, İmim Hatiplere giden kız öğrencilerin ve İlahiyat Fakültesi’ne giden kız öğrencilerin başörtülerinin yasaklandığını söyleyen Yıldız, “Bakın bu ülke babalarımızın zamanında, dedelerimizin zamanında değil, 28 Şubat’ta bundan takribi 15 yıl önce önemli bir badire atlattı. O badirede dendi ki; ‘Bunun etkisi bin yıl sürecek’ ve orada İmam Hatip’e giden kız çocuklarımızın başörtüsü ve üniversiteye giden, ilahiyat fakültesine giden kız öğrencilerimizin başörtüsü yasaklandı. Her ne kadar resmi olarak biz bunu yasaklamadık deseler de, fiili uygulamalarına bizatihi takip ettiler. Bunu yaşayan bizler çok iyi biliyoruz. O zaman Türkiye’de 28 Şubat sonrasında 60 bin’e kadar indi Türkiye’deki bütün İmam Hatip’te okuyan öğrencilerin sayısı. Türkiye, normalleşmesi lazımdı. Hamdolsun bütün yaptığımız reformlarla beraber ve inşallah bundan sonra yapacağımız reformlarla beraber şu anda İmam Hatip’te okuyan öğrencilerin sayısı 1 milyona çıktı. Bir katsayı ucubesi vardı, teknik liseler, imam hatip liselerinde okuyanlar, aynı çağda başlamış, aynı tarihte başlamış, birine deniyor ki, ’sen daha az puanla gireceksin’, birine deniyor ki ’sen daha yüksek puanla gireceksin.’

Böyle bir haksızlık ve zulüm olmaz. Ben normal liseden mezunum, Kayseri Lisesi’nden mezunum ama birçok arkadaşımla beraber bu ızdırabı yaşadık. O yüzden Türkiye’nin normalleşmesi adına bırakın yalnızca ilahiyat fakültelerine, imam hatiplilere, başörtülü öğrencilerin girmesini, bundan sonra eğer hak ediyorsa, TBMM’ye de girecek, devlet dairesine de girecek, özel sektöre de girecek.

Bizim hedefimiz ve amacımız şudur, ister başörtülü olsun, isterse başı açık olsun, kim normalde hak ediyorsa, onun girmesine engel bir mani bulunmaması lazımdır. O yüzden İmam Hatipler’de yetişecek vatanını, milletini, dinini, diyanetini seven öğrencilerimizle beraber, onları yetiştirecek öğretmenlerimizle beraber Türkiye’nin normalleşmesinin önü daha fazla açılmış olacaktır.” diye konuştu.

Bakan Yıldız konuşmasından sonra İmam Hatip Lisesi binasını yaptıran hayırsever Abdi Özeren, Vali Hasan Kürklü, Burdur Milletvekili Bayram Özçelik ve imam hatip ortaokulu kız öğrencileri ile birlikte açılış kurdelesini kesti. Bakan Yıldız, imam hatip ortaokulunun içinde Abdi Özeren ve ailesi ile birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.

Açılışa, Vali Hasan Kürklü, AK Parti Milletvekili Bayram Özçelik, CHP Milletvekili Ramazan Kerim Özkan, Garnizon Komutanı Jandarma Albay Sayit Koca, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, okulu yaptıran hayırsever işadamı Abdi Özeren, siyasi parti il başkanları, milletvekili adayları ve vatandaşlar katıldı.

Yıldız, sanayicilere seslendi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız okul temel atma ve açılış törenleri için geldiği Burdur ziyaretinin sonunda  Burdur Ticaret ve Sanayi Odası’nın (BUTSO) düzenlediği yemekte ilimizdeki sanayicilerle biraraya geldi. Yıldız, Serenler Tepesi  tesislerindeki yemekte sanayicilere yaptığı konuşmada Türkiye’nin büyüdüğünü belirterek “Türkiye büyümek zorunda ve son 12 yılın idaresine konan güçlü irade buna karar verdi. Türkiye’nin  komple büyümesinin bir ahenk meselesi. Büyümek demek uluslararası sermayeyle birlikte olmak demek. Siyaseten büyüyüp te ekonomisi küçülen bir ülke olmaz” dedi.

Yıldız Türkiye’nin bir doğalgaz ya da petrol ülkesi olmadığını ancak 28 Avrupa Birliği ülke arasında en ucuz doğalgazın Türkiye’de satıldığını söyledi. Yıldız, şöyle konuştu:“Elektrik, Avrupa’nın en ucuz 3 ülkesinden bir tanesiyiz. Yani biz bütün yapılması gerekenleri yaptık. Yapmaya da devam edeceğiz. Bir asgari ücretli kardeşim bundan 13 yıl önce asgari ücretle 100 birimlik elektrik alabiliyorsa, şimdi 200 birimlik alabiliyor. Doğalgaz da aynı şekilde. 100 birimlik alabiliyorsa, şimdi 200 birimlik alabiliyor aynı asgari ücretle. Siz işletmenizi bir yandan gelirlerini artırmaya çalışırken bir yandan da giderlerini azaltmaya çalışırsınız. Her ikisi de o işletmenin gelirleri anlamına gelir. O yüzden biz işçimizin de memurumuzun da alım gücünü artırarak bu noktaları yakalıyoruz.”

“Biz mahallenin delisi falan değiliz. 31 ülke dünyada 442 tane nükleer santral yapacak, 442 santralın yarısı 3 ülkede olacak. Bunlar ABD, Fransa ve Japonya’da diyen Yıldız “ Bunların turistine bir şey olmayacak, tarım arazilerine bir şey olmayacak, patlama çatlama olmayacak, biz Akkuyu’ya nükleer santral kuruyoruz Antalya’daki turist ne olurmuş? “Pergelin ucunu Eyfel Kulesi’nin ortasına koyun, 90 kilometre bir çizgi çekin, 9 tane nükleer santral var. Paris’e 55 milyon turist geliyor. Dünyanın en fazla turist çeken şehri.  Paris’teki turiste bir şey olmuyor, bizim Akkuyu’nun yanındaki turiste bir şey oluyor. O yüzden ‘biz mahallenin delisi değiliz’ dediğim bu. Herkes nasıl yapıyorsa biz daha iyisini yaparız. En güvenli şekilde yaparız. Bundan dolayı kimsenin tedirgin olmasına gerek yok. Kırk yıldan beri Türkiye’ye yaptırılmayan nükleer santral resmen oyuna getirmek içindir. Bunu bilerek söylüyorum. 30 küsur yıllık bir mühendis olarak söylüyorum. Resmen oyuna getirilmek için yapılan bir konudur.”

Bir traktörde 5 bin civarında, bir binek otomotivde 10 bin 100 adet parça bulunduğunu belirten Bakan Yıldız “Bir nükleer santralde ise 515 bin parça bulunuyor. Elektrik üretmenin ötesinde sanayinin lig atlama işidir nükleer santral. Burdur’dan, Bursa’dan Türkiye’nin bir çok yerinden oraya parça üretilecek. Daha da iyi noktalara gelmiş olacağız. Nükleer santral kurulduğunda neyin yerine çalıştırılacağı konusu çok önemli. Atatürk Barajı’nı durdurup nükleer santral çalıştırmayacağız. İthal doğalgaz santrallarını durdurup nükleeri çalıştıracağız. Bu şu demektir, Her yıl, Japonya ile kuracağımız nükleer santralden dolayı 7,2 milyar dolarlık daha az doğalgaz ithal edeceğiz” ifadelerini kullandı.

BUTSO Başkanı Yusuf Keyik, Bakan Yıldız’a yöresel çalgımız olan sipsi ve kabak kemane hediye etti.

Hacer ZEREN

Kodlama : SadeMedia Interactive