Burdur’da İçişleri Bakanlığı Koordinesinde ve Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığınca çocukların ve gençlerin uyuşturucu ve zararlı madde kullanımının önüne geçmek, mücadelede annelerin farkındalığının artırılması ve anne duyarlılığından hareketle 81 ilde başlatılan “En İyi Narkotik Polisi; Anne” projesi bilgilendirme toplantısı yapıldı.

İl Özel idaresi Meclis Salonu’nda yapılan bilgilendirme toplantısına Toplantıya başta Vali Ali Arslantaş olmak üzere Vali Yardımcısı İbrahim Özkan, İl Emniyet Müdürü Ümit Bitirik, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Hakan Başaklıgil, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdür V. Mehmet Şimşek, İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Reha Sermed Aygören, İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çay, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Asım Ertilav ve kamu kurumlarında çalışan kadın personeller katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan toplantı, Vali Arslantaş ve İl Emniyet Müdürü Ümit Bitirik’in konuşmasıyla devam etti. “En İyi Narkotik Polisi Anne” projesinin tanıtım sunumuyla devam eden toplantı da, proje kapsamında Narkorehber Eğitimi ile Burdur Yeşilay Danışmanlık Merkezinin sunumları yapıldı.

Toplantı’da konuşan Vali Ali Arslantaş, “Baş tacımız, hayatımızın her alanında bizi yalnız bırakmayan koruyucu meleklerimiz olan annelerimize saygılar sunarak sözlerime başlamak istiyorum. İnsanoğluna verilen en meşakkatli ancak bir o kadar da kutsal bir görev ve çok yüce bir makamdır annelik. Ve anne, kendi hayatını başka bir hayatın mutluluğuna adayan fedakârlığın ve karşılıksız sevginin, yeryüzünde ete kemiğe bürünmüş şeklidir. Hiçbir hazineyle kıyaslanamayacak, karşılığında ne yapılırsa yapılsın hakları ödenemeyecek emsalsiz varlıklar olan annelerimiz, her birimizin gönül tahtında yer etmiştir. Annelik, gerektirdiği üstün dikkatin önünde meşakkatli ve ulvi bir mesuliyettir. Anne; çocuk eğitiminin sorumluluğunu bilmeli ve çocuğun yetişmesinde kendi rolünün ne kadar önemli olduğunu kavramalıdır. Anne olmak, belki günün yirmi dört saatini ve hatta hayatının tamamını içine alan zorlu bir sorumluluktur. Bu, toplumun anneden beklediği bir sorumluluktur. Bütün mesleklerin bir okulu, eğitim kurumu ve öğretmeni varken, annelik öğretmensiz ve okulsuz bir hayat ödevidir. Bu ödevin yapılmasında, çocuğun yetiştirilmesinde, deneme yanılma modeli uygulanamayacağına göre, annelik vazifesinin yüksek bir bilgiyi gerektirdiğini de anlamış oluruz. Çocukların eğitimiyle, terbiyesiyle, kişiliklerinin gelişmesiyle ilk ilgilenen elin anne olması dolayısıyla, annenin bütün bu eğitim için gerekli olan bilgiyi öğrenmesi ve özümsemesi gerekiyor.” dedi.

“Dünyanın en kutsal varlıklarıdır anneler”

Vali Arslantaş sözlerini şöyle sürdürdü, “Dünya da kaç kişi elleri olan fakat onu kullanamayan, ayakları olan ama yürüyemeyen, isteklerini ağlayarak bildiren, geceleri tatlı uykulardan uyandıran birine bakmak ister? Kim bu kadar aciz biriyle hiç usanmadan ilgilenmek ister? Ne kadar zor iş dediğimiz tüm bu işleri karşılık beklemeden, severek yapan tek canlı, annedir. Dünyanın en kutsal varlıklarıdır anneler. En duygusal, en vefalı, en çok değeri bilinen ve haklarının ödenmesi imkânsız olan meleklerimizdir. Gözlerimizi açtığımız ilk günde başlar onlara bağlılığımız. Daha hiçbir şeyin farkında değilken onların kucağında ağlamamız kesilir ve her ağlamamızda bilir ne derdimiz olduğunu. Bizim ağlamamız başkalarına kötü gelebilir ama onlara değildir. En güzel elbiseleri giydirir, en güzel yiyecekleri yedirerek bizleri hep sevgiyle büyütür. Annelerin önemi, hiç şüphesiz toplumu oluşturan fertleri yetiştiriyor olmalarından kaynaklanıyor. Yirmi, yirmi beş yıl sonraki toplumu, bugünün genç annelerinin yetiştirdiği çocuklarımız oluşturacak. Anne olmak, ayırıcı bir vasıftır. Annelik bir üst çizgi, bir ideal konumdur. Tarihimizdeki örnekleriyle, ideal toplumun bel kemiği olan ailenin olmazsa olmazıdır anne. Toplumu ayakta tutan kurumun aile, aileyi ayakta tutan kişi de annedir. Bakanlığımız ve Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği, çocukların ve gençlerin uyuşturucu kullanımının önüne geçme konusunda anne duyarlılığından faydalanmak amacıyla En İyi Narkotik Polisi: Anne projesini hayata geçirdi. Uyuşturucuyla mücadelede annelere yönelik farkındalık ve bilinçlendirme çalışmasının yürütüleceği proje ile öpmeye kıyamadığımız çocuklarımızın uyuşturucu illetinin bataklığına saplanmaması için annelerimizden; çocuklarımızın izlenmesi, arkadaş çevreleri, hal ve hareketlerindeki değişimler ile normal dışı davranışlar konusunda duyarlı olmalarını istiyoruz.”

“KIYMETLİ ANNELER, HER ŞEY SİZİN ELİNİZDE. ÇOCUKLARIMIZI KORUMAK, ONLARI BU ZEHİRDEN UZAK TUTMAK İÇİN BU MÜCADELEYİ BİRLİKTE VERMELİYİZ”

‘2017’de Türkiye genelinde uyuşturucudan ölen 941 gencin, sonraki yıl 657 ve sonraki yıl ölen 342 gencin annelerinin acılarını paylaşıyoruz’ diyen Vali Arslantaş; “Kim bilir, belki de onları kimsenin tanımadığını, kimsenin özlemediğini zannediyoruz. Geçen yıl Türkiye genelinde yakaladığımız 11 milyon captagonun, 8,6 milyon ectasynin, 20 ton eroinin, 64 ton esrarın, metamfetaminlerin, kokainlerin ve daha belki adını bile duymadığımız o zehirlerin hepsinin terör örgütlerine finasman sağlamasının yanında bizim çocuklarımızı hayattan kopardığı gerçeğini sürekli hatırımızda tutmalı ve vereceğimiz mücadelenin önemini daima diri tutmalıyız.
Uyuşturucu bağımlıları üzerinde yapılan son araştırmada, bağımlıların yüzde 89,8’inin annesinin, ev hanımı olduğu ve bağımlıların uyuşturucuyu kullandığı yerler arasında ilk sırayı yüzde 47,5 ile kendi evlerinin olduğunu görüyoruz. bağımlıların uyuşturucuyu sadece metruk ve terk edilmiş alanlarda değil, insanların gözü önünde kullanabiliyorlar maalesef. Burdur’umuzda kolluk kuvvetlerimiz polisiyle jandarmasıyla uyuşturucu ile amansız bir mücadelenin içindedir ve çok kıymetli sonuçlar alınmıştır.
“Kıymetli anneler, her şey sizin elinizde. Çocuklarımızı korumak, onları bu zehirden uzak tutmak için bu mücadeleyi birlikte vermeliyiz. Bizler dışarıda onlara bu zehrin ulaşmasını engellemeye çalışırken sizlerin de içeride çocuklarınızın davranışlarını izlemenizi, bizimle iletişim halinde olmanızı ve bu mücadelede bize kılavuzluk etmenizi istiyoruz. Sizlerin feraseti ve evlatlarınıza olan sonsuz sevginizle bu mücadeleyi başaracağımıza inanıyoruz. Şimdi haydi, hep birlikte iş başına.” ifadelerini kullandı.

İl Emniyet Müdürü Ümit Bitirik’te toplantıda yaptığı konuşmada; “En iyi narkotik polisi anne projemizin yürüyen aşamalarının birisinde bugün hep birlikte bu mücadelenin yeni bir sayfasını açıyoruz. İçişleri Bakanlığımız tarafından 2020 yılı Ekim ayı içerisinde 81 İl de uyuşturucu ile mücadelede önemli bir role sahip annelerimizle bu mücadelede daha çok katkı almak amacıyla en iyi narkotik polisi; anne projesi hayata geçirilmiştir. İlimizde de proje kapsamında yapılan faaliyetler ile 635 anne ve anne adayına ulaşılmış ve gerekli bilgilendirme yapılmıştır. Bundan sonraki süreçte de kamu kurum ve kuruluşları ile koordineli bir şekilde faaliyetlerimiz aralıksız devam edecektir. Bütün bunların yanı sıra emniyet birimleri ve jandarma birimleri olarak operasyonel faaliyetlerimiz hız kesmeden devam edecektir.” dedi.

Program son bölümünde Vali Arslantaş tarafından, eğitim programına katılan annelere çiçek takdiminde bulunuldu.