EğitimManşetEn büyük yatırım; insana yapılan yatırım (Yeni eğitim-öğretim dönemi başladı)

3 sene ago

ilköğretim, orta ve lise düzeyindeki öğrencileri yeni eğitim sezonuna 2017-2018 eğitim dönemine ‘merhaba’ dediler. Şehrimizde yeni eğitim-öğretim yılı açılış töreni Yardımsevenler Derneği İlkokulunda gerçekleşti.

Eğitim başarıları nedeniyle “eğitim kenti” olarak anılan Burdur’da bu yıl il genelinde 268 Okulda 2 bin 544 derslikte 3 bin 789 öğretmen ve 43 bin öğrenci eğitim-öğretim görecek.

Vali Şerif Yılmaz, 2017-2018 Eğitim Öğretim yılının başlaması ve İlköğretim Haftası dolayısıyla düzenlenen programa katıldı.

Türkiye Yardım Sevenler Derneği İlk ve Ortaokulu bahçesinde düzenlenen programa; Vali Şerif Yılmaz, ilimiz Milletvekilleri Bayram Özçelik, Mehmet Göker, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, İl Genel Meclis Başkanı Muzaffer Bağcı, siyasi partilerin il başkanları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, il müdürleri, öğrenciler ve veliler katıldı.

Burdur genelinde 268 okulda, 43 bin 690 öğrencinin ders başı yaptığı yeni eğitim öğretim yılında, 3 bin 789 öğretmen görev yapacak.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan programda, Okul Müdürü Gülizar Güzel bir konuşma yaptı. İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Bayram’ın günün anlam ve önemini belirten konuşmasının ardından Vali Şerif Yılmaz’da konuşma yaparak “2017-2018 eğitim öğretim yılının öğrencilerimize, velilerimize, öğretmenlerimize ve milli eğitim camiasına hayırlı olmasını diledi.

Programın devamında öğrenci Öznil Korkmaz ‘İlköğretim Haftası’ adlı şiiri ve Merve Bozyurt ise ‘Bayrak’ adlı kompozisyonu okudu. Vali Yılmaz, programın ardından protokol üyeleri ile birlikte okul içerisinde bulunan zeka oyunları sınıfının açılışını yaptı. Açılış sonrası mangala, satranç, üç taş gibi çeşitli zeka oyunları oynayan öğrencileri izleyen Vali Yılmaz oyunlar hakkında öğrencilere sorular sordu.

Vali Yılmaz okuldan ayrılmadan 1’inci sınıfa başlayan öğrencilerin okul heyecanlarına ortak oldu. 1’inci sınıf öğrencilerini sınıflarını ziyaret ederek onlara kitap dağıttı, sohbet ederek başarılar diledi.

Vali Yılmaz, programda yaptığı konuşmasında şunları söyledi:

“Eğitimin başkenti olarak adlandırdığımız Burdur’un eğitimde marka kent imajını sürdürmek için hep birlikte, yeni bir heyecanla yeni bir eğitim-öğretim yılının başındayız. Öğrencilerimizin derslerde gösterecekleri başarılarının yanı sıra, Atatürk’ün söylediği gibi ‘Okul genç beyinlere, insanlığa saygıyı millet ve ülkeye sevgiyi bağımsızlık onurunu öğretir’ sözünden yola çıkarak, vatanına, bayrağına cumhuriyetine bağlı, milli ve manevi değerlerine sahip çıkan, insani değerleri benimseyen bireyler olarak yetişmeleri bizlerin en büyük arzusudur. Bunu gerçekleştirmek için okul, aile ve öğrenci işbirliği içinde eğitimimizi devam ettirmemiz gerekiyor.

EN BÜYÜK YATIRIM İNSANA YAPILAN YATIRIMDIR ANLAYIŞIYLA 15 YILDAN BERİ GENEL BÜTÇENİN % 20’Sİ MİLLİ EĞİTİME AYRILMAKTA

En büyük yatırım insana yapılan yatırımdır anlayışıyla 15 yıldan beri genel bütçenin % 20’si milli eğitime ayrılmakta. Bu da aşağı yukarı 122 Milyar TL’ye tekabül etmekte. Bu yıl Sayın Başbakanımızın verdiği bir talimat vardı, 3 yıl içinde tüm okullarda tekli eğitime geçme hedefi var. Sabahçı ve öğlenci artık olmayacak. Bunu çok şükür Burdur’umuzda gerçekleştirdik. Başbakanımızın verdiği talimatı ilk önce gerçekleştiren illerdeniz. İlimizde sadece Gazi Ortaokulunun ve Bucak’ta bir okulumuzun depreme dayanıksız olduğu için taşınması nedeniyle ikili öğretim vardır, başka hiçbir okulumuzda ikili öğretim yok. Bu hedefi gerçekleştirmek için gece gündüz çalışan tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum.

Burdur eğitimde marka kent olmuşsa bu sayede olmuştur, bu yatırımlarla, emekle olmuştur. Yatırımlarımız bitmedi, bugün itibariyle eğitim alanında 30 adet yatırımımız devam ediyor. Bunların toplam maliyeti 166 Milyon TL’dir. Bunlardan 6’sı ikinci dönem eğitime katılacaktır. Sadece kibrit kutusu gibi okul yapıp çocukları içine bırakma dönemi bitti, okullarda çocukların yaz-kış sportif aktivitelerini yapabilecekleri alanlar oluşturuyoruz. Bu sağlık yatırımlarında da, hastanelerde de var. Eski hastanemizi biliyorsunuz, yeni hastane odaları 1-2 kişilik. Örnek istiyorsanız Bucak’ta Gölhisar’daki hastaneleri görebilirsiniz. İnsan onuruna yakışır hizmet alanları oluşturuluyor. Üniversitemiz açıldı, KYK Yurtları önceden koğuş sistemi gibiydi, şimdi ise 5 yıldızlı otel konforunda odalar bulunuyor. Koyulan muasır medeniyet seviyesine ulaşan ülkemizde bunları hızlı adımlarla sürdürmenin onurunu yaşıyoruz. Yaşatan herkese teşekkür ediyorum.

OKUL ÖNCESİ OKULLAŞMADA BURDUR İLK 5’İN İÇİNDE

Bakanlığımızın koyduğu hedeflerinden birisi de okul öncesi okullaşmanın artırılmasıdır. Okul öncesi okullaşmada Burdur ilk 5’in içindedir. Nasıl üniversite sınavlarında TEOG’da ilk 5-10’lardaysak okul öncesinde de ilk 5’teyiz. Bu da okulda eğitimlerin erkenden başlamasıyla birlikte çocuklarımızın belli bir süre eğitimini başarılı bir şekilde sürdürecek ortamın oluşturulmasıyla meydana gelmektedir. Bugün itibariyle 268 okulda, 2 bin 544 derslik, 3 bin 789 öğretmenimiz ve toplam 43 Bin 690 öğrencimizle eğitime başladık. Derslik başına öğrenci sayılarımız anaokulunda 20, ilkokulda, 17, ortaokulda 18, lisede 20 öğrenci düşüyor. Bugün itibariyle birinci sınıfa başlayan öğrenci sayımız 2 bin 267, 5. Sınıfa geçen öğrenci sayımız 2 bin 317’dir.

EN İYİ OKUL EVE EN YAKIN OKULDUR

Yılbaşında okullar kayıtlara başlamazdan önce bir açıklama yaptık. Şehir merkezinde bazı okullara nüfus kayıtlarını almak suretiyle öğrenci nakillerine fırsat verilmeyeceğini ifade ettik. En iyi okul eve en yakın okuldur. Biz çocuklarımızın kendi mahallesinde arkadaşlarıyla eğitim görmesini, yürüyerek okula gidip gelmesini istedik. Bunu tavizsiz bir şekilde uygulanacağını ifade ettik. Buna rağmen çocuklarını başka okullara yazdırmaya çalışanların olduğunu tespit ettik. Birinci sınıflardan 22, 5. Sınıflarda 48 öğrenci olmak üzere 70 öğrencinin okul kayıtlarını gerçek adreslerindeki okullara kaydettik. Bunlara ayrıca gerçeğe aykırı beyanda bulundukları için idari para cezası uyguladık.

BURDUR’UN EĞİTİMDEKİ BAŞARISI 2-3 OKULUN DEĞİL, 268 OKULUN TAMAMININ BAŞARISIDIR

Belli okullarda belli standartlarda eğitim verildiği, diğer okullardaki eğitimin düşük olduğu söyleniyor. Bunu ben öğretmen arkadaşlarıma hakaret olarak görüyorum. Biz Burdur’un eğitimdeki başarısını tüm öğretmenlerimizle yakaladık. Burdur’un eğitimdeki başarısı 2-3 okulun değil, 268 okulun tamamının başarısıdır. Bütün çocukların devlet olarak mesuliyeti bize aittir. Biz onlara en iyi şekilde eğitim vermek zorundayız. Bu şehir içi servis sorunuyla, uyuşturucuyla mücadelede sıkıntı yaratıyor. Okulların yönetilebilir öğrenci sayısıyla uyuşturucuyla mücadelede başarılı olacağımızı düşünüyoruz. Kimsenin tanımadığı bir çevrede okuyan öğrencinin yaşayacağı sıkıntıyı kimse bilmez. Ama kendi bölgesinde konu komşu çocuğu tanır, aileyi uyarır. Uyuşturucuyla mücadele sadece okul idareleri ve güvenlik güçlerinin sorumluluğu değil. Bu konularda aileyle birlikte mücadele etmemiz gerekiyor. İş birliği içinde bu belayı çocuklarımızdan uzak tutmak zorundayız.

OKUL SERVİSLERİ DEVAM EDİYOR

Şehir merkezindeki okul servisleriyle ilgili bazı yerlerde servislerin kaldırıldığı ifade edildi. Servisler devam ediyor. Belediyeden izin almak suretiyle yasal şartlarını yerine getirenler servislerini sürdürebilir. Taşımalı eğitimde servisler devam ediyor. Merkezde ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin taşınmadan yürüyerek okula gidip gelebilmelerini sağlamak istiyoruz. Bununla birlikte güvenli okul projesiyle il ve ilçelerde 191 okulumuzda güvenlik kamerası mevcut kullanılmakta. Merkezdeki okullara yoğunlaşmayı önleme anlamında, merkez ilçedeki Bahçelievler, Özboyacı ve Gazi İlkokulu’nda, Şeker, Suna Uzal ve Şehit Akif Altay Ortaokullarında öğle araları 40 dakika olarak uygulanacak, diğer okullarda normal olarak sürecek. Kışın öğrencilerimizin en fazla merak ettiği konulardan birisi kar tatili. Bundan sonra ilk tatil yarıyılda, ikinci tatilde yazın olacak. Kar yağsın, yağmur yağsın bereket olsun ama eğitim -öğretimin aksamadan devam etmesi önceliğimizdir. Çocuklarımızın başarılı yetiştirilmesi, sağlıkları ve güvenlikleri birinci önceliğimizdir. En ufak bir karda tatil yapacak olursak, eğitimi sürdüremeyiz. İnşallah kar daha çok yağar ama yolları gece gündüz demeden açarız, öğrencilerimizin eğitimlerini sürdürmelerini de sağlarız.

Okullarda yardım yapılmasıyla ilgili bazı kurum ve kuruluşlarımız talepleri oluyor. Zaman zaman özel sektörlerde dahil olmak üzere yardım talepleri geliyor. Yardımları fakir ve muhtaç öğrencilere ulaştırmak için okul idarecilerine teslim etmelerini istiyoruz. Öğrencilere bire bir dağıtıp fotoğraflarının basına verilmesiyle rencide edilmelerini istemiyoruz. Yardım edilmek isteniyorsa il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerine başvurup teslim edebilirler.

OKULLARIN AÇILMASIYLA BİRLİKTE, YAZ TATİLİ DIŞINDA OKULLARDA DÜĞÜN YAPILMASINA MÜSAADE ETMEYECEĞİZ

Belediye başkanımız da buradayken bir hususu belirtmek istiyorum. İlimiz merkezinde yaz tatilinde sokak düğünlerinin okullarda yapılmasıyla ilgili yoğun bir talep geldi. Okullar açıldıktan sonra okul bahçelerinde düğün yapmak bitmiştir. Okullar hayat olsun projesiyle okulları kullandırıyoruz ancak okul bahçesine kimin girip çıktığını bilmediğimiz, umuma açık düğünlerde bazı sıkıntıların olacağı düşüncesiyle yaz tatili dışında okullarda düğün yapılmasına müsaade etmeyeceğiz. Tüm hemşerilerimizin bize yardımcı ve destek olması gerekiyor. Yaz tatilinde sokak düğünlerinden şehri kurtaralım düşüncesiyle okulların açılmasına müsaade ettik. Belediyemiz ek maliyet oluşturduğu gerekçesiyle okul bahçelerinde yapılan her düğünden 65 TL alınacağı Belediye Meclisi tarafından kararlaştırdı. Bunun eşitlik ilkesine aykırı olduğu gerekçesiyle belediyeye yazı yazdım. Ancak buna rağmen belediyemiz bunu okul idarelerine gönderdiler. Kantinleri sadece kantinler işletilsin diye verdik. Ancak kantin işletmecileri daha önce okul bahçelerini kiraya veriyor ve kira parasını da kendileri alıyorlardı. Ben buna müsaade etmem, tek müsaade edeceğim vatandaşımızın sokak ortasında düğün yapmaktansa okul bahçelerini kullanmasıdır. Kira parasını veya ücretini okul aile birliklerine hibe olarak ödemelerini istedim. Ne hikmetse Ağustos’un 2’sindeki Belediye Meclisinden böyle bir karar çıktı. Düne kadar kantin işletmecileri ücret alırken para alınmıyor da okul aile birliklerine para girdiği zaman talepte bulunuluyor. Ben bunun anayasaya da aykırı olduğu gerekçesiyle yazı göndermeme rağmen, bu kararda ısrar edildi. Bunun tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini başkanımızda buradayken ifade etmek istiyorum.

ÖĞRETMEN ARKADAŞLAR; EN KIYMETLİ VARLIKLARIMIZ SİZLERE EMANET. ÇOCUKLARIMIZLA BİREBİR İLGİLENMENİZİ İSTİYORUM

Öğretmen arkadaşlara da bazı hususları belirtmek istiyorum. Değerli arkadaşlar, en kıymetli varlıklarımız sizlere emanet. Çocuklarımızın devletine, milletine bağlı birer insan olarak yetiştirmek için sizin elinizde hamur gibi yoğurulmaları için sizlere teslim ediyoruz. Bütün çocukları kendi çocuklarınız gibi düşünüp, ülkeye yararlı bireyler olarak yetiştirilmesini sizler bizlerden daha fazla istiyor ve gerçekleştiriyorsunuz. Bunu yaparken eğitimin başkenti Burdur’a yakışan şekilde Burdur’umuzun hak ettiği yere sizlerin emekleriyle taşımız olacağız. Çocuklarımızla birebir ilgilenmenizi istiyorum. Eksiği olabilir, farklı davranışları olabilir hiçbirini ötekileştirmeden kendi canımız gibi görüp ailelerle işbirliği içerisinde gerekenleri yaparak çocuklarımızın başarılı bir şekilde yetiştireceğinizden en ufak bir şüphem yok.

BİRİNCİ ÖNCELİĞİMİZ, ÇOCUKLARIMIZIN İYİ BİRER İNSAN OLARAK YETİŞMELERİDİR

Velilerimizin Eğitim yılı devam ettiği sürece okulla işbirliği içinde olup çocuklarımızla ilgilenmeleri gerektiğini ifade etmek istiyorum Çocuklarımızın farklı davranışları olabilir bunları çözmek en büyük görev işbirliğiyle gerçekleşebilir. Sadece çocuklarımızı derslerle değerlendirmeyin. Herkesin kabiliyeti farklı olabilir, birinci önceliğimiz çocuklarımızın iyi birer insan olarak yetişmeleridir.

ÖĞRENCİLERDEN İSTEĞİM, BİLGİSAYAR OYUNLARIYLA VAKTİNİZİ ÇOK FAZLA HARCAMAYIN. BOL BOL KİTAP OKUYUN

Çocuklarımıza da bazı söyleyeceklerim var. Yaz tatilindeki gibi bundan sonra oyun oynamak yok. Okulda almış olduğunuz derslerin, çalışmaların devamını ve tekrarını yapmanız lazım. Derslerin dışında bilgisayarla, bilgisayar oyunlarıyla vaktinizi çok fazla harcamayın. Şunu ifade etmek istiyorum eğitime büyük yatırımlar yapılıyor, bu yatırımların boşa gitmemesi içinde kendinizi geliştirmek için en büyük fırsat okumaktır.

Düne kadar ülkemizin en büyük bütçe payı Milli Savunmaya ayırılıyordu. Onu da nereye verdiğimiz ortaya çıktı. Milli Savunmaya aldığımız silah, harp ve araç gereçlerin hiçbir işe yaramadığını, PKK’ya destek verdiği için tavır koyduğumuz bir ülke yedek parçayla bizi test etmeye çalışıyor. Yıllarca savunma sanayisini geliştirmeye çalıştık, Almanya yedek parça vermiyor, PKK’ya karşı silah kullanıyorsun diyor. Çünkü sen teröristleri tankla, topla vuruyorsun diyor. Teröristi vurduğumuz zaman ses Almanya’dan çıkıyor. Biz Savunma Sanayimizi geliştirmeliyiz. Kendi savunma sanayimizin ihtiyaç duyduğu araçları, kendi ülkemiz, milli savunmamız üretmeye başladı. Buna rağmen bütçemizin % 20’sini eğitime veriyoruz. En büyük yatırım insana yapılan yatırımdır. Ülkemizin geleceği, sizlerin geleceği için bunu yapıyoruz. 2017 2018 eğitim ve öğretim yılının tekrar herkese hayırlı olmasını diliyorum.”

Kodlama : SadeMedia Interactive