Süper Lig ekiplerinden Medipol Başakşehir’in teknik direktörü Emre Belözoğlu ile Antalyaspor’un futbol sorumlusu Nuri Şahin kamp yaptıkları Burdur’da basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) spor tesislerindeki Lavanta Tepesi Hotel’de düzenlenen toplantıda MAKÜ Rektörü Âdem Korkmaz, iki takımı da ağırlamaktan onur duyduklarını belirtirken Emre Belözoğlu ve Nuri Şahin, Burdur kampının güzel geçtiğini, tesislerin çok güzel olduğunu ve imkanlardan memnun olduklarını ifade ettiler.

MAKÜ Rektörü Adem Korkmaz, Medipol Başakşehir teknik direktörü Emre Belözoğlu ve Antalyaspor futbol sorumlusu Nuri Şahin’in açıklamalarından pasajlar şöyle;

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Âdem Korkmaz: “Bugün Burdur’umuzun için ve Türk sporu açısından önemli sayılabilecek bir toplantıdayız. Medipol Başakşehir futbol takımını ve Antalyaspor futbol takımını Burdur’umuzda ağırlıyoruz. MAKÜ sporcu eğitim ve kamp merkezi ve Lavanta tepesi tesislerinde bu iki güzide takımımızı bir arada ağırlamaktan çok büyük onur uyuyoruz. 2016 yılında sayın Cumhurbaşkanımıza sunduğumuz sporcu eğitim ve kamp merkezi projesiyle gerek Türk sporunun gerek Türk gençliğinin sportif başarıları ve geleceği bakımından önemli gördüğümüz projemiz doğrudan kendisi tarafından kabul edilip o günkü Spor Toto Teşkilat Başkanı bugün Gençlik ve Spor Bakanımız olan Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na bu projeyi desteklemesini söyledi. Sayın Bakanımızın aktif olarak destekleri var. Hatta dün akşam kendisiyle bir görüşmem vardı, takımlarımızın bir istekleri var mı diye sordu. Yine istekleri varsa karşılarız dedi.

“Burdur için özlemimiz sadece buraya takımların geldiği, iyi kamp yaptığı yer değil Türk sporunun gelişimi bakımından da akademik bir zemin oluşturmak”

Ben bu vesileyle gerçekten ortaya koymaya çalıştığımız akademi ile iç içe bir sportif gelişim perspektifi ortaya koymaya çalışıyoruz. Bu sene oluşturduğumuz performans merkezi ve kondisyon merkezi ile önümüzdeki yıllarda proje bazlı takımlarımızın sadece kamp döneminde bir kamp çalışması değil takımlarımız geldiğinde onlara bilimsel anlamda da detaylı teknik analizleri yapıp kamp programlarına destek verebileceğimiz bir perspektif üzerinde çalışıyoruz. Ben bu modeli Köln Spor akademisinde gördüm, yerinde inceledim. Çok önemli bir vizyona sahipler yaklaşık 1000 kişi çalışıyor. Her spor ve sporcu gelişimi konusunda tıp, mühendislik, spor hekimliği, spor yönetimi alanında dünyaca meşhur hocalar burada ve sporun her bir noktasına yönelik çalışmalar yapıyorlar. Bizimde esasında Burdur için özlemimiz sadece buraya takımların geldiği, iyi kamp yaptığı yer değil Türk sporunun gelişimi bakımından da akademik bir zemin oluşturmak. Bir kamp hizmetinin ötesinde biz burada sporun gelişimi konusunda da ortak çalışmalar yapabilmenin de fırsatlarını konuşacağız. Önümüzdeki yıllarında planlamasını inşallah yapabilir olacağız.

“10 sene sonra da bu konuları konuşturmak istemiyorsak bu işe eğilmemiz gerekiyor”

Hep futbolda altyapının öneminden bahsediyoruz. Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi şu anda altyapının oluşması bakımından Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu vizyon çerçevesinde yoğun bir çalışma içerisindeyiz. Ben özellikle futbol ile ilgilenen bütün Türk gençleri olmak üzere öncelikle Burdur Spor Lisesi’ne oradan da bizim Üniversitemiz bünyesinde kurduğumuz spor akademisi vesilesiyle de Spor Fakültemize eğitim ve kariyeri de kesmeden sporla ilgilenecekleri bir konsept içerisindeyiz. Bu vesileyle madem sporu geliştireceksek, 10 sene sonra da bu konuları konuşturmak istemiyorsak bu işe eğilmemiz gerekiyor. Dünyada gördüğünüz bütün spor tesislerinin altlarında harıl harıl gençlerin çalıştığını görüyoruz. Oradan da genç yetenekler gelişiyor.

“Kendi içimizde sportif rekabet edebiliriz ama Burdur için, bir güçlü takım için de üniversitenin bu imkanlarını ve vizyonunu herkesin paylaşması gerekiyor”

Burdur’u da sporda, futbolda, BAL’da temsil eden üniversite takımımız var. Burdur’u bu anlamda temsil eden tek takım bizim takımımız. Burdurlu hemşerilerimize, ilçelerimizle bir şemsiye haline gelip bu atmosfer ve bu imkanları güçlü bir Burdur takımı bu sene 3.Lig gelecek yıl 2. Lig’e çıkartabiliriz. Bu ancak birlikte çalışmayla mümkün. Bizimde edindiğimiz bilgi, birikim, tecrübe ve deneyimleri bakın burada takımların kamp yapıyor olması, buradaki Burdur’daki takımlarımızın o takımları uzaktan bile seyretmeleri, hocalarımızla temas sağlamaları buranın gelişimi bakımından çok büyük bir imkân olduğunu düşünüyorum. Bu fırsatı bizim iyi kullanmamız lazım. Kendi içimizde sportif rekabet edebiliriz ama Burdur için, bir güçlü takım için de üniversitenin bu imkanlarını ve vizyonunu herkesin paylaşması gerekiyor.

“Burdur turu teklifi”

Benim naçizane iki teknik adamdan da küçük bir ricam olacak; bu oyuncularımız buraya gelmişken kampın uygun bir zamanında programlarını aksatmadan eğer mümkünse programlarına bir Burdur turu koyarlarsa memnun olurum.

Medipol Başakşehir teknik direktörü Emre Belözoğlu:

“Ülkemizi temsil edebilecek bir tesis olabileceğine inancımız tam”

 “Bizim için bu imkanları sağlayan Devletimize ve Sayın Cumhurbaşkanımıza spora ve sporculara yapmış olduğu desteği çok önemsediğimi söylemek istiyorum. Bize Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Sporcu Kampüsündeki bu ortamı bize sağlayan herkese, çalışanlara, emeği olan herkese teşekkür ediyorum. Çok güzel bir ortamda çalışıyoruz. Burası mutlaka daha da gelişecek daha enternasyonal seviyede ülkemizi temsil edebilecek bir tesis olabileceğine inancımız tam. Çünkü burada gerçekten çok ciddi bir emek var. Anadolu insanı bence dünyadaki en eşsiz insandır. Gönlümdeki yeri hep böyledir. O yüzden kendi memleketimizde böyle tesislerin artması, az önce söylediğim gibi devletimizin spora ve sporcuya destekleri ile Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün söylediği gibi muasır medeniyetler seviyesine ancak öyle ulaşabiliriz. Bu sporcu yetiştirerek olabilir, spora yatkın nesiller yetiştirerek olabilir. Tekrardan böyle bir imkânı bize sağladığınız için teşekkür ediyorum. Emeği geçen herkesten Allah razı olsun.

“İyi bir kamp dönemi geçiriyoruz”

Tesislerdeki imkanlarımız gayet memnun edici. İyi bir kamp dönemi geçiriyoruz. Oyuncu arkadaşlarımız da bu süreçte ellerinden geldiğince kendilerini fiziksel olarak ve mental olarak maçlara hazırlamaya çalışıyorlar. Bizim için önemli olan bir süreç. Sezon öncesi kampının ilk etabı. Hazırlık maçlarıyla birlikte tamamlayacağız. Ben istekten, arzudan, bulunduğumuz ortamdaki imkanlardan gayet memnunum. İnşallah böyle devam eder.

“Ceviz ezmesini çok severim”

Burdur bana çok yabancı değil, ben vatani görevimi burada yaptım, 58’inci Piyade Alayında, komutanlarıma, hepsine saygılar ve selamlarımı iletiyorum. Gerçekten vatani görevimi burada yapmak, bu güzel şehrin yayla havasını solumak, bu arada her şehirde bu yok. Burdur’un da güzelliği bu herhalde o temiz havası, Lavanta Tepesinin kendine has özelliği ama aynı zamanda Burdur’da biz aşağıda askeriyede olmamıza rağmen yazın sıcağında battaniye almadan uyuyamazdık, o serinliği vardır ve çok güzeldir. Ceviz ezmesini çok severim. Burdur’un tanıtılacak çok şeyi var, konuş konuş bitmez aslında ama biz de bir anlamda tanıtıma vesile oluyorsak ne mutlu bizlere.

Ülkemize gelmiş değerli yabancı oyuncuların Türk futboluna çok şey kattığına inanıyorum”

Teknik adamlık dediğimiz bu serüven bizim için futbol oynarken başladı. İnsanların bunu anlaması gerekiyor. Bizler genç teknik adam adaylarıyız, Nuri çok mükemmel bir başlangıç yaptı, ben de elimden geldiğince iyi bir başlangıç yaptım bizler birbirimize destek vererek yeni nesil teknik adamlar, saha içinde rekabeti olan ancak birbirini geliştiren yapıya bürünmek zorundayız. Ülkemizi inşallah Avrupa’da temsil edebilecek kabiliyette yeni genç nesil teknik adamlar olduğunu düşünüyorum. Bu anlamda futbol federasyonunun genç yaşta futbol oynarken dahi bu eğitimleri almak isteyen futbolcu arkadaşlarıma destek olmasını arzu ediyorum. Ülkemize gelmiş değerli yabancı oyuncuların Türk futboluna çok şey kattığına inanıyorum. Büyük oyuncular gelecekse ve Türk futboluna hizmet etmeye şiar ettiyse ya da kendilerini futbola adayacaksa başımızın üstünde yeri var. Ben yabancı oyuncu sınırlamasını doğru bulmamakla beraber, oyuncu getirme konusunda kriterlerimiz olması gerektiğine inanan bir futbol adamıyım.

“Avrupa futbolunun gerisinde olduğumuzu kabul etmeliyiz”

Futbolcunun genci yaşlısı yok ama gençlere yatırım yapmamız gerektiğini düşünüyorum. Bu anlamda eğitimci eksiği olduğunu düşünüyorum. Bunu geliştirmesi gereken kurum da TFF’dir. Aynı zamanda Türk sporcularını bulundukları konumda değerlendirirsek, futbolu merkezine koyması gerekiyor. Bununla beraber şapkamızı önümüze koymalıyız. Avrupa’da yıllarca futbol oynadım. Onların gerisinde olduğumuzu kabul edeceğiz. Bu onları geçemeyeceğimiz anlamına gelmiyor ama bu bir yapılanmayla olabilir. Yabancı oyuncular geldiğinde siz de burada çalışansınız ve en iyi oyuncularla çıkmak zorundasınız. İyi oyuncu Türk mü yabancı mı ayrımından daha ziyade takıma kim daha fazla fayda verecek ona bakmalıyız. Hedeflerimiz doğrultusunda bazen öyle kararlar alıyoruz. Elimden geldiğince Türk oyuncu oynatmak istiyorum. Yeni nesil teknik direktörler birbirimize destek vererek, sahada rekabetçi olan ama birbirini geliştiren yapıya bürünmek zorundayız ki ülkemizi Avrupa’da temsil eden kabiliyette genç nesil teknik direktörler olalım. Futbolcu olmak nasıl bir kaderse, bizim hayatımızdaki en büyük tutku futbol topuysa, futbolculuğumda da en büyük hayalim teknik direktör olmaktı. Bunun için kendimizi geliştireceğiz.

Antalyaspor futbol sorumlusu Nuri Şahin:

“Gelecek sezon ilk etap kampımızın kesinlikle burada yapılacağının sözünü verebilirim”

“Bizim için kamp yerimizin Burdur olması çok önemli. Antalya’ya yakın. Bize sağlanan imkanlar müthiş. Bunu hoca olarak her zaman yurt dışında ararsın ama Antalya’ya 1 saat uzaklıkta bu imkanların sağlanmasından dolayı çok memnunuz. Şimdiden de gelecek senenin sözünü verebilirim. İlk etap kampımızın kesinlikle burada yapılacağının sözünü verebilirim. Kamp çok iyi geçiyor, kamp alanı da çok iyi. Oyuncularımız da memnun. Transferler konusunda da çalışıyoruz. Aramıza katmak istediğimiz oyuncular var. Aramızdan ayrılacak ve ayrılmış oyuncular da var. Bu konuda isim vermeden Antalyaspor’u önümüzdeki sezon en iyi yerlere taşımak için biz de her takım gibi transfer yapmaya çalışıyoruz. Her konuda olumlu ilerliyoruz. Bekleyip göreceğiz, biraz sabırlı olmamız gerekiyor. Emre Hocam askerliği Burdur’da yapmış. Bende gurbetçi olarak Burdur tabii ki benim için de her zaman bedelli askerlik ile aynı anlama geliyordu açıkçası. Ama bizim ülkemizin her yeri çok güzel. Bunu ben yurtdışında da her zaman anlatmaya çalışıyorum. Burdur’un Antalya’ya yakın olması bizim için inanılmaz bir değer. Çok güzel, havası iyi, kaldığımız otel iyi.

“Ben bir sabah kalktığımda oyuncuydum, bir sabah da hoca olarak kalktım”

Futbolcuyken yaz dönemlerinde aldığım eğitim sayısı çok fazlaydı. İnanılmaz eğitimlere gittim ve kendimi geliştirmeye çalıştım. Antrenmanlar bitince teknik direktörlere bunu neden yaptınız ya da yapmadınız diye sordum. Ben kendimi geliştirmek istiyorum ve 5 senedir zaten hocalık yapıyorum. Elimde belge olmadan yapıyorum belki ama 5 senedir yapıyorum. Almanya’da 9’uncu ligde hocalığa başladım. Ben bunu çok fazla dile getirmiyorum ama kendimizi geliştirmeye ve Türk futboluna katkı vermeye çalışıyoruz. Eleştirilere her zaman açığım ama 5-6 yıldır lisanslarımı yapmaya çalışıyorum. Ben futbolun içinde kalmaya çalışıyorum. Biz kendimizi futbola adamış insanlarız ama Türk futbolunu temsil etmek için adamış insanlarız. Biz bunu yaparken riskte aldık. Ben bir sabah kalktığımda oyuncuydum, bir sabah da hoca olarak kalktım. Takımı da çok riskli bir dönemde aldım. Hocalık kariyerim başlamadan da bitebilirdi. Futbolu çok seviyorum. İçinde olmayı çok seviyorum. Gençleri geliştirmeyi çok seviyorum.

“Yabancı oyuncu gelip yatacaksa kabul edemeyiz”

Biz pozitif iki kişiyiz. Türk genç oyuncuları oynatmaktan gurur duyuyorum. Çok da istiyorum ve oynatmaya da çalışıyorum. Biz altyapıda sorunumuz olduğunu kabul etmeliyiz. Oyuncularımız A Takıma geldiği zaman daha hazır gelmek zorunda. Herkes Barcelona’yı örnek gösteriyor. İşte Xavi, İniesta ve Sergio Busquets, hepsi alt yapıdan çıkıyor ama onların gördüğü ve aldığı eğitim arasında dünyalar kadar fark var. Bunu kabul etmek zorundayız. Bu konuda TFF, ülke olarak, hepimiz bir araya gelerek seviyeyi nasıl atlayabiliriz, oyuncular A Takıma nasıl daha hazır gelebilir. Onlar ne kadar hazır gelirse bizim için o kadar iyi olur. Luiz Adriano ve Fernando gibi oyuncular gelecekse kapımız her zaman açık. Onlar benim genç oyuncularıma seviye atlatır. Onlar genç oyunculara örnek olur. Eğer Luiz Adriano 35 yaşında her idmandan 1 saat önce salona giriyorsa bu bir örnek olur. Buraya gelip yatacaksa biz kabul etmeyiz. Altyapıya daha çok yatırım yapmalıyız. Sadece futbol oynamakla olmuyor. Bununla olsa her turnuvada başarılı olurduk.

“Çok iyi bir takım olduğumuzu düşünüyorum”

Antalyaspor olarak ayaklarımızın yere çok sağlam basması gerekiyor. Kulüp içinde başkanımızla futbol şubemizle konuştuğumuz zaman her zaman ayaklarımızın yere sağlam basması gerektiğini ve bundan 5-6 ay önce bulunduğu durumdan nasıl çıktığımızı ve oradaki durumumuzu da bilerek davranmamız gerektiğini düşünüyorum. Ben teknik adam olarak ilk günden itibaren takımıma şunu söyledim. Biz hiçbir maça kaybetmek için ya da beraberlik için çıkmayacağız. Onun sözünü verdim. Bu bizi nereye taşır onu bilmiyorum. Çok iyi bir takım olduğumuzu düşünüyorum, çok iyi bir aile ortamı olduğunu düşünüyorum. Aramıza katılacak oyuncularla da seviyemizin yükseleceğinden eminim ama bu her maçı kazanacağımız anlamına gelmiyor. Çok inanılmaz bir seri yakaladık. Bu serinin negatif anlamını da yaşadım genç teknik adam olarak. 8 hafta maç kazanamadık. Şükürler olsun o günleri de yaşadım. Şimdi bunu söylemesi rahat oluyor 16 maç seriden sonra ama hiçbir maça ‘Bugün de 1 puan alırsak iyi olur’ diyerek çıkmayacağımızın sözünü verebilirim.

“Dortmund’da teknik direktörlük hayalim”

Emre hocamın, benim, diğer teknik adamların hayalleri var. Ben olabildiğim kadar iyi bir hoca olmak istiyorum. Olabildiğim kadar insanlara dokunmak istiyorum. Tabi ki hayallerim var. Ben çok büyük bir Borussia Dortmund taraftarıyım. Nasıl ülkemizde insanlar Galatasaray, Beşiktaş, Fenerbahçe, Trabzonspor taraftarıysa ben de inanılmaz büyük bir Dortmund taraftarıyım. İnşallah Allah nasip eder bir gün o stadyumda bir maç olsa bile solumda o sarı duvarı hissetmek istiyorum. En büyük hayalim bu.”

MUHAMMET FATİH BAŞCI