EkonomiManşetEMLAKÇI İSMET CANLI: “Burdur’un kentleşme alanı Bur-kent’e kayıyor”

5 sene ago

‘Bahçeşehir Koleji ve Yeni Adliye Sarayı’nın Burkent’te olması bölgeyi cazibe merkezi haline getirirken, konut fiyatlarını arttırdı.’

Burdur’daki kentleşme ve imarlaşma ile ilgili fikir tartışmalarına Canlı Emlak’ın Sahibi İsmet Canlı farklı bir yorum getirdi. Burkent’e Bahçeşehir Koleji ve Yeni Adliye binasının taşınmasının, bölgeyi olumlu etkilediğini, şehrin kentleşmesinin bu bölgeye kaydığını söyleyen İsmet Canlı, “Şehir yavaş yavaş Burkent’e doğru kayıyor. Özellikle Bahçeşehir Koleji’nin Burkent’e yapılması ve Yeni Adliye binasının da bu bölgeye taşınması, konut almak isteyen insanları bu bölgeye yönlendirdi. Doğal olarak, buradaki emlak fiyatları da yükselmiş durumda.” dedi.

Birkaç yıl öncesine kadar, Burkent’teki konutların 60-70 bin TL civarında alıcı bulduğunu hatırlatan İsmet Canlı, “Şu an bu konutlar 120- 130 bin TL’ye satılıyor. Yani, Burkent’teki konut fiyatlarında % 30-35 oranında bir yükseliş oldu. Tabii Bahçeşehir Koleji ve Yeni Adliye Sarayı’nın Burkent tarafına yapılması, bölgenin cazibe merkezi haline gelmesine neden oldu ve olmaya devam edecek gibi görünüyor” diye konuştu.

Burkent’e yapılan yeni binalarda, doğal gaz’a geçilmesinden dolayı mantolamaların yapıldığını ve binaların boya ve bakımına özen gösterildiğine dikkat çeken İsmet Canlı; “Şehrin kentleşmesi yavaş yavaş Burkent’e kayıyor’ şeklinde konuştu.

Emlak sektörünü, Burdur’un imar yapısını ve kentleşmesini de gazetemize değerlendiren İsmet Canlı, ”üniversitenin, şehir merkezinden kopuk olmasının emlak sektörünü de olumsuz etkilediğini, bu şekilde Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Örtülü Yerleşkesi imara açılamayacağı için, ancak şehirle üniversiteyi birbirine bağlayan yol güzergahına ticari işletmeler yapılabileceğini, şehrin asıl kentleşme alanının Bur-kent civarı olacağını, ancak bu bölgede de emlak fiyatlarının giderek yükseldiğini ve değerlendiğini” belirtti.

Bur-kent bölgesine yapılan yeni akaryakıt istasyonu, yeni Mezarlık, yeni Adliye binası, yeni Kolejin yanısıra yeni Hastane binasının da bu bölgeye yapılması seçenekler arasında… Bilindiği gibi; 2016 yılı yatırım programında şehrimize modern 300 yataklı bir Hastanenin inşa edilmesi öngörülüyor. Yer tercihinde ise; mevcut Devlet Hastanesi’nin yeri ile (eski binanın yıkılıp yanıbaşındaki alanla birlikte yeni Hastanenin yapılması) Bur-kent bölgesinde yeni mezarlık sahası ile akaryakıt istasyonunun arasındaki Belediye’ye ait olan alan öne çıkıyor. Bu alana Hastane yapılmasını savunanlar, daha geniş bir alanda sosyal donatıları ile, otoparkı ile bir Hastane inşa edileceğine dikkat çekiyorlar, hem de şehrin yayılma imkanı bulacağını bertiyorlar. Eğer; yeni Hastanede bu alana yapılırsa Bur-kent bölgesinin cazibesi iyice artmış olacak.

Hacer ZEREN

 

Kodlama : SadeMedia Interactive