EğitimGündemKültürManşetEmekli oldu ama mesleğini bırakmadı  

8 ay ago

Burdur’da ilkoluu bitirdiği 1965 yılından bu yana kalaycılık yapan 68 yaşındaki Süleyman Uyanık, emekli olduktan sonrada mesleğinden vazgeçmedi. Uyanık, Bakırcılar arastasında arkadaşının dükkanında hem arkadaşına yardım ediyor, hem de yok olmaya yüz tutmuş mesleğini ayakta tutmaya çalışıyor.

Bakırcılığın gariban mesleği olduğunu dile getiren 68 yaşındaki  Süleyman Uyanık, “Meslekte 54’üncü yılım. Mesleğimiz çok güzel bugün dahi yeniden dünyaya gelsem genede bu mesleği seçerdim. Çünkü gariban mesleği. Sermaye fazla istemeyen bir meslek. Ama yetişen çırak yok.  Ağır ağır bitiyor. Bende emekli oldum ama geldim arkadaşa yardım ediyorum. Bizim mesleğimiz çok güzel bir meslek. Ben fakir ailenin evladıydım. Allah razı olsun sebep olanlara biz bu seviyeye geldik şükür Allah’ımıza. Bizden sonra bu mesleği devam ettirecek nesil yok. Yetişen yok. Şimdi ekserisi hazır yemek istiyor. Devlet prim verse, bir şeyler yapsa belki de gençlerden ilgi gösteren olur. Çünkü gençler bakıyor, görüyor kim uğraşacak bununla diyor. Ama devlet biraz çıraklığa gelenlere prim verse bu işler değişir. Şu bakırın verdiği tadı hiç biri vermez. Bakır kabın verdiği tadı hiçbir kap vermez. Yoğurt çal, çok güzel çıkarır, yemek pişir yine güzel çıkarır. Birinci toprak dersen, ikinci bakır olur. Benim yaşım 68 ben daha hala ağır ağır bir şeyler yapayım diye uğraşıyorum. Yok arkadaş yeni yetişen, bu mesleğe ilgi duyan yok” diye konuştu.

36 yıldır bu mesleği sürdürdüğünü belirten 49 yaşındaki Vedat Sakızcı ise şöyle konuştu; “asıl mesleğim bakırcılık benim, 1983 yılında orta birden ayrıldıktan sonra baba mesleği, babamızın yanına geldik. Bu mesleği devam ettirmeye çalışıyoruz elimizden geldiğince. Son dönemlerde yetişen çırak yok maalesef. Ne belediyemizin, ne  devletimizin verdiği bir teşvik yok, destek yok. Şimdiki nesil zaten hazıra meyilli olduğu için sürekli hazır iş istiyorlar. Bizim işimiz biraz kirli iş olunca rağbet yok maalesef. Zaten ben başladığımda abartmıyorum 25-30 tane belki de 40 tane bakırcı kalaycı vardı. Şu anda 3 kalaycı, 2 bakırcı kaldı. Zaten bakırcılık yapanlardan bir tanesi 70 yaşında maalesef yok şu anda 2 kişi kaldı. Bu mesleği yapan yok” dedi.

Kodlama : SadeMedia Interactive