Kurban Bayramı yaklaşırken emekli maaşları ve bayram ikramiyeleri için gözler yapılacak resmi açıklamalara çevrildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, emekliler için sevindirici haberi verdi. SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı emeklileri, bayram öncesinde 3.000 lira ikramiyeden yararlanacak. Ayrıca dul ve yetim maaşı alanlar, şampiyon sporcular, gaziler, şehit yakınları ve diğer hak sahipleri de bu ikramiyelerden faydalanabilecek.

1565682153221 Podgfkopdkgfhpo

Emekli Maaşları Erken Yatacak mı?

2024 yılı Kurban Bayramı öncesinde emekli maaşlarının erken yatırılması konusu da gündemde. Geçtiğimiz Ramazan Bayramı'nda maaş ödemeleri öne çekilmemişti, ancak 2023 yılında Kurban Bayramı öncesinde maaşlar erken yatırılmıştı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, bu yıl da benzer bir uygulama yapıp yapmayacağı konusunda henüz resmi bir açıklama yapmadı. Konunun Kabine Toplantısı'nda ele alınması bekleniyor.

Emeklilik

Normal şartlarda, 4A SSK emeklileri tahsis numaralarına göre farklı günlerde maaşlarını alıyor. 4B Bağ-Kur emeklileri ise yine tahsis numaralarına göre belirli günlerde maaşlarını çekiyor. Bayram öncesi maaşların erken yatırılması durumunda, emekliler planlarını daha rahat yapabilecekler.

Bayram İkramiyesi ve Ödeme Programı

Bakan Vedat Işıkhan, bayram ikramiyesi ödemelerinin bayramdan önce yapılacağını ve detaylı ödeme takviminin yakında açıklanacağını belirtti. Geçtiğimiz Ramazan Bayramı’nda ikramiye ödemeleri, maaşlarını her ayın 17’si ve 18’inde alanlardan başlanarak yapılmıştı. Bu yıl da ikramiye ödemelerinin 10 Haziran Pazartesi ile 14 Haziran Cuma günleri arasında tamamlanması bekleniyor. Emekliler, ikramiyelerini e-Devlet üzerinden veya maaş aldıkları bankaların mobil uygulamaları aracılığıyla kontrol edebilirler.

K J D Yo Dra0Q C U1 Z Vtad Yw

2024 Tediye Ödemeleri Hangi Tarihlerde Yapılacak? 2024 Tediye Ödemeleri Hangi Tarihlerde Yapılacak?

Temmuz’da Maaş Artışı Bekleniyor

Emekli ve memur maaşları, her yıl iki kez enflasyon oranlarına göre yeniden belirleniyor. 2024 Temmuz ayında, toplu sözleşme gereği memur ve memur emeklileri yüzde 10 zam alacak. En düşük emekli maaşı 10 bin lira olurken, Mayıs ve Haziran enflasyon rakamları da zam oranlarını etkileyecek. Bu yılın ilk dört aylık enflasyon toplamı ise 18,70 olarak gerçekleşti.

Editör: Hatice Kübra Savaş