EğitimManşetEmekevler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Grafik- Fotoğrafçılık Alanı; sektörle iç içe, teorik bilgiler pratikle buluşuyor

2 sene ago

Burdur’un köklü eğitim kurumlarından biri olan Emekevler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, teorik bilgiler ile sektörde, sahada pratik uygulamaların buluşmasına ağırlık, öncelik veriyor.

Emekevler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi yönetimi, öğrencilerin mesleki tecrübeler edinmesi, zihinlerinde rol modeller oluşması için, sahadaki isimlerle öğrencileri buluşturmaya özen gösteriyor. Okul Müdürü Özlem Karpuz, düzenlediği söyleşiler, sohbet programları, kariyer günleri ile öğrencilerin ufkunu genişletmeye büyük önem veriyor.

Emekevler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin iletişim- medya sektörü için nitelikli, kaliteli ara eleman yetiştirmeyi amaçladığı Grafik- Fotoğrafçılık Alanı bölümü öğrencileri, teorik, akademik bilgilerin, hazırlanan modüllerin yanısıra sektör ile de iç içe olmaya çalışıyor. İlimizde başta yerel gazeteler, basın camiası, reklam ajansları ile sahada yapıcı diyaloglar içinde olan Emekevler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Özlem Karpuz ile Grafik- Fotoğrafçılık Alanı öğretmenlerinden Yalçın Özgün, örnek çalışmalar sergiliyor, öğrenciler için iş birliği imkânları geliştiriyor.

Geçtiğimiz günlerde Yeni Gün Gazetesi ile Emekevler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Grafik- Fotoğrafçılık Alanı’ndaki öğrencilerin mesleki gelişimi için okul yönetimi arasında, protokol imzalanmıştı…

Önceki gün de Emekevler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Konferans Salonunda Yeni Gün Gazetesi Yazı İşleri Müdürü ve Burdur Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kürşat Tuncel, Grafik- Fotoğrafçılık Alanı 10. ve 11. sınıf öğrencileriyle, düzenlenen söyleşi etkinliğinde bir araya geldi. Geçtiğimiz Salı sabahı gerçekleşen, öğrencilerin büyük bir ilgiyle dinledikleri etkinlikte, Tuncel gazeteciliğin tarihçesinden, grafik tasarımının önemine kadar geniş bir yelpazade birikimlerini aktardı.

Haber alma ihtiyacının, insanların çevresindeki olayların merak edişinin insanlık tarihiyle yaşıt olduğunu, Roma, Mısır ve Çin kaynaklarındaki örneklerin ilk gazeteciliğin alt yapısını oluşturduğunu hatırlatan Kürşat Tuncel, günümüzdeki gazetecilik anlayışının ise 1600’lü yıllardan itibaren şekillendiğini, Fransız İhtilalinden sonra ise Batı’da günlük gazetelerin yaşamın içine girdiğini, Türkiye’de de 1800’lü yıllardan itibaren gazetelerin yayımlanmaya başladığını hatırlattı.

Günümüzde tasarımın, etkili bir sunumun çok önemli hale geldiğini belirten Tuncel, grafik tasarım bölümünde okumanın bir şans, avantaj olduğunu dile getirdi. Öğrencilere seslenen Tuncel, “hayal gücünüz yüksek, geniş olsun. İyi bir tasarımcının, hayal kapasitesi büyük olur” derken; yaratıcı olabilmek, özgün, farklı çalışmalar ortaya koyabilmek için özgür olmanın da önemine değindi. İyi bir grafikerin aynı zamanda bir sanatçı adayı olduğunu vurgulayan Tuncel, “tasarımcı estetik kaygısı taşımalı, yazı karaktarlerine, fontlara, farklı gözlerle bakmayı öğrenebilmeli” tavsiyelerinde bulundu.

Kodlama : SadeMedia Interactive