GenelELİNİN HAMURUYLA ERKEK İŞİNE EL ATTI! Burdur’un tek kadın pide ustası: Türkan Uçak

5 sene ago

‘Pide ustası’ denilince akla ilk gelen erkekler olur, ama Türkan Uçak, yıllardır Burdur’da pide ustalığı yapıyor. İlk olarak, ailece açtıkları işletmede ustasından, pide yapmayı öğrenen Uçak, iş başa düşünce ustasından öğrendikleriyle pide yapmaya başlamış. Burdur’un en leziz mekanlarından biri olan Barış Kebap Salonu’nda çalışan Türkan Uçak, müşterilerin de yoğun ilgisi ve memnuniyeti ile karşılaşıyor.

Türkan Uçak, Esnaf ve Sanatkarlar Odası tarafından düzenlenen Ahilik Haftası etkinliklerinde, sektörde adını duyuran, başarılı bir kadın pide ustası olduğu için Yılın Ahisi ödülü aldı. Ödül töreninde de bütün dikkatleri üzerine toplayan Türkan Uçak, yaklaşık 2,5 yıldır Barış Kebap Salonu’nda pide ustası olarak çalışıyor.

Ev hanımı iken, işe ihtiyacı olduğu için pide ustası olarak çalışmaya başladığını anlatan Türkan Uçak, hamur işi en sevdiği uğraş olduğu için mesleği tercih ettiğini gazetemize anlattı.

Müşterilerin çok olumlu tepkiler verdiğini söyleyen Uçak, “Özellikle mutfağa girip teşekkür edenler oluyor. Ben de müşterilerimizin ilgisinden çok mutlu oluyorum. İşimi gerçekten çok severek yapıyorum. Yapabildiğim kadar meslekte devam etmeyi istiyorum.” dedi.

Özellikle yaptığı lahmacunun kıvamını ve lezzetini tutturduğu için çok tercih edildiğini söyleyen Türkan Uçak, lahmacun yapmayı da araştırarak, deneme-yanılma yöntemiyle öğrenmiş.

Kadınlara; ‘iş hayatında mutlaka yer alın’ çağrısı yapan Uçak, “İnsanoğlunun yapamayacağı hiçbir şey yok. Biz kadınlar her yerde olmalıyız. Kadın-erkek ayrımı yok. Kadınlar her yerde olmalı” diye konuştu.

Barış Kebap Salonu’nun Sahibi Barış Kaval ise, Türkan Uçak’ı işletmede çalıştırmaktan çok memnun. ‘Hamur işi kadının eline daha çok yakışıyor.’ diyen Kaval,   “Burdur’da Türkan Usta’nın ‘elinden pide yemeyen ben pide yedim’ demesin. Akdeniz bölgesinde daha iyi yapan yok. Bizim lahmacunu tutturamıyorlar. Bölgenin en iyi lahmacununu Türkan Hanım yapıyor. Bu konuda iddialıyız” dedi.

 

 

Kodlama : SadeMedia Interactive