EğitimManşet‘Eğitim kenti Burdur’da SAGEP dönemi

1 sene ago

‘Eğitim kenti Burdur’da, eğitimi daha ileriye  taşıyacak birbirinden özgün projeler üretilmeye, tatbik edilmeye devam ediyor.

İşte; bunlardan biri de SAGEP.

Burdur İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Eğitim Fakültesi arasında imzalanan öğ- rencilerin sosyal ve zihinsel becerilerini geliştirerek kişilik, başarı, sosyal uyumluluk ve genel anlamda becerilerinin farkına varmasını ve yaşam içerisinde bu becerilerini kullanmasını sağlamayı amaçlayan Sosyal ve Akademik Gelişim Projesi (SAGEP)  başladı.

Projenin başlaması nedeniyle Mehmet Uzal Sosyal Bilimler Lisesi’nde düzenlenen törene İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Bayram, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Sibel Karakelle, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Süleyman Çakıcı, Projenin paydaş okulları USO Anadolu Lisesi Müdürü Kadir İpek, Mehmet Uzal Sosyal Bilimler Lisesi Müdürü Şener Duman ile öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Törende konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Bayram; “önümüzdeki yıl bu projeyi liselerimizin tamamına yaygınlaştırmayı planlıyoruz. Projeye katılan tüm öğrencilerimiz gönüllü. Öğrencilerimizin becerilerinin, yeteneklerinin ortaya çıkarılması ve özgüvenlerinin artması ile ilgili ne yapabiliriz sonucunda ortaya çıkan bir proje. Projeye katılan öğrencilerimize eğitim fakültemizin öğretim görevlileri eğitim verecekler. MAKÜ Eğitim Fakültesine ve bize her zaman destek olan Dekanı Sibel Karakelle’ye teşekkür ediyorum” dedi.

Proje Danışmanı USO Anadolu Lisesi Rehber Öğretmeni Atiye Yalçın da projede Mehmet Uzal sosyal Bilimler Lisesi Hazırlık Sınıfı Öğrencileri ile USO Anadolu Lisesi’nin 9’uncu sınıf öğrencilerinden oluşan ve gönüllülük esasına dayalı olarak seçilen 60 kişilik öğrenci grubunu kapsadığını belirterek; “Uygulama ana başlıklar halinde zihinsel beceri gelişimi, İngilizce konuşabilme becerisi, hızlı ve etkili okuma becerilerini geliştirme olmak üzere üç kısımdan oluşacak olup Aralık 2018 – Mayıs 2019 tarihleri arasında 17 Hafta ve 21 etkinlik şeklinde devam edecek. Sagep, Öğrencilerin sosyal ve zihinsel becerilerini geliştirerek kişilik, başarı, sosyal uyumluluk ve genel anlamda becerilerinin farkına varmasını ve yaşam içerisinde bu becerilerini kullanmasını sağlamayı amaçlayan bir projedir” diye konuştu.

Yalçın, “genel olarak dört yıllık süreci sınav maratonuyla geçiren öğrenci kendini tanımaya, becerilerinin farkına varmaya yeteri kadar fırsat bulamamaktadır. Bu nedenle Sosyal Akademik ve Gelişim projesi (SAGEP) fikri oluştu. Projenin koordinatörlüğünü okul müdürlerimiz yapacak ve Mehmet Uzal Sosyal Bilimler Lisesi’nden Dursun Aykul ile birlikte yürüteceğiz” dedi.

Kodlama : SadeMedia Interactive