EğitimManşetEğitim kenti BURDUR’da ROBOT TURNUVASI

8 ay ago

Günümüz modern çağında teknolojik gelişmeler, iletişim büyük önem taşıyor. İnsanlık tarım toplumu, sanayi devrimi tecrübelerinden sonra 21. yüzyılda bilgi-dijital çağı yaşıyor.

2000’li yılların başından bu yana teknolojide yaşanan baş döndürücü gelişmeler büyük değişimlere, dönüşümlere neden oluyor.

Ülkemizin de, ilimizin de arzuladığı seviyelere, hedeflere ulaşabilmesi için çağın dinamiklerini, teknolojiyi yakalaması gerekiyor

İşte; bu noktada eğitim kenti Burdur’da önceki gün örnek bir organizasyon gerçekleştirildi. Burdur’daki Robot Turnuvası yoğun ilgi gördü.

Vali Hasan Şıldak eşi Fatma Nur Şıldak ile birlikte BİGEP kapsamında düzenlenen ortaokullar arası Robot Turnuvası programına katıldılar.

Burdur Valiliği Başarıyı İzleme ve Geliştirme Projesi (BİGEP) kapsamında, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Gençlik Spor İl Müdürlüğü organizesinde WEX Robotics tarafından Burdur Ortaokullar Arası Robot Turnuvası düzenlendi. Burdur Gençlik Merkezi’nde ilimiz genelinde 20 okulumuzdan 20 öğretmen ve 40 öğrencimizin katılımlarıyla düzenlenen Robot Turnuvasında, ikişerli gruplar halinde oluşturulan 10 takım arasında kıyasıya mücadele yaşandı.

Turnuva sonunda Alpaslan Ali Can Bilim ve Sanat Merkezi ve Şeker Ortaokulunun oluşturduğu “İnception” takımı birinci, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Ortaokulu ve Kışla Ortaokulunun oluşturduğu “Anka Türk” takımı ikinci ve Suna Uzal Ortaokulu ve Hüsnü Bayer Ortaokulunun oluşturduğu “Team IQ” takımı üçüncülüğü kazandı.

İlk üç takım arasına giren altı okula Robot hediye edilirken katılım sağlayan diğer okullara da çeşitli hediyeler takdim edildi. Eşi ile birlikte turnuvayı yakından takip eden Vali Şıldak, öğrencilerle sohbet etti, katılımları dolayısıyla bütün okul, öğretmen ve öğrencileri kutladı.

Vali Şıldak programda yaptığı konuşmada, “Bugün 10 Kasım olması münasebetiyle programımız daha anlamlı hale geliyor. Öncelikle Cumhuriyetimizin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü rahmetle, minnetle ve saygıyla bir kez daha anıyoruz. İlimizin 20 ortaokulunun iştirak ettiği, bugün Gençlik Merkezimizin Spor Salonunu dolduran gençlerimiz teknolojik anlamda artık eğitim alanındaki bütün yenilikleri uyguladığımız okullardaki kodlama, robotik sınıf uygulamaları ve benzeri faaliyetlerin burada güzel bir sunumunu yapacaklar.

Katılan, organizasyonu düzenleyen başta Milli Eğitim Müdürlüğümüz olmak üzere yine teknik desteği sağlayan firmamıza, katılımcılarımıza teşekkür ediyorum.

Aynı zamanda Başarıyı İzleme ve Geliştirme Projesine bu tür etkinlikler hem renk katacaktır, hem de güç katacaktır. İlimizdeki bu eğitim projesi, kısaca eğitimin başarısını yükseltmeye yönelik yürüttüğümüz çalışma sadece sınav başarısını yükseltmeyi hedeflemiyor. Burada görüldüğü gibi çocuklarımızın yenilikçi metotlarla öğrenme kapasitelerini geliştirmeyi, onların sosyalleşmelerine katkı sağlamayı da amaçlıyor. Bu tür çalışmaları en güçlü şekilde destekliyoruz. Yarışmaya katılan bütün okullarımıza başarılar diliyorum” dedi.

Kodlama : SadeMedia Interactive