EğitimManşetEğitim Bir Sen genel başkan yardımcısı Kolukısa’dan sınav eleştirisi: “Aileleri ve öğrenciyi tedirgin etmek doğru değil!”

1 sene ago

Eğitim sorunları, sürekli değişen sınav sistemleri gündemde yer almaya, güncelliğini korumaya devam ediyor. Geçtiğimiz Cumartesi günü şehrimize gelen Eğitim Bir Sen Genel Başkan Yardımcısı Şükrü Kolukısa’nın konuşmasında da değişen sınav yöntemleri öne çıktı.

EĞİTİMCİLER Birliği Sendikası (Eğitim Bir Sen) Burdur Şubesi’nin İl Divan toplantısında konuşan Genel Başkan Yardımcısı Şükrü Kolukısa sınav sistemlerinin değiştirilmesini eleştirdi. Kolukısa “Veliyi ve öğrenciyi tedirgin etmek doğru değil” dedi.

Eğitimin kendi içerisinde birçok meselesi olduğunu söyleyen Kolukısa “belki bu sınav sistemi değişmeliydi ancak değişmeden önce yapılacak değişikliğe karar verilmeliydi. Olabilir, ölçme ve yerleştirme biçimi zaman içerisinde sekteye uğramış, arızalar vermiş olabilir. Yapılması gereken arızaları tesbit edip bu arızaları giderecek yeni bir model geliştirip buna karar verdikten sonra bunu yaparken de eğitimin paydaşları ve sahadaki uygulayıcıları ile işbirliği ve fikir alışverişi yapıldıktan sonra olması gereken şuydu. ‘Değerli vatandaşlarımız, çok kıymetli öğrenciler, sayın veliler, TEOG’un şöyle şöyle sıkıntıları vardı, biz dersimize çalıştık, bu sıkıntıları giderdik, eksileri artı yaptık, artılarını devam ettiriyoruz, yeni ölçme ve yerleştirme modelimiz budur’ dendiğinde herkes yeniyi konuşurdu. Şu anda halen eskiyi konuşuyoruz ve ortada benimsenmiş bir formül, kamuoyuyla paylaşılmış bir model yok. Veliyi ve öğrenciyi tedirgin etmek doğru değil. Toplumun sosyolojik beklentileri, kariyer beklentileri etüd edilir, masaya yatırılır, paydaşlarla istişare edilir bir model geliştirilir ve bu geliştirildikten sonra kamuoyuna açıklanır” şeklinde konuştu.

Kodlama : SadeMedia Interactive