ÇevreManşetDÜNYA GÖÇMEN KUŞLAR GÜNÜ’nde KARATAŞ GÖLÜ’nde KUŞ GÖZLEMİ

4 sene ago

İlimiz Karamanlı ilçesinde Dünya Göçmen Kuşlar Günü etkinlikleri kapsamında, öğrencilerin de katılımıyla tanıtım programı ve Karataş Gölü’nde kuş gözlemi yapıldı. Karamanlı Kaymakamlığı ve Doğa Koruma ve Milli Parklar 6. Bölge Müdürlüğünce düzenlenen etkinlikler kapsamında, Nimet Güvener İlkokulu Konferans Salonu’nda, program düzenlendi.

Programda konuşan Kaymakam Yusuf Altun, Karamanlı Kaymakamlığı ve Doğa Koruma ve Milli Parklar 6. Bölge Müdürlüğü tarafından ortaklaşa yürütülen, Karataş Gölü Yönetim Planının hazırlanma sürecinin tamamlandığını ve Bakanlık onayı için gönderildiğini belirtti.

Gölün, 120’nin üzerinde kuş türüne ev sahipliği yaptığını hatırlatan Altun, bölgenin çok önemli bir değeri olduğunu kaydederek, “Bu çerçevede, yapmış olduğumuz çalışmalar neticesinde, bölge planı tamamlanmış oldu. Bakanlık onayından sonra da bölgedeki ciddi çalışmalarımız devam edecek” diye konuştu.

Doğa Koruma ve Milli Parklar 6. Bölge Müdürü Adnan Yılmaztürk, kuşların, pencerelerin kenarında, bahçelerde öten bir nesnel olarak bilindiğini ama kuşların aynı zamanda doğanın dengesi anlamına geldiğine işaret etti.

Yılmaztürk, bir kuş neslinin yok olmasının, doğa ve ekosistemde bir takım işlerin yanlış gittiği anlamına geldiğini söyleyerek şöyle konuştu:

“Bu ileride insan hayatının tehlikeye gireceği anlamına da gelmektedir. Özellikle yırtıcı kuşlar, doğada bir dengedir. Bu kuşların azalması ya da çoğalması, aynı yıl gelen kuşların gelmemesi, ekosistemdeki bozulmaların, dünyanın bazı yerlerindeki bu kuşların hayatlarının tehlikeye girdiği anlamına gelmektedir” dedi.

Afyonkarahisar’da kuş gözlemciliği yapan Mustafa Erturhan tarafından, yasa dışı avcılık ve kuş gözlemciliği, ardından da Biyolog Zeynep Erturhan tarafından, göçmen kuşlar konulu sunum yapıldı.

Kuşları gözlemlediler

Karamanlı ilçesinde öğrenim gören 8. sınıf öğrencilerine, Karamanlı ilçesi sınırları içerisindeki Karataş Gölü’nde konaklayan göçmen kuşlar hakkında bilgi verildi. Öğrenciler, burada teleskop ve dürbünlerle kuşları gözlemledi. Doğa Koruma ve Milli Parklar 6. Bölge Müdürlüğü, Burdur Şube Müdürü Tamer Yılmaz, Karataş Gölü’nün, göçmen kuşlar için önemli alanlardan birisi olduğunu belirtti.

Üreme ve beslenme alanları için on binlerce kilometre yol kat eden göçmen kuşların, göç güzergahı esnasında birçok sorunla karşılaştıklarını ifade eden Yılmaz, “Bu sorunun en önemlilerinden birisi ve aynı zamanda bu yılki tema olan; yasa dışı avcılık ve kuşların yasa dışı ticarete konu edilmesi. Böyle bir ciddi sorunlara dikkat çekmek, çözüm bulmak ve önlemler almak adına bugün kutlanıyor. Bizler de bu konuda bilinç oluşturmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

“Amacımız, çocukların ve insanların bilinçlenmesi”

Bilinçsiz avlanma konusunda büyük sıkıntı yaşadıklarını vurgulayan Yılmaz, av olmayan yırtıcı kuşların bile göç esnasında vurulduğunu ve öldürüldüğünü gördüklerini dile getirerek, “Ama tüm amacımız, çocukluktan itibaren, insanların bilinçlenmesi ve bu tür olayların hiç yaşanmaması” dedi.

Programın sonunda, ilimiz Bucak ilçesindeki Onaç Barajı’nda yaralı halde bulunan ve 4 yıl önce Finlandiya’da ayağına halka takılarak kayıt altına alındığı öğrenilen balık kartalı, doğaya bırakılmaya çalışıldı. Ancak hazır olmayan balık kartalı uçmayarak kafese geri döndü.

Kodlama : SadeMedia Interactive