EkonomiManşetDSYB Başkanı Kamil Özcan’dan ilginç öneri: “HAVUZ KURALIM, HERKES FAYDALANSIN”

5 sene ago

Burdur Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı (DSYB) Kamil Özcan, kamuoyunda uzun süre yankıları sürecek bir önerinin altına imza attı.

Burdur’un sorunlarının giderilmesi ve tanıtımı için, Burdur Valiliği başta olmak üzere, resmi kurumlar, sivil toplum örgütleri ve siyasilerin oluşturacağı ortak bir komisyon, bir para havuzu oluşturulabileceğine dikkat çeken Özcan, havuzda toplanacak paranın ise süt ve mermer sektörlerindeki alıcılardan karşılanabileceğini belirtti.

DSYB Başkanı Kamil Özcan, örneği bulunmayan bir oluşumdan bahsetti. Bir dernek çatısı altında, Burdur Valiliği öncülüğünde ortak bir ‘harcama komisyonu’ kurulabileceğine işaret eden Özcan, “Burdur’da Sivil toplum örgütleri ya da işadamları olarak bizler yardım kuruluşu gibi olmaya başladık. Tabiiki biz Burdur’da bir sorun varsa onla ilgilenir, vatandaşımıza yardımcı olmaya çalışırız. Oluyoruz da zaten. Ama bununla ilgili Burdur’un sorunları ya da tanıtımında kullanılmak üzere, ortak bir komisyon oluşturularak, buradan sağlanacak para ile Burdur’un tanıtımına ya da Burdur’un sorunlarının çözümüne katkı sağlanabilir” dedi.

Zaman zaman Birlik olarak ya da diğer odaların, milli sporculara sponsor desteği sağladıklarını hatırlatan DSYB Başkanı Özcan, Dirmil’de düzenlenen Yağlı Güreşleri örnek göstererek, bu organizasyonun mali yükünü Belediye’nin çektiğini ve altında ezildiğini, bu gibi Burdur’u ve ilçelerini tanıtıcı faaliyetler için, oluşturulacak ortak havuzda toplanan paraların kullanılabileceğine dikkat çekti.

İşlemlerin resmi yürümesi için, Dernek adı altında faaliyetlerin yürütülebileceğine işaret eden Özcan, havuzun gelir kaynağının Burdur’daki mermer ve süt sektörlerinde faaliyet gösteren, alıcı konumundaki sanayicilerden karşılanabileceğini vurguladı. Özcan, “mesela süt’ü sanayici 1150 lira yerine 1151 liradan ödese, onun için çok önemli değil. Bu para havuzda toplandığında, bin ton süt ürettiğimizi düşünürsek 365 bin TL ediyor yılda. Aynı şekilde mermerden de bu havuza para akışı olabilir. Biz de sivil toplum örgütleri, valiliğimiz, kurumlarımız, odalarımız, işadamlarımızda, siyasilerimiz bu tür taleplere komisyon olarak destek karşılık vermiş oluruz. Bir sporcu geliyor sponsor arayışı için, sporcumuzun durumuna ben üzülüyorum. Aslında bu insan bizim sporcumuz. Daha büyük imkanlara sahip olması lazım. Ona yardımcı da olsak, durumuna üzülüyorum.” diye konuştu.

Önerinin, tartışmaya açılması gerektiğine dikkati çeken Özcan, kurumları kurulacak derneğe üye yaparak faaliyetlerin yürüyebileceğine işaret etti. Özcan’ın bu önerisine Vali Hasan Kürklü başta olmak üzere, ilimizde resmi kurum amirlerinin, sivil toplum örgütleri yöneticileri ve işadamlarının nasıl yaklaşacağı merak ediliyor.

Hacer ZEREN

Kodlama : SadeMedia Interactive