EkonomiManşetDSYB Başkanı Kamil Özcan Yeni Gün’e konuştu: “ÜRETİCİ ODAKLI PROJELER HAZIRLANMALI”

3 sene ago

Burdur Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği (DSYB) Başkanı Kamil Özcan, süt sektöründe yaşanan sıkınıtıları gazetemize değerlendirdi. Çiğ süt fiyatları, yem fiyatları, üreticinin girdi maliyetleri konularında yaşadığı sıkıntıları gazetemiz Muhabiri Filiz Eryılmaz’a anlatan Özcan, çözüm yolları hakkında da konuştu.

DSYB Başkanı Kamil Özcan “Türkiye’de ne projesi yaparsan yap, ne programı yaparsan yap özellikle destekleme modeli, süt fiyatlandırması, yem fiyatlandırması hepsi üretici odaklı olmazsa bu projelerin hepsi yarım kalıyor. Üretici para kazanmazsa, üretici üretimden küserse üretici üretim yapmaktan kaçınırsa, üretim yapamaz hale gelirse, yani bu zarar ederek, süt üreten adam süt ürettiğinden zarar ederse, süt üretmez hale gelir. Süt üretmez, elindeki inekleri satar, kestirir bir gün olur bu memlekette süt üreticisi bulamazsınız.” diye konuştu

Özcan açıklamasına şu sözlerle devam etti:

“Bunu çeşitlendirebilirsiniz. Hangi üretici olursa olsun yaptığımız projeler üretici odaklı olmazsa proje topal yani eksik. Süt ile ilgili. Üretici bu memleket için üretiyor. Katma değer sağlıyoruz. Ama bizim 3-5 kuruş para kazanmamız lâzım. Hepsini biz kazanalım da istemiyoruz. Türkiye’de milyonlarca süt üreticisi var. Bunların hepsi birliktelik sağlayıp ta zarar ediyoruz diyemiyoruz, başkaldıramıyoruz. Ama bizi görsünler. Biz başkaldırmayız üretimden çekiliriz. Böyle bir yumuşak başlılık var. Ama bir gün üretimden çekile çekile üretici bulunamazsa ülke zarar eder. Ülkenin tarımı, ülkenin hayvancılığı zarar eder. Onun için süt fiyatları oluşurken herkes üreticiyi düşünüp üreticinin para kazanmasını sağlayacağız. Hele şu günlerde yem dayatması oluyor, sözleşme dayatması oluyor. Bunlar üreticiyi üretimden küstürür. Dolayısı ile önümüzdeki süreçte destekleme modeli ne olursa olsun üretici kazanmalı.”

DSYB Başkanı Özcan, süt fiyatları, girdi maliyetleri, yem fiyatları, süt/yem paritesi hakkında da şu görüşlerini dile getirdi:

“Süt fiyatları ne olursa olsun bu üretici boyutunda bütün projeler üreticinin kazanması yolunda olmalı. Süt fiyatı oluşurken süt fiyatı altı ay sabitleniyor, 6 ay içerisinde yem fiyatlarına 6 defa zam geliyor. O zaman bizim süt’ümüze yapılan zammın hiçbir önemi kalmıyor. Biz rakamsal olarak süt 1.550 lira olsa yem çuvalı bin lira olsa biz yine zarar ediyoruz. Maksat 1.500 liraya satıyoruz demek değil ki. 1000 lira olsun yem çuvalı 25 lira olsun. Yani rakamın çok büyük olması bizim çok para kazanıyoruz anlamına gelmiyor. Biz 500-600 liraya süt satarken daha fazla para kazanıyorduk. Mesele girdi maliyetlerini hesaplamak, bir kg süt’ün maliyetini hesaplamak, köyde yaşayan bir üreticinin 10-20 ineği ile bunun maliyetleri nedir, işçiliği, elektriği, suyu, mazotu içine katılarak bir kg sütün maliyeti hesaplanır. Süt’e en son görüşmelerde 1.210 lira dediler. Ama yem 48 bin liradan 60 bin liraya çıktı. Süt’ün maliyetlerini etkileyen unsurların da sabitlenmesi lâzım. Altı ay süt’ün fiyatını sabitliyorsak yem fiyatlarını da sabitlemek gerekiyor. Bizim yem tüketicileri olarak yem kaç para deme? lüksümüzde kalmadı artık. Çünkü; sütü alan firmalar bize zorunlu yem veriyor. Yemi almak zorundayız yoksa sütü almıyor firma. Süt kaç para, yem kaç para? deme lüksümüzde yok. Artık takasa döndü iş. Yem fabrikası olmayanlarda anlaşmalı yem fabrikası buluyor ve bizlere zorunlu onun yemini aldırıyor. Üreticiyi bir kg süt satarak birbuçuk kg yem alabilecek duruma getirsinler, yemi de kendimiz üreteceğiz.”

Filiz ERYILMAZ

 

Kodlama : SadeMedia Interactive