ManşetDSİ’nin BURDUR’DA YATIRIM ATAĞI SÜRÜYOR (828 milyon liralık yatırım)

5 ay ago

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, Burdur’da kamu yatırımlarında öne çıkan kuruluş olmaya devam ediyor.

Son yıllarda ilimizde hayata geçirdiği baraj, gölet atağı sulama projelerinin yanı sıra modern sulama sistemlerindan, taşkın koruma, dere ıslah çalışmalarına kadar geniş yelpazede, il genelinde sahada olan, hizmet götüren DSİ’nin bu performansını, yatırım rakamları da dogruluyor.

DSİ 18. Bölge Müdürü Mahmut Berber, Burdur yatırım programında yer alan büyük su işleri ve küçük su işlerindeki son gelişmeleri değerlendirdi.

DSİ Bölge Müdürü Berber Burdur’daki DSİ yatırımları hakkında şu bilgileri paylaştı: “DSİ 18. Bölge Müdürlüğü sorumluluk sahası olan Burdur ilimizdeki yatırımlarda 6 adet büyük su işimiz, 24 adet taşkın koruma, 17 adet gölet ve sulaması, 7 su sulaması, 4 adet gölet sulaması, 3 adet yeraltı suyu sulaması olmak üzere toplam 62 adet projemiz yer almaktadır. Toplam proje tutarı 828 milyon TL civarında olup, 2018 yılı ödeneği 96 milyon TL’dir. Bugüne kadar da 95 milyon TL harcamış durumdayız.

Ödeneğimizin tamamını harcadık ve Burdur ili yatırımları DSİ’de bekleyen hak edişlerimizi 4 buçuk milyon civarındadır, ödenek beklemekteyiz. Ödenek geldiği takdirde 4 buçuk milyon TL’nin de ödemesini yapacağız. Önceki yıllar harcamamızda 172 milyon TL’ydi. Dolayısıyla ödeneğimizi yüzde 100 harcamış olduk, devam eden proje sayımız 30, ihale aşamasındaki proje sayımızda 12 adettir.

Büyük su işlerimizde yatırım programında bulunan Burdur-Karamanlı Sulama Yenilemesi, Burdur-Çavdır Belkaya Barajı malzeme alımı, Burdur İçme Suyu İsale Hattı, Burdur İçme Suyu Arıtma Tesisi, Burdur- Gölhisar Sulaması Yenilemesi, Burdur Gölhisar Sulaması Yenilemesi malzeme alımı birinci kısım işleri bulunmaktadır. Karamanlı Sulaması Yenilemesi bitti, bu sene işletmesi de belediyemizde, güzel bir işletme yapılarak şebekeye su verildi. Burdur-Çavdır Belkaya Barajının rehabilitasyonunu yaptık, hizmete aldık. Gölhisar Sulaması ve Yenilemesi işi bu sene yatırım programına girdi. O zaman sulama birliği de katkı paylarını da yatırdı, ihalesini yapacaktık fakat şu an da bu ihale kararı durduruldu. İhalesini yapamıyoruz, Bakanlığın onayını bekliyoruz.

Burdur içme suyu isale hattımız, buradaki isale hattımız ve 10 binlik depomuz bitti, geriye kalan işlerimizi de şu an da ödenek yetersizliği nedeniyle devam edemiyoruz ama şu anda 10 binlik depoya suyu verdik, işler haldedir. Kuyularımızla beraber isale hattı da çalışmaktadır. İşin fiziki gerçekleşmesi yüzde 85 civarındadır.”

Kodlama : SadeMedia Interactive