İlçeManşetDSİ’den; Tefenni Yaylaköy Barajı yatırımı

7 ay ago

Burdur’da son yıllarda yaptığı yatırımlarla adından sıkça söz ettiren yatırımcı kamu kuruluşlarının başında gelen Devlet Su İşleri’nin (DSİ) sulama yatırımları hız kasmeden devam ediyor.

Burdur’da il genelinde baraj ve gölet yatırımları gerçekleştiren DSi’nin öne çıkan yatırımlarından biri de Tefenni Yaylaköy Baraj inşaatı.

DSİ, ilimize yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Burdur ili ve ilçelerimize son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamakta…

Büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenen “GÖLSU” projesi kapsamında Burdur, en iyi şekilde yararlanıyor.

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nün insanların en hayati ihtiyacı olan içmesuyu temini hizmeti ve yine insanların can ve mal emniyetini sağlayan suyun zararlarından koruma görevi, temiz enerjinin kaynağı olan HES yatırımları, gıda güvenliğinin teminatı olan sulu tarıma yapılan yatırımları ile doğrudan insanımıza hizmet etme gibi bir misyonu bulunduğunu ifade eden DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın: “su ve toprak kaynaklarımızdan yararlanıp zararlarından korunmak maksadıyla özveri ile çalışan DSİ ailesi ülkemiz ekonomisi ve sosyal hayatına büyük hizmetler sunmuş olup, önümüzdeki süreçte de bu hizmetler bütün hızıyla devam edecektir.

DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyuyoruz. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları, üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor” dedi.

Yaylaköy Barajında Çalışmalar Tam Gaz

Çalışmaları hızla devam eden Tefenni Yaylaköy Barajının tamamlanmasıya 1.700 dekar arazinin sulanmasının sağlanacağını belirten DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, “iş kapsamında 310 884 m3 kazı, konduvi (158 m ) imalatı tamamlanmış olup çalışmalar devam ediyor” dedi.

Bölge İnsanına Ek Gelir Sağlanacak

Temelden yüksekliği 45 metre olan Yaylaköy Barajınıntamamlanması ile bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem tarlalardaki verim artıracak, hem de yörede ürün çeşitliliğini sağlayacaktır. Sulama maliyetlerini de düşürerek proje ile ülke ekonomisine yıllık 1.514.000 TL sağlanmasının hedeflendiğinin altını çizen DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, “bu projenin yapılmasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi

Kodlama : SadeMedia Interactive