Burdur’da son 19 yılda yapılan ve devam eden DSİ yatırımları hakkında açıklamada bulunan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, “Burdur’umuza son 19 yılda devasa su yapıları inşa ederek aziz milletimizin istifadesine sunduk. Burdur’un münbit topraklarını su ile buluşturmak için yatırımlarımız hız kesmeden devam etmektedir.” dedi.

DSİ yatırımlarının kaynağını teşkil eden su, yaşamsal öneminin yanında tüm üretim süreçlerinin ana girdilerinden birini oluşturuyor. Ulaştığı her alanda adeta zincirleme bir reaksiyona sebep olan su, hem sektörel hem de sektörler arası hareketliliği tetikliyor. Suyun tarım ve sanayide yarattığı güçlü etki, geniş iş sahalarının doğmasına da vesile oluyor. Tarım, enerji, hizmet ve çevre sektörlerinde faaliyetlerini yürütmekte olan Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü; inşa ettiği dev barajlarda depoladığı suyu başta içme, kullanma ve sanayi suyu üretimine yönelik tesisler olmak üzere; hidroelektrik enerji üretimi, tarımsal sulama, atıksu arıtımı, taşkın kontrolü gibi çok geniş bir yelpazede mühendislik yapıları vasıtasıyla vatandaşların hizmetine sunuyor.

Bu bağlamda ülkemizde 1954 yılından bu yana toprak ve su kaynaklarını geliştirmekle mesul olan DSİ, aralarında dünyada ilk kez uygulanan projelerin, en yüksek ve büyük barajların, en uzun sulama kanallarının ve içme suyu maksatlı tünellerin bulunduğu sayısız tesisi tamamlayarak halkın istifadesine sunmuş ve sunmaya da devam ediyor.

Burdur’un sulama projeleri dikkat çekiyor

Burdur’da yapmış oldukları çalışmaların ayrıntılarına da değinen Genel Müdür Yıldız; “Özellikle modern sulama projelerimiz ülkemiz için son derece önem arz etmektedir. Son 19 yılda Burdur’da inşa edilen 31 sulama tesisi ile 267 bin 390 dekar zirai arazinin sulamaya açıldı. Böylece Burdur’da topraklarımızı daha bereketli hale getirdik ve çiftçilerimize yıllık 401 Milyon TL ilave zirai gelir artışı sağladık. Burdur’umuz için sulamanın önemi çok büyük. Bunun için 1 adedi yenileme olmak üzere 5 adet sulama tesisi inşaatı devam ediyor. İnşaatı devam eden 5 adet sulama inşaatının tamamlanması ile toplam 105 bin 290 dekar arazinin sulanması sağlanacak olup bu sulama tesislerinin hizmete girmesiyle birlikte Burdur zirai üretimde ülkemizin söz sahibi illerinden biri olacaktır.” dedi.

Burdur’umuza 16 Baraj ve 1 Gölet kazandırdık

Akdeniz’in ve ülke tarımının en önemli illerinden biri olan Burdur’da ziraatın daha da gelişmesi için son 19 yılda kente 177 adet Tesis ile 2 milyar  8 Milyon TL yatırım yaptıklarını vurgulayan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, “Burdur’da son 19 yılda 16 baraj ve 1 gölet inşa ettik. Diğer taraftan Burdur’lu vatandaşlarımız ve çiftçilerimizin kalkınması için baraj, gölet ve sulama tesislerinin önemi çok fazla. Dolayısıyla Burdur’un su kaynaklarını değerlendirmek için yeni barajlar inşa ediyoruz. Bu kapsamda 5 baraj ve 1 göletin yapım çalışmaları devam etmektedir.” diye konuştu.

Burdur’da taşkın riskini azaltıyoruz

Yıldız; “Ayrıca; Burdur İlinde taşkın riskini azaltmak için son 19 yılda tamamlanan 124 adet taşkın koruma tesisi ile 91 yerleşim yeri ve 56 bin 093 dekar arazinin taşkın kontrolü sağlanmıştır. 4 adet taşkın koruma tesisinin de inşaat çalışmaları devam etmektedir. Son 19 yılda, Arazi Toplulaştırma ve Tarla İçi Geliştirme Hizmetleri kapsamında Burdur’da 3 adet iş tamamlanarak, kısmi tescillerle birlikte  toplam 279 bin 10 dekar alanda arazi toplulaştırma tescili yapılmıştır. Burdur ilinde 7 adet yerleşim birimi, arazi toplulaştırmasından faydalanmaktadır. Toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri ile toprağımız daha kıymetli ve daha verimli olmaktadır. Burdur’da son 19 yılda 4 adet Hidroelektrik Enerji (HES) Tesisi işletmeye alınarak yıllık 369,36 GWh enerji üretimi sağlıyor, kurulu gücü 84,75 MW olan bu tesisler sayesinde milli ekonomimize, yalnızca enerji alanında yıllık 313 milyon TL katkı sunuyoruz.” ifadelerini kullandı.

DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız; “Son olarak bu projelerin yapılmasında en büyük destekçimiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’ye şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.