"Ata toprağımızdaki Akgöl, Acıgöl, Yarışlı ve Karataş gölleri tamamen kurudu. Salda Gölü ve Burdur Gölü ise neredeyse yarıya kadar çekildi. Göller Yöresi'ndeki bu dramatik kuraklığın ana sebepleri arasında yanlış tarım ve su politikaları yer alıyor.

İnsanlığın kullandığı suyun %80'i tarımsal sulamada harcanıyor ve bunun yarısı yanlış su politikaları ve yanlış ürün seçimi nedeniyle israf ediliyor. Göller Yöresi'nin Çöller Yöresi'ne dönüşmesini engellemenin tek yolu, tarım anlayışımızı, ürün seçimimizi ve toprakla ilişkimizi değiştirmektir.

Söke Kağıt Fabrikasında Yangın: Bucak Belediyesi İtfaiyesi de Yardım Ediyor Söke Kağıt Fabrikasında Yangın: Bucak Belediyesi İtfaiyesi de Yardım Ediyor

Acil Eylem Planı Gerekiyor!

📌 Yanlış Ürün Seçimi: Mısır gibi yılda 1 dönümüne 700 ton su verilen ürünlerin üretimine acilen son verilmeli. Daha az su isteyen ve bölgeye uygun ürünler tercih edilmeli.

📌 Kaçak Sondajlar: Kaçak sondajlar gelecek nesillerin içecek su rızkını çalıyor. 15 bin TL gibi cezalar ile yasallaştırılmaları durdurulmalı ve daha ağır yaptırımlar uygulanmalı.

📌 Peyzaj Düzenlemeleri: Peyzaj düzenlemelerinde su isteyen bitkiler kullanılmamalı. Park ve bahçeler, dinlenme tesisleri ve eğlence yerlerindeki havuzlar kısıtlanmalı.

📌 Mermer Ocakları: Mermer ocaklarının mermer kesiminde kullandığı su denetlenmeli ve kontrol altına alınmalı. Suyun israfı engellenmeli.

Aksi halde bizi çok zor, kurak ve susuz günler bekliyor. Dönüşü olmayan yola girmeden ivedilikle aksiyon almalıyız. Göller Yöresi'nin geleceği bizim ellerimizde!"

Kaynak: BURDUR YENİ GÜN MEDYA